Ankilozan Spondilit (AS) hastasıyım erken emekli olabilir miyim?

• Konbuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Ankilozin Spondilit (AS) hatasıyım. 2000 yılın da özel bir şirkette muhasebeci olarak işe girdim 2005 yılında AS tanısı kondu. O gün bugün dür AS li olarak iş yaşamına devam etmekteyim.
Sabahları çok kötü oluyorum adeta yatağa çakılı oluyorum işe gitmek tam biz ulum oluyor zaman zaman omuzlarımda tutulmalar oluyor + kalçalarda aşırı bir ağrı
Özürlülere tanınan erken emeklilik hakkın dan yararlanıp bir an önce emekli olmak istiyorum. Emeklilik şartları nedir arkadaşlar gün ay yıl bilgi vermenizi rica edecem.

%40 ve üzeri bir rapor alırsanız özürlülere tanınan erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Önce rapor oranınızın belirlenmesi lazım.

slm arkadaşlar. Ankilozin Spondilit (AS) hatasıyım.1978 dogumluyum 1993 yılında sigorta girişim var prim sayımda 3162 acaba erken emekli olabilirmiyim

slm henüz sağlık raporu almadım burdaki yazıları okuyunca sizlere sormak istedim ne yapmam gerekli nerden bu raporu çıkartıyorum

Degerli dostlar. Size kapadokyadan yazoyorum. 2003 den beri as hastasoyim. Bir ay once erken emekli olabilcegimi bir soktor arkadasimdan duydum.kendi capimda bir arastirma yaptim ve ilimizdeki devlet hastanesine basvurdum. Sgk dan heyete girebilmem icin yazi istediler. Sgkya basvurdum onlarda askerlik dairesinden bir yapti belgesi istedi. Sonunda.sgk gerekli belgeler ile beni il saglik kuruluna sevk etti. Daha once il hastanesindeki romatolok ile gorusmus ve on bir muayne olmustum. Psikiyatrik ilaclara devam ettigimi soyledim ve psikiyatriyede gorundum. Sonuc olarak heyete girdim ve heyet sonucu raporun yuzdesinin 56 oldugunu ogrendim. Hastane sgk ya evraklarimi ginderecegini ve cevap beklemem gerektigini soyledi. Ben 93 yilindan beri bagkurluyum. O yildan beri bagkurum tam odendi aksama yok yani yaklasik 22 yildir. Hastanenin verdigi oran 40-60 orana giriyor. Bildigim kadari ile bu hak artik bagkurlular icin de var. Bu islemleri yapali yaklasik 10 gun oldu sonucu beklemekteyim geldiginde burdan sizinle paylasacam. Halil beyden ricam su. Iyiden iyiye emekli.olacagim dusuncesine kapildim. 22 yil prim ve hastane 55 lik rapor yeterli olacakmi.. sevgiler

Evet doğru biliyorsunuz. Bağ-kur mensubu engellilerdene rken emekli oluyorlar, ve bahsi geçen rapor oranı ve 22 yıllık sigortalılık süresiyle rahatlıkla emekli olabilirsiniz.

Degerli dostlarim mrb. Emeklilik yolunda baya cetrefelli bir seyahat gecirdim. Ankilozan spondolit ile ilgili emekli olmayi dusunen dostlar varsa ben sonuca geldim. Basit ama ince ayrintilar var. Ben burdan sizlere bu konuda yardimci olmak isterim.

Degerli dostlarim mrb. Emeklilik yolunda baya cetrefelli bir seyahat gecirdim. Ankilozan spondolit ile ilgili emekli olmayi dusunen dostlar varsa ben sonuca geldim. Basit ama ince ayrintilar var. Ben burdan sizlere bu konuda yardimci olmak isterim.

Merhaba,
Ben AS hastasıyım. ilk belirtiler 2007'de başladı. Şuan 30 yaşındayım. Ayakta dik durduştan -ki durabiliyorum- dizleri kırmadan eğilmeye başlayında 35 derece eğime ulaşmadan omurgam ankile oluyor. Yani tutukluk başlıyor. Dizleri kırmadan eğilmem yaklaşık 26 derece. Kalça kemikleri V biçiminde omurgama doğru son raddede eğilmiş ve kemikleşme tamamlanmış. Omurgam kuyruk sokumundan tam olarak sırtımın ortasına kadar kemikleşmiş. Göğüs kafesinde daralma var. Göğüs kafesi esnemesi 2cm ile sınırlı şimdilik.
bacaklarımın açılma oranları toplamı 90 derece ile sabit (AS hastaları bu açılma muayenesini bilir).

Bu şartlarda askerlik için tek seferde elverişsiz raporu aldım.
Bugün SGK unkapanı malullük birimine ''malulen emeklilik başvurusu yapmak istiyorum'' dedim. Adamın bir küfür etmediği kaldı.

Sigorta başlangıcım 2002. Toplam pirim gün sayım 2976. Nereden başlamalıyım?

Neden başvurunuza bu şekilde agresif cevap verdiler ki?
Şartlarınız (hizmet yılı ve prim gün sayısı olarak) malulen emeklilik için uygun. Bence malulen emklilik şansınız denemelisiniz şayet malulen emeklilik başvurunuz ed edilirse bu seferde kademeli engelli emekliliği için muracaat edersiniz. Siz tekrardan sgk ya giderek görüştüğünüz memurla değilde bi üst memurla amirle görüşüp başvurunuzu yapın. Oradaki memurun amirin başvuruyu almama gibi bir hakkı yok.

Geri