Ankilozan Spondilit hastaları malulen emekli olabilirmi?

21-05-2002 de tcdd %50 raprla işe girdim ssk ve vergi indirimim var ankilozon spondilit hastasıyım,3300 prim günüm var malulen emekli olmak istiyorum ne yapmalıyım yeni rapor alırrsam %70 olurmu rahatsızlığım ilerledi bana yardımcı olun yol gösterin artık çalışamaz durumdayım ,şimdiden teşekkürler

Merhaba, ankilozan spandolit hastalığının evrelerine göre kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Kimi ankilozan spandolit hastaları %40 kimisi daha çok - daha az özürlü raporu alabiliyor. Bu tamamen hastalığının sizdeki etkisine bağlı.

Malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet (%60) derecesinde sakatlık-hastalığınızın olmaması gerekiyor ki sizdede yokmuş zaten. Daha sonra bu oranın maluliyet düzeyine yükselmesi (%60 ve üzeri) halinde kişi 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olabilir. Ve yine kişinin hastalığı bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde ilerlemişse bu sefer "hizmet yılına bakılmaksınız" 1800 günle malulen emekli edilir.
Siz rapor oranınızın %60 ve üzerine çıktığına inanıyorsanız kuruma başvurarak malulen emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

halil bey çook teşekkür ederim birde şunu merek ediyorum benim 10 yıl dolmadı ,dolmasına 9 ay var beklemek gerekirmi ,birde raporu %70 raporunu hemenmi almam gerekir yoksa kurum sevk edincemi teşekkürler hoşçakalın.

Merhabalar, 10 yılın dolmasını bekleyiniz. Zira malulen emeklilik başvurusunda 10 yıl hizmet süresi aranıyor. Bu süre dolmadan yapılan başvurular geri çevrilir. Tabi eğer maluliyetiniz bir başkasının sürekli yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde ise yukarda da yazdığım gibi hizmet süresi gerekmeden 1800 gün prim yetiyor. Ve raporu siz bireysel başvuruyla almayacaksınız. Süreç şu şekilde işleyecek. Siz malulen emeklilik için kuruma başvurduğunuzda onlar sizi hastaneye sevk edecek. Hastahane hastalığınız-sakatlığınıza dair bulguları bir kağıda yazıp maluliyet dairesine yollayacak. Onlar inceleme sonrası malul olduğunuza karar verirlerse malulen emekli edileceksiniz.

merhaba ben as hastasıyım 2005te işe başladım şimdiye kadar herhangi bir rapor almadım 4 yıl bağkurum var 3 yıldan beride ssk lı olarak
çalışıyom benim rapor alırsammı daha iyi olur yoksa böyle devam etsemmi rapor alırsam yararıma olrmu

merhaba benim ankilozan spondilit hastasıyım ayrıca sol ayağım 3cm kısa belim eğri ağrıları var tansiyonumuda etkiliyor 01.011989 sigorta girişim var toplam 1000 gün çalışmam var malülen emekli olabilirmiyim

halilbey ankilozan spondilit hastasıyım yaş 45 4830gün sigortam var ..kısacası yaş beklemekteyim askerliğide yatırırsam normal şartlarda emekli olma şartlarını yerine getirmiş olacağım..hastalığımla alacağım rapor kaç olmalıdır .....erken emekli olabileyim ...teşekkür ederim

Geri