Ankilozan spondilit Özürlü raporu

berussa

Üye
Üye
merhaba ben 6 yıllık ankilozan sondilit hastasıyım 24 yaşındayım 17 yaşımdan beri bu hstalık var bende... ayrıa buna baglı sedef başlangıcı ve hipertiroid hastalıkları var bugün üniv hastanesine özürlü raporu almak için başvurdum..bir ay sonrasına 30 kasıma randevu günü verdiler.allahtan üç hastalık içinde aynı gün randevu alabildim.. 2buçuk yldır enbrel 50 mg igne kullanıyorum.. defarmasyonum oldukça belirgin sırtımda kambulruluk var oda yakşaık 6yı 10 geçe gibi saat düzleminde.. size %40 veya üzeri rapor alma şansım var mıdır?

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşım her hastalığın ayrı seyri vardır ve kişilerde farklı etki bırakır...Bu anlamda sitede çok çok kesin rahatsızlıklar haricinde şu kadar oran verilir demek yanlış olur ancak sana şunu önerebilirim...Tüm hastalıklarını bir doktora yönelerek tıbbi dökümanların (röntgen, MR vs.) ile birlikte gösterip epikriz mahiyetinde belgelet (belgelet derken doktor söylediklerini mutlaka resmi kağıda yazıp kaşeliyecektir bundan bahsediyorum) ve bu belgeden bir fotokopi sende kalsın bir suretini de hasta takip dosyanın en üzerine tak hatta iç sayfanın ön yüzeyine yapıştır heyette doktorlar hasta dosyanı istediklerinde bakarlar veya heyete seni çağırırlarsa elindeki bir sureti de göster...Hastalıkların birden fazla bile olsa eğer engelliler için düzenlenen cetvelde yer alıyorsa mutlak surette gösterilen oranlarda raporun düzenlenir...Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@mavibalina2012, arkadaşımızın da dediği gibi ankilozan spondilit'te hastalığın vucutta bıraktığı etkiye bakılır. Benim ankilozan spondilit hastası olan yakın bir arkadaşım 3 yıl önce bu hastalıktan %45 oranında rapor aldı. Aynı hastalığı taşıyıpta %60 alanda var. Dediğim gibi tamamen hastalığın vucutta bıraktığı etkiye bakılıyor.

berussa

Üye
Üye
anladım..peki arkadaşınız kaç yıllık as'li idi.. ve diğer hastalıkları da varmıydı..birde son değişen yönetmeliğe göre sadece as olana %20 falan veriyolarmış düşürmüşler oranı falan die duydum ama tabi dediginiz gii vucuttaki etkisine baglı bende öne egiklik var ve tam olarak öne yada sağa sola tam egilip kalkamıyorum tutulum var azda olsa birazda fizik tedavi uzmanının insiyatifine kaldı sanırım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Oda sizin gibi 5-6 yıllık as li. Ve sizin şikayetlerinize benzer şikayetleri var. AS ciddi bir hastalık, %20 verilir diye kesin bir şey yok.

berussa

Üye
Üye
keşke herkes sizin gibi ciddie alsa bazıları sadece romatizma deyip geçiyorlar anlamıyorlar ne çektikerimizi...buna bazı doktorlarda dahil.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öyle şey olurmu yahu. SP ataklarında kişi ağrıdan ölüyor. En azından benim arkadaşım yılda 3-4 kere yaşadığı SP ataklarında neredeyse yatağa bağımlı kalıyor. Atak geçtiğinde yine aynı ağrıları yaşıyor toptan kaybolmuyor yani.

berussa

Üye
Üye
çok daha gırları var ben emekleyerek gezdigimi bilirim evde.. dört yıl ilaç tedavisi kar etmedi 2.aşama olan tnf iğnelerine başladık Allah'tan enbrel iyi geldi bi nebze ayaga dikti..ama onuda bıraktgım anda gene agılar başlıyor..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Berussa,

Çok çok geçmiş olsun dileklerimi iletmek istedim. AS çok ağrılı bir hastalık ve ancak bu ağrıyla yaşayanlar bilir neler çektiğini. Sana söylemek istediğim 30 kasımda hastaneye gittiğinde tüm sıkıntılarını, yaşadığın ağır dönemleri her şeyi, diğer rahatsızlıklarını da tam olarak anlatmaya çalış ve tüm branşlardan muayene olmak istediğini söyle mutlaka olur mu? Bir de en az % 40 rapor alacağına dair güvenini, inancını taşı yanında. Bu raporu alacağına inanıyorum ben. Yaşın çok genç olduğu için tedavini sıkı bir şekilde devam ettir ve hiç bırakma olur mu? Sağlığın gençliğin kadar önemli ve sen gencecik bir fidan olarak çok değerlisin. Kendini hiç bırakma, umutlarını ve geleceğe dair hayallerini de. Sana acil şifalar ve sağlıklı günler diliyorum.

Her şey gönlünce olsun,

berussa

Üye
Üye
Merhaba Berussa,

Çok çok geçmiş olsun dileklerimi iletmek istedim. AS çok ağrılı bir hastalık ve ancak bu ağrıyla yaşayanlar bilir neler çektiğini. Sana söylemek istediğim 30 kasımda hastaneye gittiğinde tüm sıkıntılarını, yaşadığın ağır dönemleri her şeyi, diğer rahatsızlıklarını da tam olarak anlatmaya çalış ve tüm branşlardan muayene olmak istediğini söyle mutlaka olur mu? Bir de en az % 40 rapor alacağına dair güvenini, inancını taşı yanında. Bu raporu alacağına inanıyorum ben. Yaşın çok genç olduğu için tedavini sıkı bir şekilde devam ettir ve hiç bırakma olur mu? Sağlığın gençliğin kadar önemli ve sen gencecik bir fidan olarak çok değerlisin. Kendini hiç bırakma, umutlarını ve geleceğe dair hayallerini de. Sana acil şifalar ve sağlıklı günler diliyorum.

Her şey gönlünce olsun,

Mesajınız ve dilekleriniz çok mutlu etti beni..Çok çok teşekkür ederim...Zaten bu hastalıkta kendimizi bırakırsak hele hele demoralize olursak ağrılar çekilmez hale gelir..O yüzden stresen uzak güven ve umutla bakmak moralli olmak bu hastalık ve her engel için ikinci bir ilaç..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Berussa,

Ben teşekkür ederim bu kadar bilinçli olduğun ve kendini ne olursa olsun bırakmayacağın için. Stresten uzak olmaya çalışmak, moral gücü ve mutluluk ağrıların en iyi birinci ilacıdır arkadaşım. Doğal ve mucize bir ilaçtır mutlu olmayı başarmak inan bana. Sen bu hastalıkla ve diğer rahatsızlıklarınla nasıl başa çıkacağını çoktan keşfetmişsin bile :)

Rüya kadar güzel bir gelecek diliyorum sana ve mutlulukla geçen her gününün seni ağrılarından uzaklaştıracağına olan inancımla sağlıcakla kalın,

Hayırlı haberlerinizi almak umudumla,

berussa

Üye
Üye
Tekrar teşekkür ederim moral veren mesajlarınıza buradan gelişmeleri bildireceğim zaten... Görüşmek üzere..

alakasi

Üye
Üye
berusa omurgada egilme hareketlerde kısıtlılıkta varsa ileri derece ise yüksek oranda rapor alırsın ben ankilozdan %71 almıştım ileri derece degilse %21 de alan var calışıyorsan problem degil fakat özel sektörde işe başlamak için yüksek derecede rapor alanları pek işe almak istemiyorlar bizim hareketler kısıtlı oldugu için allah kolaylık versin

berussa

Üye
Üye
berusa omurgada egilme hareketlerde kısıtlılıkta varsa ileri derece ise yüksek oranda rapor alırsın ben ankilozdan %71 almıştım ileri derece degilse %21 de alan var calışıyorsan problem degil fakat özel sektörde işe başlamak için yüksek derecede rapor alanları pek işe almak istemiyorlar bizim hareketler kısıtlı oldugu için allah kolaylık versin

teşekkrler cvbınıza bende egilme mevcut tutulumum var yana ve öne egilemiyorum fazla agrı oluyor..umarım %40 ve üzeri alabilirim özellile sosyal haklardan yararlnamak ve özürlü kontenjanında iş için istiyorum ben daha çok ÖMSS ve özürlü memur olarak çalışmak istiyrum..bakalım görecegiz..

alakasi

Üye
Üye
elinizde kullandıgınız ilaçlara dair raporlar filim raporları epikriz gibi şeyler varsa heyete girerken yanında götür asıllarını verme fotokopilerini rapora eklever rapor almanda kolaylık saglar

berussa

Üye
Üye
hepsi var evet.. hepsini bi arada topladım bi tomar kagıt oldu..yanında taşıyorum götürcem muayene günü...zaten ben rapor alacaım hastnede tedavi oluyorum yıllardır asıl dosydamda orda..

M

mavibalina2012

Guest
Öyle tomar tomar evrakları karıştırmaktan fazla hoşlanmazlar doktorlar...O yüzden tüm hastalıklarını içeren epikriz mahiyetinde doktorunun derleyip topladığı sadece bütün hastalıklarını içeren tek bir dökümanı hasta dosyanın içine iliştir...Alakasi arkadaşımızın söylediği gibi nereye kime verirseniz verin sürekli nüshalar bulunsun yanınızda istediklerini verirsiniz...Şimdiden kolaylıklar diliyorum. Sağlıcakla ve umutla kalın...

berussa

Üye
Üye
Öyle tomar tomar evrakları karıştırmaktan fazla hoşlanmazlar doktorlar...O yüzden tüm hastalıklarını içeren epikriz mahiyetinde doktorunun derleyip topladığı sadece bütün hastalıklarını içeren tek bir dökümanı hasta dosyanın içine iliştir...Alakasi arkadaşımızın söylediği gibi nereye kime verirseniz verin sürekli nüshalar bulunsun yanınızda istediklerini verirsiniz...Şimdiden kolaylıklar diliyorum. Sağlıcakla ve umutla kalın...

tşekkürler dikkate alacagım bunu..

senao

Üye
Üye
selam arkadaşlar;
inegöl devlet hastanesine as için rapor hakkında başvuruda bulunmuş ve sadece fizik tedavi uzmanının verdiği sonuç ile %19 raporu çıkmıştır.Sizden istirhamım rapora itiraz etmelimiyim yada ne yapmalıyım.Kronik hastalıklar da standart bir oran var mıdır. Saygılar;

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ankilozan spondolit için standart bir oran yok. Hastalığın kişide bıraktığı etkiye göre verilecek oran değişir. Ancak AS için bence çok az oran verilmiş. Ben olsam rapora itiraz eder ve hakem hastanesine sevkimi isterdim.

Tekerlekli Sandalye