ankilozan spondilit ve malülen emeklilik

birolciydem

SMS Activated
Halil bey,
Karabük ten yazıyorum. Yaşım 37 toplam sgk prim günüm 3170 ve bağkur prim günüm 579 dur. Halen ağır sanayide sgk lı olarak çalışmaktayım. yaklaşık 3 yıl önce ankilosan sipondilit teşhisi konuldu.
şuan rahatsızlığım nedeniyle kalça kemiğimde ağrılar var ve topallayarak yürüyorum bazen normal oluyor. omuz ve kürek kemiklerimde ağrılar var yatıp kalkmama, yatakta dönmeme engel oluyor göğüs kafesimde aynı şekilde ağrılarım var öksürürken ve nefes alırken acılar hissediyorum yaklaşık bir buçuk yıldır doktor kontrolum yapılmadı sadece ilaçları kullanıyorum. sanırım rahatsızlık biraz ilerledi ve kendimi daha çok halsiz hissediyorum. yolda yürürken taşa takılsam bile bütün vücudumu acı kaplıyor. ve son altı aydır da gözlerimde görme bozukluğu oluştu uzağı göremiyorum göz doktoru miyop olduğumu söyledi. Daha önceden göz bozukluğum da yoktu.
Halil bey bu şikatlerim doğrultusunda % kaç özürlülük raporu alabilirim. Ankilosan sipondilit rahatsızlığım ile malülen emekli olabileceğimi daha yeni öğrendim. Bu konuda bilginize ihtiyaç duyuyorum beni bilgileriniz doğrultusunda yönlendirirseniz sevinirim.

A.S (ankilozan spondolit) için verilen rapor oranı hastalığın derecesine göre değişiyor. AS'li olupta %40 rapor alanda var %70 rapor alanda var. Sizin hangi oranda rapor alacağınıza ancak dr'lar karar verebilir. Sakatlık oranı cetvelinde direk karşılığı olmadığından şu yada bu oranda rapor alırsınız demek çok çok zor. Ancak benim kişisel kanaatim %40'ın üzerinden bir rapor alacağınız yönünde. Malulen emeklilik için tek hastalıktan %60 oranında rapor, 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim şartı var. Fakat siz %40 ve üzeri bir rapor alırsanız "kademeli engelli emekliliğinden de faydalanabilirsiniz. Yani erken emekli olmak için tek şansınız malulen emeklilik değil.

Halil bey kademeli emeklilik nedir ve yapmam gerekenler nelerdir. malülen emeklilik ile kademeli emeklilik arasında fark varmıdır. Ayrıca Karabük ilindeki hastahanelerde Ramotoloji bölümü yok fizik doktorları bu A.S. için rapor verebilirlermi yoksa ramotoloji bölümü olan hastahaneden mi rapor almam gerekir. iki emeklilik arasında maaş farkı varmıdır iki emekliliğinde kapsamları nelerdir.

Sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastaneyse rapor verir. Rapor vermeye yetkili hastane listesi için bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f25/saglik...-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneler-1466/

Malulen emeklilikle kademeli engelli emekliliği arasında en büyük fark malulen emeklilikte daha kısa sürede emekli olursun. Diğerinin avantajı ise emekli olduğunda SGDP sosyal güvenlik destek primi ödeyerek tekrara çalaışabilirsin am malulen emekli olunca bunu yapamazsın. Emekli maşı açısından her ikiside aşağı yukarı aynı sayılır. Engelli emekliliğine ilişkin birazdaha bilgi sahibi olmak adına şu konuya bakabilirsiniz. http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Halil bey,
Karabük ten yazıyorum. Yaşım 37 toplam sgk prim günüm 3170 ve bağkur prim günüm 579 dur. Halen ağır sanayide sgk lı olarak çalışmaktayım. yaklaşık 3 yıl önce ankilosan sipondilit teşhisi konuldu.
şuan rahatsızlığım nedeniyle kalça kemiğimde ağrılar var ve topallayarak yürüyorum bazen normal oluyor. omuz ve kürek kemiklerimde ağrılar var yatıp kalkmama, yatakta dönmeme engel oluyor göğüs kafesimde aynı şekilde ağrılarım var öksürürken ve nefes alırken acılar hissediyorum yaklaşık bir buçuk yıldır doktor kontrolum yapılmadı sadece ilaçları kullanıyorum. sanırım rahatsızlık biraz ilerledi ve kendimi daha çok halsiz hissediyorum. yolda yürürken taşa takılsam bile bütün vücudumu acı kaplıyor. ve son altı aydır da gözlerimde görme bozukluğu oluştu uzağı göremiyorum göz doktoru miyop olduğumu söyledi. Daha önceden göz bozukluğum da yoktu.
Halil bey bu şikatlerim doğrultusunda % kaç özürlülük raporu alabilirim. Ankilosan sipondilit rahatsızlığım ile malülen emekli olabileceğimi daha yeni öğrendim. Bu konuda bilginize ihtiyaç duyuyorum beni bilgileriniz doğrultusunda yönlendirirseniz sevinirim.

Benim rahatsızlıgım ankilozan spondilit rapor oranım%85 vergi indirimim%66 sende rahatlıkla alırsın kardeş bide 24 kasımda emeklilige başvurdum sonucu bekliyorum

Geri