Anne annem özürlü raporuyla hangi haklardan yararlanır?

ayibogan

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar anneannemin %78 engelli raporu var baya yaşlı, fiziksel bir engeli yok ama epilepsi hastası devlet görevlileri eve gelip baktı ve %78 engelli raporu verdi ve evde bakım maaşı bağladılar.

Benim merak ettiğim nenemin bu raporuyla indirimli araç alınır mı? Ancak arabayı kullanamayacak birisi örneğin ben onu bir yerlere götüreceğim diye aracı kendim alabilir miyim indirimli?

Ve bu rapor baska nerelerde geçer?

Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alabilmesi için oranın %90 ve üzeri olması gerekir. Bakım ücretinin yanısıra şartların uyması halinde 2022 maaşıda alabilirsiniz.

septik

Editör
Editör
Bu rapor nerede geçerli sorunuza cevaben Halil beyin açıklaması otomobil anlamında bir faydası olmasada şartlar dediği konu kısaca şu şekilde.
Bir bakıma muhtaç engellinin hane de yaşayan ve gelir düzeyi hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 487 tl gelir düzeyinin altında bakım ücreti alır.
Eğer bakıma muhtaç engelli yaşadığı hane ve diğer gelir sayılabilecek tutarlar (örneğin ev arsa veya tarla ve araç bankadaki birikimleri gibi tutarların ) hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde muhtaçlık sınırı altında kalıyorsa ki değer 243 tl dir
Engel durumuna göre maaş bağlanır.

ayibogan

Üye
Üye
ÖTV indirimli araç alabilmesi için oranın %90 ve üzeri olması gerekir. Bakım ücretinin yanısıra şartların uyması halinde 2022 maaşıda alabilirsiniz.

Hocam anneannemin emekli maaşı var, alabiliyor mu 2022 maaşı veriliyor mu emekli maaşı olanlara?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef emekli olanlar 2022 maaşı alamaz.

Tekerlekli Sandalye