Anne yada babamın sağlık güvencesinden yararlanırsam 2022 engelli maaşım kesilir mi?

niğdeli

Üye
Üye
hem annem hemde babam ssk emeklisi. ben 4 yıldır 2022 maaşı alıyorum sağlık giderlerimide çıkardığım yeşil kartla karşılıyorum. yeşil kart hem bazı şeyleri karşılamıyor hemde her yıl vize yeniletmek benim için zor oluyor. o yüzden baba yada annenin sağlık güvencesine geçmek istiyorum. benim engel derecem %76 ve raporda sürekli ağır özürlü ibareleri bulunmakta.
baba yada annenin sağlık güvencesine geçtiğimde 2022 maaşım kesilme ihtimali varmı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet babanızın sadece sağlık haklarınızdan yararlanmanız 2022 maaşına engel degil, bunun için sgk ya gidip hem babanızın sağlık haklarından yararlanmak istediginizi hemde aynı zamanda 2022 maaşı almak istediğinizi belirtin yrarlanmanızı sağlayacaklardır. Bu konuda son çıkan yönetmelikte şöyle bir ibare eklenmiştir, sgk da bu maddeyide ayrıca öne sürebilirsiniz.

5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir.

efe

Üye
Üye
ama mehmet abi bu konuyu geçenlerde sgk bilgi edinmeye sordum 2022 alanlara yeşil kart verilir dedi yararlanılsa benim içinde çok iyi olacak ama sgk ısrarla yeşil kart diyor

septik

Editör
Editör
Slm benimde bu konuda bir sorum olacaktı annem ve babam ssk emeklisi ve üçümüz bir arada yaşıyor olduğumuz halde 2003 yılında 2022 müraacatım %80 özürle kabul edildi ve maaş bağlandı ve halen aynı şartalarda hayatımıza sürdürüyoruz. Yanlız takip edebildiğim kadarıyla 2008 yılında çıkartılan yeni yönetmeliklerden sonra bazı kısıtlamalar getirildi ve 5 senelik dönemlerle tekrar gözden geçirilecekmişiz bu durum da anne baba gelirinden dolayı önceden bizlere bağlanmış olan maaşlardada sorun çıkabilirmi maaşlarımız kesilebilirmi bu konuda bilgilendiriseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer SGK bir şekilde muhtaçlık soruşturması başlatır ve başlatılan soruşturma sonucu anne bananızın gelirlerinde artışa binaen muhtaç olmadığınıza karar verilirse kesilebilir.

septik

Editör
Editör
Artış söz konusu değil ki o zamanda emekli idiler şu anda aynı. Ayrıca durup dururken her hangi bi soruştur ma olabilrmi?

septik

Editör
Editör
Bildiğim kadarıyla verilen hakların geri alınamayacağı gibi bir yasa vardı geçmişte ki şartlarım bugünkü şartlarım aynı iken keyfi bir şekilde davranmaları beni mağduriyete sürükler benim bu konuda yapabileceğim her hangi birşey varmı acaba? Gerçi şuan için herhangi bir sorun yok ama çok teretdüte düştüm.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 maaşlarında evet her 5 yılda bir kontroller yapılacak bütün gelirler giderlerden çıkartıldıktan sonra kişi başına 100 lirayı geçmiyorsa maaşınız kesilmez merak etmeyin yani başvurusu esnasında belirttiğiniz gelire ayrıca bir gelir daha eklenmemişse sorun olmaz.

Tekerlekli Sandalye