Annem babam ayrı bu durumda ben yetim maaşı alabilirmiyim?

bulizard

Üye
Üye
Annem babam ayrıldılar ben babamın soyadını taşıyorum.İki sorum var

1.Bu durumda annemden yetim maaşı alabilir miyim? (Soyadımız farklı)
2.Annem ve babam emekli sandığı emeklisi.Babam tekrar evlendi.Buna göre her ikisinden de yetim maaşı almaya hakkım olur mu?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Her ikisinden de maaş alamazsınız adından da belli olduğu üzere yetim maaşı, anladıgım kadarıyla anne ve baba hayatta bu yüzden maaş alamazsınız, anne baba yaşıyor degilmi?

bulizard

Üye
Üye
evet annem babam yaşıyor fakat benim bir güvencem yok bu yüzden takip ediyorum anlamaya çalışıyorum.Çalışabilecek durumum da yok hastalığımdan dolayı.O yüzden soruyorum.Gelecek korkum var.Ortada kalma korkum var.Onların maaşları dışında hiç bişey yok. O yüzden merak ediyorum. Annemden maaş alabilir miyim soyadımız farklı olsa bile.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anne yada babanın kendi hak ettiği emekliligi onlara birşey olması halinde yetim maaşı olarak alabilirsiniz,

bulizard

Üye
Üye
Teşekkür ederim cevabınız için ben soyadı farklı diye annemden alamıycağımı düşünmüştüm ayrı oldukları için..Ayrı olmaları halinde ikisinden de bağlanır mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İkisinden de bağlanır bilmiyorum ancak bi not düşeyim annenizin kendi hak ettiği bir emekli maaşı varsa yararlanabilirsiniz, ancak yeni evlilik yaptı ve ikinci kocasından hakettiği bir dul maaşı varsa o maaş size kalmaz.

bulizard

Üye
Üye
ben tam anlatamadım sanırım. Annem babam boşandı.Ben annemle kalıyorum annem evlenmedi.Ama babam tekrar evlendi.Ayrıldıkları için annem eski soyadını aldı bu yüzden soyadlarımız farklı annemle.Bu durumda bana annemden maaş kalırmı soyadımız farklı olduğu halde.. ve ikinci sorum ikisinin de maaşlarından hakkım olur mu?

sinandeniz

Üye
Üye
her ikisindende maaş alamazsınız ikiside emekli sandığından emekli eyer anneniz veya babanız ssk dan emekli olmuş oladı her iki maaşıda almaya hak kazanırdınız ama bu durumda allah gecinden versin her ikisinden birisine birşey olursa vefat etmeleri halinde yetim maaşı almaya hakkınız var diğer taraftanda tabi yetim maaşını hak edebilmeniz için ya bayan olacaksınız veyada rapor oranınız rapor oranını tam olarak bilmiyorum ama sanırsam %40 ta işinizi görür

bulizard

Üye
Üye
ilk başta yazdığım gibi annem ve babam emekli sandığı emeklisi bu kadar mı kapalı sormuşum farkında değilim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anneden evet ona birşey olması halinde ağır özürlü raporunu kuruma götürmeniz durumunda yetim maaşı alabilirsiniz.

sinandeniz

Üye
Üye
tamam baba evlensin sıkıntı yok aynı duruma benzer yakın bir arkadaşımda var oda babasından yetim maaaşı almaya başladıydı geçen sene 1 sene kadar babasından yetim maaşını aldı babasıda 2. evliliğini yapmış vefat etmeden önce derken baba vefat ediyor 2. evlendiği bayanda evleniyor ve sonrada anlaşmalı bir şekilde diğer ölen kocasının maaşını alabilmek için boşanıyor ve buseferde arkadaşımla beraber maaşı bölüşüyorlar yani % bilmem kaçını arkadaşım almaya başladı % bilmem kaçınıda üvey annesi almaya başladıydı sıkıntı yok

bulizard

arkadaş sende sıkıntı yapma nihayetinde annen veya baban ikisinden birisinin maaşını almaya hakkın var seni anlıyorum gelecek kaygısı çoğu engelli arkadaşımızda olağan bir durum ''gelecek kaygısı'' doğmamış çocuğa don biçmek gibi birşey :D allah gecinden versin annenede babanada allah uzun ömür versin inşallah arkadaşım

Tekerlekli Sandalye