Annem babam ayrı yetim maaşı alabilir miyim?

bulizard

Üye
Üye
annem ve babam boşandılar.Daha sonra babam tekrar evlendi ve bir oğlan çocuğu oldu ikinci eşinden.Babam emekli sandığı emeklisiydi.Babamın vefatı nedeniyle şuanda ne kadar yetim maaşı alabilirim? Yarısını alabilirim diye gördüm bi yerde.Yrdımcı olabilirseniz çok sevinirim.Benden başka alacak eşi ve çocuğu var.

bulizard

Üye
Üye
cevabınız içinteşekkür ederim ancak şu maddede

Vefat eden sigortalının, erkek, kız ya da malul çocuklarına bağlanan ölüm aylığının oranı yüzde 25’tir. Burada unutulmaması gereken husus çocuklardan, sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşenlerle, ana ve babaları arasında evlilik bağı bulunmayan veya sigortalının ölümü tarihinde evlilik bağı bulunmakla beraber ana veya babaları sonradan evlenenler ile kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayanların her biri için ölüm aylığı oranı yüzde 50’dir.

evlilik bağı yoksa %50 dir demiyrmu bu yüzden kafam karıştı ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Öncelikle başınız sağolsun ama siz tek başınıza babanızın emekli sandığından yetim maaşı alamazsınız ki çünkü anneniz öz olmasa da babanız yeniden evlenmiş ve yeni evliliğinden bir erkek çocuğu bulunmakta...

Sizin de belirttiğiniz maddeyi iyice okuduğumda ''sigortalının ölümü tarihinde evlilik bağı bulunmakla beraber ana veya babaları sonradan evlenenler ile kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayanların her biri için ölüm aylığı oranı yüzde 50’dir. Oysa geride bir eş ve bir çocuk daha bulunmaktadır.

Üzgünüm ama sizin tek başınıza % 50 yetim aylığı almaya hak kazanacağınızı düşünmüyorum.

Sağlıcakla kalın,

Tekerlekli Sandalye