Annem bakım maaşı alıyor ben resmi nikah yaparsam maaşımda sorun olurmu

osman yıldırım

Üye
Üye
annem 4 senedir bakım maaşı alıyor benim %80 şizofren ağır özürlü raporum var süresiz şimdi benim evlenme durumum var nikah çıkmasında herhangi bir hukuki engel varmı lütfen yardımcı olun

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Aynı ikamette oturacaksanız ve gelir durumunda degişiklik olmayacaksa sorun olmaz lakin evlilik durumundan sonra bu durumu shçek'e bildirmenizi öneririm

osman yıldırım

Üye
Üye
Mehmet yalçın bey sormak istediğim aslında şizofren hastalarına nikah çıkarmı

uzaylı

Üye
Üye
ben de aynı senin gibiydim geçen sene nikah yaptırdım sorun olmadı yıne sor evleneceğin kişi raziysa sorun olmaz

gülümse_hayata

Üye
Üye
2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanun da
bu tür hastaların her durumda tam bir evlenme engeli olmaktan çıkarmış ve bu hastaların evlenme hakkını sağlık kurul raporunun sonucuna bağlamıştır.

Bu durumda evlenme başvurusu yaptığınızda hekim sizi sağlık kuruluna sevkedecektir.İncelemeler sonucu akıl hastalığınızın(şizofreni) evlenmeye engel derecede olup olmadığına karar verilecektir.

Raporda;hastalığınızın evlenmeye engel olmayacak düzeyde olduğunu belirtir ise nikah işlemlerinizi yaptırmanıza bir engel bulunmamaktadır.

Rapor sonucu aleyhinize çıkarsa rapora itiraz etme yeniden rapor düzenlenmesini isteme hakkınız vardır.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Osman Bey,
Rahatsızlığınızı evleneceğiniz insandan gizlemezseniz sorun olmaz.
''Benim arkadaşlarımdan (şizofreni Rahatsızlığı olanlar.) evlenenler oldu. Hatta çocukları bile oldu.''
Sorun şu ki karşı taraftan şizofreni hastası olduğu gizlenirse ETİK de yasal da olmaz durum.
Saygılar,

Tekerlekli Sandalye