ANNEM İÇİN ALMIŞ OLDUĞUMUZ ENGELLİ RAPORU HAKKINDA

FeridunK

Üye
Üye
iyi günler sevgili dostlar öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilemiyorum. annem için almış olduğumuz engelli raporunu paylaşıyorum. fikirlerinize ihtiyacım var kbb ve nöroloji oranları az geldi annem ayağa kalkamıyor yürüyemiyor süreğen yatarak devam ediyor. Nörolojinin oran hesabı ve teşhisi konusunda şüphelerim var. ayrıca kbb ile ilgili teşhiste farklı kbb doktorlarından aldığım bilgi doğrultusunda en az %30 oranda olması gerektiği söylendi.
sorum şu ben itiraz hakkımı kullanayım mı? kullanırsam rapora komplemi itiraz ediyorum yoksa nöroloji ve kbb oranlarına itiraz hakkım varmı?

Ekli dosyalar

• annem rapor.jpg
    annem rapor.jpg
    102 KB · Görüntüleme: 74

İsen Buga

Üye
Üye
itiraz hakkı kullanıldığında başka ile muayeneye gönderiliyor. Annemiz süregen yatarak demişsiniz. yormaya değer mi onu düşünün.

İşlem söyle...
Annemizi götürüyoruz İl Sağlık Müdürlüğüne,
Rapor itiraz birimine genelde kapıya yakın olur arka kapı ama. Araç ile gidebilir gidebilecek en yakın oda... İtiraz edecek imzalayacak..
Rapor işleme konulacak başka ile itiraz komisyonuna gönderilecek. Misal Ankara'da heyette muayene olanlar için Kırıkkale.ye gönderilecek. İtiraz değerlendirilecek kabul edilirse SAMSUN iline yönlendirilip sil baştan muayene olabilirsiniz. (Yada komisyon raporu okuyup gelmesine gerek yok değer az verilmiş diyebilir). Ondan sonra verilen karar nihai'dir kesindir ve değiştirilemez; son çare ise Mahkemelik olursunuz o kadar.
İstanbul'dakiler belki Kocaeli'ye yönlendirilir. vs... Hastayı getirin inceleyelim denildiğinde zorlanmayınız.

Geriye birkaç seçenek kalıyor: Rapor 2 yıl süre ile geçerlidir. Haziranda sonuçlanmış bir rapor itiraz edilmediği sürece 2 yıl geçerlidir.
1 ay içinde iyi düşünüp itiraz etme hakkınız var...

Olmadı ise Kasım'dan sonra yeni hastalık nüksetti diye yeniden muayene ettirebilirsiniz sil baştan. Sıkıntı buradan başlıyor; Elinizdeki rapor geçerli diye sizi geri gönderebilirler. Sizde yeni hastaklıklar nüksetti diye ilave muayene gerektiği söylerseniz; doktor ilk önce oraya bakacağı için buradan sorun çıkabilir. Rapor geçerli diye muayene etmeyebilir. Geriye şu durum kalıyıor İl Sağlık Müdürlüğüne gidip raporu sildirebilirsiniz. Silinen rapor yüzünden doktor sil baştan muayene etmek zorunda..

Ola ki İl Sağlık Müdürlüğündekiler kolay kolay silmezler. Onun için uğraşacaksınız.

ben olsam karar vermeden önce; önce bir ADLI TIP konusunda uzman bir doktora götürürüm. Özelde var mı net araştırmadım ama PATOLOJİ doktoruna rica etsek yardımcı olabilir belki. Rapor ve hasta inceler komple. Cetveli ezbere bildiği için(ben öyle varsayıyorum) bir kaç saatlik çalışma sonucunda size net durum bildirebilir. Pahalı işlem çünkü. Doktor zamanını özel duruma harcıyor ve yoruluyor. Hiç değilse annemizi yormamış oluyoruz.

bildiklerimi sıraladım yanlışım olabilir. yine de araştırın derim...

FeridunK

Üye
Üye
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim çok sağolun

Tekerlekli Sandalye