Annemin %40 Engeli Var ÖTV İndirimi Nasıl Oluyor ?

nzmk

Üye
Üye
Hayırlı günler, annemin %40 engelli raporu var, iki kalçasındada protez var ama yürümesine engel bir durum yok araç alırken indirim oluyor mu ? Bir sorumda aracı annemden başkası kullanabiliyor mu araca hangi durumlarda ek parçalar takılıyor? Araştırdığım kadarıyla parça takılıysa eğer engelli kişi haricinde aracı başka biri kullanamıyormuş bu şekildemi işliyor sistem ? Dediğim gibi annemin protezleri yürümesine engel değil yürümesinde bi bozuklukta yok, araca ek parça takma durumu olur mu acaba.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, eğer anneniz aracı hareket ettirmek için "özel tertibata" ihtiyaç duyarsa evet ÖTV indirimden faydalnır yok duymazsa yararlanamaz. Tam olarak annenizin nasıl bir engeli var çok fazla detay bilmiyorum ancak anlattıklarınızdan yola çıktığımda annenizin ÖTV istisnasından yararlanması çok zor gözüküyor. Ve evet araçta özel tertibat varsa o aracı araç sahibinden başkası kullanamz.

nzmk

Üye
Üye
Merhaba, eğer anneniz aracı hareket ettirmek için "özel tertibata" ihtiyaç duyarsa evet ÖTV indirimden faydalnır yok duymazsa yararlanamaz. Tam olarak annenizin nasıl bir engeli var çok fazla detay bilmiyorum ancak anlattıklarınızdan yola çıktığımda annenizin ÖTV istisnasından yararlanması çok zor gözüküyor. Ve evet araçta özel tertibat varsa o aracı araç sahibinden başkası kullanamz.
İki kalçada protezi var %40 kronik raporlu , ötv indiriminden yararlanmak için araçta özel tertibatamı ihtiyaç duyulması gerekiyor anlamadım pek mantıklı gelmedi ama bana ?

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=18277]aydin27[/MENTION] engeliniz ne

Fabeha

Üye
Üye
Merhaba. Anneannem alzheimer hastası ve işitmesi de sıkıntılı. Acaba bu rahatsızlıkları %90 engelli araç indirimi için yeterli olur mu. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18297]Fabeha[/MENTION]
Alzheimer hastaları için ÖTV indirimi olabilmesi için rapor oranlarının yüzde 90 olması gerekir. Ayrıca vasi gerekirde gerekecektir.

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=18277]aydin27[/MENTION] otomatik vites ile ötv indiriminden yararlanabilirsiniz ortopedik engelinizden dolayı ama işitme görme kaybı olduğu için izin vermeyebilirler araç kullanmanıza

balkesli

Üye
Üye
göz ve kulak sorun olmayacaktır bu engel oranıyla kesin alırsınız diyemem ama alma ihtimaliniz var

serko79

Üye
Üye
Meraba benım %51 ozurlu raporum var sureklı engelli kartım var vergıden muafım var otv arac alabılırmıyım b ehlıyetım var bılgı verırsenız sevınırım

LG-H990 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18322]serko79[/MENTION]
İşitme engellilerin ÖTV den faydalanması için rapor oranlarının yüzde 90 ve üstü olması şartı aranıyor.

Tekerlekli Sandalye