AÖF öğrencilerinin Genel Sağlık Sigortasına dikkat !!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar,

Öğrenci olan yani üniversite ve yükseköğrenimde okuyan yada Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan tüm öğrenci yakınlarınızın sağlık sigortasından faydalanması için ve mağdur olmaması için sizleri yakından ilgilendiren bir konuyu paylaşmak istedim.

Bu arada yaşanmış ilginç ama bir o kadar da gerçek bir örneği sizlere anlatmak istiyorum. Burası Türkiye ve inanın insanın başına her şey gelebiliyor ve hatta ben bu konuları bu kadar yakından takip ederken benim bile :)

Oğlum üniversiteyi kazandığında hani o lise sondan üniversiteye kayıt olana kadar olan bir dönem var ya ( 3 aylık yaz tatili dönemi ) işte o dönemde ben ssk lı olduğum halde sanki öğrenciliği bitmiş gibi oğlumu ssk dan muaf duruma getirmişler ve bu 3 aylık dönem sonunda bir de 600 tl ye yakın bir borç. Hastalanıp devlet hastanesine gitmese daha da haberimiz olmayacaktı ama hastanede siz müstehak değilsiniz dediklerinde beni aramış ve o zaman anlamıştım ki hani gençlerine çok çok sahip çıkan benim biricik devletim sağolsun o üç aylık dönemi fırsat bilip ssk dan müstehak olmasını iptal etmişti.

Sonuç mu tabii ki o 600 tl ye yakın cezayı ödemedim ve hatta ssk yı birbirine kattım çünkü ssk lı olmadığından eczaneye yüklü bir miktar ödemek zorunda kalmıştım üstelik haksız yere :(

25 yaşın üzerinde çalışmayan tüm öğrencilerin ise gelir testi yaptırmaları ve bu gelir testi sonucuna göre prim ödemeleri gerekiyor.

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun, tüm hükümleri 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş ve yapılan duyurularla da ilgili kişilerin 31 Ocak 2012 tarihine kadar SGK’ya başvurmaları ve gelir testi yaptırmaları istenmişti.

Bu çerçevede üniversite öğrencilerinin, sağlık giderleri de öğrencilerin genel sağlık sigortası çeşitliliklerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Eğer bir öğrenci herhangi bir sigortalı işte çalışmıyorsa, aile fertlerinden birinin (anne baba ve eş) sosyal güvencesi var ise ve öğrenci 25 yaşını doldurmamış ise ne yapacak?

Öncelikle 25 yaşın altındaki tüm öğrencilerin AÖF bürosundan öğrenci belgesi alıp Sosyal Güvenlik Kurumuna vermeleri yeterli. Bu işlem sonrası aile üzerinden genel sağlık sigortası işlemre başlar.

25 yaşın üzerinde çalışmayan tüm öğrencilerin ise gelir testi yaptırmaları ve bu gelir testi sonucuna göre prim ödemeleri gerekiyor. Bu durumda ikamet adreslerinin bulunduğu il veya ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekecek.

Gelir testi sonucunda aile bireyleri başına brüt asgari ücretin üçte birinden az (326 TL) gelir tespit edilen öğrencinin, sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek. Gelir testi yapılırken, haneye giren aylık gelir tespit edilerek, hanede yaşayan sayısına bölünecek. Bu durumda bir öğrencinin hanesinde kişi başına düşen gelir;

01/01/2013-30/06/2013 Tarihleri Arası

Brüt asgari ücretin üçte biri (326,20 TL) ile asgari ücret (978,60 TL) arasında ise o öğrenci aylık 39,14 TL sağlık primi ödeyecek.

- Kişi başına düşen gelir asgari ücret (978,60) ile asgari ücretin iki katı (1.957,70 TL) arasında ise aylık 117,43 TL ödeyecek.

- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla (1.957,70 TL ) ise aylık 234,86 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

01/07/2013 - 31/12/2013 Tarihleri Arası

Kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az ise (340,50 TL) sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek

- Brüt asgari ücretin üçte biri (340,50 TL) ile asgari ücret (1.021,50 TL) arasında ise o öğrenci aylık 40,86 TL sağlık primi ödeyecek.

- Kişi başına düşen gelir asgari ücret (1.021,50 TL) ile asgari ücretin iki katı (2.043 TL) arasında ise aylık 122,58 TL ödeyecek.

- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla (2.043 TL ) ise aylık 245,16 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar;

• 01/01/2013 - 30/06/2013 tarihleri arası aylık 234,86 TL,

• 01/07/2013 - 31/12/2013 tarihleri arası aylık 245,16 TL

Sosyal güvencesi olmayan kişiler ile öğrencilerin başvurmaları gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait iletişim bilgilerine ise www.sydgm.gov.tr/tr/vakifweb sayfasından ulaşılabilir.

Üniversiteli '120 günü' geçirme!

18 yaşını tamamlamış, liseyi bitirmiş gençler kapsama girdikleri halde gelir testi yaptırmadılar, bir bölümü nasılsa üniversiteye kaydolacağım diye bu yükümlülükten kaçındı. Ancak bu durumda olanlar için devlet resen işlem yaptığı için bu gençlere daha doğrusu ailelerine prim borcu çıktı. Neyse ki, Çalışma Bakanı Faruk Çelik devreye girerek yeni bir düzenleme yaptırdı.

Yapılan düzenlemeyle şu anda 18 yaşını tamamlayarak bakmakla yükümlü olunan kapsamından çıkan öğrenciler, liseyi bitirdikten sonra üniversiteye kayıt yaptırdıkları tarihe kadar 120 gün daha bakmakla yükümlü olunan kapsamında sağlık yardımı almaya devam ediyorlar. Bu nedenle Ekim ayı başına kadar kayıtların yapılmasında fayda var.

Tekerlekli Sandalye