Araba alıpta 2022 maaşı kesilenler buraya!

SELİM

Üye
Üye
Uzun süredir bu konuyu araştırıyorum. Çoğu sitede ÖTV indirimli araç aldı maaşı kesildi, ötv den yararlanıp araç aldı ama maaşı kesilmedi gibi haberler okudum. Bunlar genelde duyumlar. Aslı varmı yokmu bilmiyorum. Sizden ricam bu konuyla ilgili bire bir tecrübesi olan arkadaşlar konu altına yorum yazar mı?

SORULAR:

1- ÖTV indirimli araç alıpta 2022 maaşı kesilen var mı? Varsa maaşın kesilme nedeni olarak sydv tam olarak hangi gerekçe ile maaşı kestiğini söyledi.
2- İkinci el araba alıpta engelli maaşı kesilen oldumu?
3- Ben araba aldım xx yıldır 2022 maaşı kesilmedi?

Lütfen arkadaşlar konu benim için önemli cevap yazın.

septik

Editör
Editör
Şahsım adına ötv indirimli araç almadım, fakat 2022 aylığı katagori yöneticisi olarak size yardımcı olabilmek adına birkaç bilgi aktarayım, diğer tecrübe etmiş arkadaşlarımızda konuya dair yaşadıkları problemleri aktarırlar.

2022 Yasasının yeni yönetmeliği mevcut aracı olanlar veya yeni araç alacaklarla ilgili açıklama olarak sadece aracın kasko değerinin 120 / 1 i ni mevcut gelire eklenir diyor.

Dolayısı ile engelli bireyin yaşadığı hanedeki mevcut gelirinizin araç alımı ile o aracın kasko değerinin 120/1 i kadar artacağı ve hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 2015 temmuz ayına kadar 286 tl yi aşıp aşmadığına bakılarak hareket etmesi gerekir.

Yuakardaki sizin araştırmanızdan çıkan sonuç araç aldığı halde 2022 maaşı kesilende olmuş kesilmeyende kısmının izahına gelecek olursak her iki beyanda doğrudur.

Doğruluk sebebine gelirsek hükümet son çıkardığı yönetmelikte ben Türkiyede yaşayan ve sosyal yardım için müracaat etmiş engeliye güvenmiyorum diyor.

Engelli sosyal yardım hakkından yararlanmak için bana müracaat ettiği zaman engelli bireyin beyanını elindeki mevcut resmi verilerden ( hanede yaşayanların resmi geliri ve üzerine kayıtlı mal varlıklarının tamamını, adrese kayıtlı kişi sayısı ) devletin elinde resmi olarak kayıtlı olduğu halde engelliler güvenilmezdir beyanlarıda yalan olabilir düşüncesi ile yönetmeliğe aşağdaki maddeyi eklemişlerdir.

Yeni yönetmelikte sosyal inceleme adı altında her yıl yapılmak üzere,sydv çalışanlarının engellinin sosyal yaşantısını konu komşusuna sorup araştırarak kendilerinde oluşacak kanaatı rapor haline getirip sydv üst heyeti olan mütevvelli heyetine verir heyettinde resmi verilere rağmen bu araştırmaya ekleyeceği kanaat ilede maaşın devamına veya kesilmesine karar verirler. Bu noktada hükümetin sydv na verdiği kanaat yetkisi ilede engelliyi ben o kadar kıstladığım halde nasıl araç alacak parası olabilir düşüncesi, sydv inceleme heyetinin kafasında soru işaretleri oluşturacak kanaatleride sizin maaşınızı direk etkileyecektir.

ksbyz

Üye
Üye
ne zaman araba aldınız ve aldığınız arabanın fiyatı nedir?
bende araba almayı düşünüyorum ancak, maaşın kesilmesinden dolayı almak istemiyorum:(

cilginpalet

Üye
Üye
bu işlemi en son yapan benim heralde sitede ben 14 kasım 2014 de sıfır araba aldım kasko değeri 21 milyar nasıl olsa 2022 maaşı kesilecek diye almıştım =) ama 2 dönemdir 2022 hala yatıyor artık geri isterlermi bilmiyorum ama şuanakadar maaşım yatmaya devam ediyor benim yaşadığım bu artık gerisi sana kalmış agedeşim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@cılgınpalet arabayı ÖTV indirimli ve kendi üzerine aldın dimi?

Tekerlekli Sandalye