Araba alırsam yetim maaşım kesilir mi?

dilek

Üye
Üye
iyi akşamlar öncelikle ben 2010 yılında babam vefat etti ve ben 25 yaşında bekar bayanım maaş alıyorum yaklaşık 330 cıvarında ssk dan ben üzerime araba alırsam bu maaşım kesilirmi bazıları böyle bir yasanın çıkmak üzere olduğunu söyledilerde eğer kesilmezse maaşım araba vergilerinden muaf olurmuyum.Çok özür dileyere bu arada ben engelli değilim sadece bu forumu bulabildim derdimi anlatacak bu konudada bilgilendirmek istedim bilgileriniz varsa rica ederim paylaşin??

İsen Buga

Üye
Üye
Net anlamadım... Babanız SSK emeklisinde değil mı?
Babanız vefat edince maaşı size düştü... Doğru mü bildim?

PARAPLEJİ 27

Üye
Üye
dilek hanım öncelikle başınız saolsun. babanızın mekanı cennet olsun. araba almanız kesinlikle maaşınıza engel deildir. çünkü bu maaşınız üç aylık maaş (yani 2022) deildir. normal babanızdan kalan bir emekli aylığıdır. ama vergiden de muaf olamazsınız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar, yetim maaşı alan kız yada erkek çocuklarının üzerlerine otomobil almaları halinde aldıkları yetim maaşı kesilmez. Aldığınız aracın vergilerini ödemek zorundasınız. Vergi muafiyeti diye bir şey söz konusu değildir. Bu arada bu site sadece engellilere özel bir site değil. Evet genel anlamda engellilerin soruları/sorunları tartışılıyor ve fakat (bildik manada) engelsiz biri üye olamaz soru soramaz diye bir kuralımız yok. Onu bırakın ben bu sitede (yine bildik manada) engelsiz insanları gördükce inanamayacağınız kadar mutlu oluyorum. Sebebini bende bilmiyorum...

III- MALUL OLMAYIP YETİM AYLIĞI ALAN KIZ ÇOCUKLARIN AYLIKLARININ KESİLME ŞARTLARI;

5510 sayılı Kanun’un 35. maddesinde; “…Hak sahiplerine bağlanan aylıklar 34. maddede belirtilen şartların ortadan kalktığı tarihi takip eden ödeme dönemi başından itibaren kesilir…” hükümleri bulunmaktadır. Kanun metnindeki bu hükümlere göre, 5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümlerini dikkate alarak, malul olmayan kız çocuklarına bağlanan yetim aylığının hangi koşullarda kesilebileceğini açıklamaya çalışalım;

Malul olmayan kız çocuklarına bağlanan yetim aylıkları, kız çocuklarının sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, evlenmeleri halinde ya da eşinden boşandığı halde boşandığı eşiyle birlikte yaşadıklarının SGK tarafından tespit edilmesi halinde kesilmektedir. Görüldüğü üzere, malul olmayan kız çocuklarına bağlanan yetim aylıklarının kesilmesinde belli yaşlara kadar öğrenci olma ya da belli yaş koşullarına sahip olma gibi nitelikler aranılmamaktadır.

dilek

Üye
Üye
öncelikle hepinize cok tşkr ederim cok detaylı ilgilendiğiniz için we konuyu anlayarak rahatladım fakat bir sorum daha olacak ewlensem maasım kesılecek fakat ayrılırsam tekrar maas baglatabılırmıyım? Yada sigortalı işe girsem bır muddet sonra işten ayrılsam tekrar maasa bağlatabilirmıyım??

PARAPLEJİ 27

Üye
Üye
evet dilek ayrıldıktan sonra tekrar maaşın bağlanır. sigortalı işten ayrılsan da yine tekrar müracaatın halinde aylık bağlanır.. sakın dilek şimdiden ayrılmayı kafandan geçirme.. :):):)

Tekerlekli Sandalye