Araç sahibi engelli vefat ederse ötv ödenir mi?

asi1227

Üye
Üye
Babamın üzerine araç almak istiyoruz. 4 kardeşiz. Allah korusun baba 5 yıl dolmadan vefat ederse ötv geri mi ödenecek varisleri tarafından? Mevzuatı okudum fakat tam anlamadım. Tek kişiye intikal edilirse, başka malı yoksa ötv ödenir falan yazıyor ama anlayamadım tam. Güncel bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
5 yıl dolmadan araç sahibi vefat ederse ve aracı varislerden biri alırsa - devredilirse ÖTV ödenir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam asi1227,

Allah gecinden versin ama babanızın vefatı halinde varislerine kalacak olan tüm mal varlığının vergisinden, varolan borçlarının tümünden geride kalan yasal mirascıları ödemekle yükümlüdür. İlgili kanun maddesini bulduğumda eklerim ama şu an demek istediğim engelli olsun yada olmasın vefat durumunda kalan toplam borç mirasçıları arasında eşit olarak bölünür.

Diyelim ki yasal mirascılarından biri kalan borcu, vergiyi ödemek yada kalan mirası almak istemiyorsa 18 yaşını doldurmuş olmak, akli melekeleri yerinde olmak ve 1. dereceden mirascısı olarak kendisine tanınan tüm hak ve yükümlülüklerden korunmak amacıyla reddi miras davası açmak suretiyle feragat edebilir.

Babanız için daha nice, sağlıklı ömürler dileğimle...

Tekerlekli Sandalye