Araç satışı evde bakım maaşında gelire dahil ediliyor mu?

outlaw

Üye
Üye
%90 engel oranı bulunan çocuğum için evde bakım maaşına başvuru yaptık. Başvurumuzun onaylandığını ve bankadan hesap açtırmamızı söylediler.
Sorum şu ki;
1. 30.000TL değerinde bir aracım var, aracımı satmayı düşünüyorum ancak aracı sattığım bedel haneye giren gelir olarak gösterilir mi? Gösterilirse aylık ne kadar daha haneye gelir olarak gösterilir? Veya maaşımız kesilir mi? Kesilirse tekrar başvuru yapmamız mı gerekir?
2. Ev kirası gider olarak gösteriliyor mu? Bu durum şehirden şehire fark ediyor mu?
3. Vergi indirimi için başvuru yapmamı önerir misiniz? Aylık 350tl civarı vergi indiriminden faydalanabiliyorum ancak maliyenin raporun oranını düşürdüğünü duydum bu bilgi doğru mudur? Ve vergi indiriminden faydalandığım takdirde hanede kişi başına düşen gelir ile asgari ücretin 2/3ü arasında çok az fark kalıyor. Bu riske hiç girmemeli miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba sırasıyla yanıtlayamaya çalışayım.
1- Araç ÖTV indirimli olarak mı alındı? ÖTV indirimli alınan araçlarda aracın bedeli 12 aya bölünüyor
2- Bakım maaşında ne ev kirası nede başka bir gider gider olarak gösterilmiyor.
3- Vergi indiriminden sizin alacağınız 100-150 TL arası bişeydir. Bence hiç bulaşmayın.

Tekerlekli Sandalye