Araç Ve Rapor İçin gerekli Tüm Evraklar

gokhan01

Üye
Üye
öncelikle iyi günler dilerim forumu takip ettiğim kadarı ile engelli araç alma konusunda bilgiye sahipsiniz benim bazı sorularım olacaktı.sorularıma cevap verirseniz sevinirim...

1-Babaannem felçlik geçirdi sol tarafı tutmuyor % kaç rapor alabiliriz sizin tahmini ?
2-İlk gerekli olan evraklar nelerdir ?
3-Okuduğum kadar ile şehir dışı alacağımız araba ile yasak mı olacak ?
4-Rapordan ve ahilik di sanırsam onu nasıl alabiliriz ?
5-Araç kimin üstüne alınabilir ve ben torunu olarak sürebilir miyim ?
6-Her araç için mi %45 indirim uygulanıyor 1.6 aşağısı tabi ki ?
7-Hastahaneye götürdüğümüz de 3 ay oldu 6. ayda verebiliriz dendi götürğümüz de rapor verilecek mi ?
8-Bakıcı aylığını bakıcıya çıkartsak tüm mal mülkleri bakıcı ya devredilmiş oluyor muş ?

şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler dilerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Tam olarak geçirilen felçin derecesini bilmediğimizden şu oranda rapor alırsınız demek çok çok zor. O yüzden araç alımına ilişkin sizin özelinizde bazı bilgileri aktarayım. Babaanneniz adına (ÖTV indirimli araç sadece engelli kişi adına alınır) araç alabilmeniz için aracı babaanne kullanamayacağından alacağınız rapor oranının en az %90 ve üzeri olması gerekmekte. Alınan bu aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. ÖTV indirimli araç alınan araçla şehir dışına çıkabilirsiniz ancak engelli ve/ya hasta kişiyle aracın sürekli ayrı ayrı şehirlerde olması yasak. Vasilik kararı zihinsel engelli kişiler için alınır. Binek otomobiller için ÖTV indirimi %45 diğer araçların indirimine dair daha fazla bilgi için bakınız https://hesaplabakim.com/formlar/vergi/engelli-aracı-ötv-hesaplama-r4/

7. soruyu anlayamadım. Evde bakım maaşını zaten bakıcı olarak gösterilen kişi alır. Bakıma muhtaç kişinin mal varlığının bakıcıya geçmesi söz konusu değil.

R

rahim

Guest
halil bey bu soruda istenen cevap ne söylerseniz sevinirim.

4-Rapordan ve ahilik di sanırsam onu nasıl alabiliriz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rahim orda arkadaş vasilik kararını sormuş sanırım. bende cevaben vasilik kararının zihinsel engellileri kapsadığını aktardım.

Tekerlekli Sandalye