Arkadaşlar merhaba yardıma ihtiyacım var.

ismailers

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba babamda" Spinoserebellar ataksi " rahatsızlığı başladı 3 senedir bu şekilde ağır sanayide çalışmaktaydı şimdi malulen emekli etmek istiyorum heyete giricek ve işveren tarafından söylenen 40 üstü rapor alırsanız emekliliğinin verileceğine dair bize bilgi verdi bu arada normal emekliliğine 8 ay var fakat artık çalışsın istemiyoruz benim sorucağım sorular şu şekilde
- ne kadar maaş alır
- emekli maaşı hemen bağlanır mı ?
- rapor yüzdesi oranı önemlimidir
------------------------------------------------------------------
SGK BİLGİLERİ
4A TESCİL BAŞLANGIÇ 23.08.1988
HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 23.08.1988
PRİM ÖDEME GÜN SAYISI 9680

unuttum.29

Moderatör
Moderatör

@ismailers

Selam,

Geçmiş olsun Hocam, Engellilikten dolayı emeklilik biraz sıkıntılı olmaya başladı.
Devlet bu şekilde emekliliği zorlaştırdı ve tüm aşamaları geçip emekli olanları da sık sık kontrol muayenesi diye tekrar tekrar heyete sokmaya devam ediyor. Babanızın 25 yıldan fazla primi ödenmiş; bir sekiz ay daha bekleyip normal emekli olması lehinize olur diye düşünüyorum. Tercih tabii size ait. Muhtemelen babanız sigortalılık süresini ve prim gün sayısını doldurmuş, yaşını bekliyor. Eğer normal emekli olursa bir daha kimse sizin kapınızı çalmaz ama engelli emeklisi olursanız, emekli maaşı aldığı müddetçe kontrol mayenesine çağrılabilir ve maaşı kesilebilir.

Bol şanslar..

ismailers

Üye
Üye

@ismailers

Selam,

Geçmiş olsun Hocam, Engellilikten dolayı emeklilik biraz sıkıntılı olmaya başladı.
Devlet bu şekilde emekliliği zorlaştırdı ve tüm aşamaları geçip emekli olanları da sık sık kontrol muayenesi diye tekrar tekrar heyete sokmaya devam ediyor. Babanızın 25 yıldan fazla primi ödenmiş; bir sekiz ay daha bekleyip normal emekli olması lehinize olur diye düşünüyorum. Tercih tabii size ait. Muhtemelen babanız sigortalılık süresini ve prim gün sayısını doldurmuş, yaşını bekliyor. Eğer normal emekli olursa bir daha kimse sizin kapınızı çalmaz ama engelli emeklisi olursanız, emekli maaşı aldığı müddetçe kontrol mayenesine çağrılabilir ve maaşı kesilebilir.

Bol şanslar..
cevabınız için çok teşekkürler maaşı kesilebilir derken engel durumu ortadan kalkması gibi bi durum söz konusu değil kastınız o ise şayet yani bu hastalık geçiçi bi durum değil genetik bi hastalık onun dışındaki bir durumdan mı kesilebilir maaşı yoksa iyileşme durumundan mı birde alacağı maaş düşük olurmu normalden
bu linkte aksine fazla olacağını söylüyor bu işler ile uğraşan birisi sanırım kendileri.

İsen Buga

Üye
Üye
Moteratör kardeşimize bir ilave yapayım:
1. Babamızın emekli olması için Vergi indirimi şart. 2008 den önce işe girişliler engelli olduğunu belgelemeleri gerekiyor. bunu da Vergi dairesine bildirmemiz gerekiyor.
2. Malul emeklilik için %60 oran gerekiyor. Moderatör kardeşimiz size %40 için Engelli Emeklilik önerdi ve bilgi verdi. Burada dikkatten kaçıyor Malül emekli olamaz ama Engelli emekli olur tabii ki vergi indirimi alırsa buda 3-6 ay arası sonuçlanır. Neticede vergi indirimi sonuçlandığında Engelli emeklilik başvurusu yapabilesin.
İlave bilgi de ekleteyim Engelli emekli ile Normal emekli arasında pek fark yok. yalnız yaş ve şartlar daha hafif (sizinkinde 8 ay kalmış uğraşmaya değer mi siz karar verin)..

Malül Emeklilik için %60 ve üzeri tek hastalık veya tek sakatlık olacak (toplam hastalık değil) rapor alırsanız Malüliyet olur.

ismailers

Üye
Üye
Moteratör kardeşimize bir ilave yapayım:
1. Babamızın emekli olması için Vergi indirimi şart. 2008 den önce işe girişliler engelli olduğunu belgelemeleri gerekiyor. bunu da Vergi dairesine bildirmemiz gerekiyor.
2. Malul emeklilik için %60 oran gerekiyor. Moderatör kardeşimiz size %40 için Engelli Emeklilik önerdi ve bilgi verdi. Burada dikkatten kaçıyor Malül emekli olamaz ama Engelli emekli olur tabii ki vergi indirimi alırsa buda 3-6 ay arası sonuçlanır. Neticede vergi indirimi sonuçlandığında Engelli emeklilik başvurusu yapabilesin.
İlave bilgi de ekleteyim Engelli emekli ile Normal emekli arasında pek fark yok. yalnız yaş ve şartlar daha hafif (sizinkinde 8 ay kalmış uğraşmaya değer mi siz karar verin)..

Malül Emeklilik için %60 ve üzeri tek hastalık veya tek sakatlık olacak (toplam hastalık değil) rapor alırsanız Malüliyet olur.
MECBURİYET VAR BİRAZDA EMEKLİ OLMASINDA HOCAM BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER TEK HASTALIKTAN HEYETE GİRİLECEK DENGE KAYBI KONUŞMA BOZUKLUĞU UZUVLARDA KONROLSUZLÜK GİBİ BİR TAKIM PROBLEMLER MEVCUT TEK TEMENNİM EMEKLİ ETMEK İŞ VEREN ÇALIŞTIRMAYACAĞINI SÖYLÜYOR BUNA İSTİNADEN BÖYLE BİR KARAR ALDIK FAKAT RAPOR SÜRESİ ÇOK FAZLA DAHA ERKEN ÇIKMA ŞANSI YOKMUDUR HEYETE GİRDİKTEN 4 GÜN SONRA RAPOR ÇIKAR VE İŞLEME ALINIR DİYE BİLGİ ALDIM YANLIŞSAM DÜZELTİN LÜTFEN EMEKLİ OLMASI İÇİN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE İŞ ÇIKIŞI VERİLMEDEN EMEKLİ OLMASI GEREKİYOR ÇÜNKÜ

İsen Buga

Üye
Üye
Dediğin gibi emekli olmadan iş çıkışı verilmesi gerekiyor aynen...
Ama rapor süreci SGK işlemleri ve BÜROKRASİ süreci ne kadar sürer bilmiyorum.
MAlül Emeklilik için SGK ya dilekçe verilmesi gerekiyor. Dilekçe sonucu hastaneye sevk edileceksiniz ve Bir tek hastalıktan %60 alınması gerekiyor; Ne kadar süre de sonuçlanır bilmiyorum. Tahmini rakam verip moral bozmak olmaz.
Denge kaybı ve konuşma bozukluğu ve uzuvlarda kontrolsüzlük hepsi birbirinden bağımsız hastalık değilse söyle diyeyim nörolojik bozukluk %60 ve üzeri rapor alınırsa o zaman Malül Emekli olur.

Engelli emeklilikte aynı kategori daha hafif yolu diğerinin aksine tek hastalık değil de toplamda %40 rapor oranı yetiyor.
SGK.ya dilekçe yazıp Malül emeklilik talep edebilirsiniz.

ismailers

Üye
Üye
Dediğin gibi emekli olmadan iş çıkışı verilmesi gerekiyor aynen...
Ama rapor süreci SGK işlemleri ve BÜROKRASİ süreci ne kadar sürer bilmiyorum.
MAlül Emeklilik için SGK ya dilekçe verilmesi gerekiyor. Dilekçe sonucu hastaneye sevk edileceksiniz ve Bir tek hastalıktan %60 alınması gerekiyor; Ne kadar süre de sonuçlanır bilmiyorum. Tahmini rakam verip moral bozmak olmaz.
Denge kaybı ve konuşma bozukluğu ve uzuvlarda kontrolsüzlük hepsi birbirinden bağımsız hastalık değilse söyle diyeyim nörolojik bozukluk %60 ve üzeri rapor alınırsa o zaman Malül Emekli olur.

Engelli emeklilikte aynı kategori daha hafif yolu diğerinin aksine tek hastalık değil de toplamda %40 rapor oranı yetiyor.
SGK.ya dilekçe yazıp Malül emeklilik talep edebilirsiniz.
HASTANEDEN BİZE AKTİF ÇALIŞIYORSA İŞ YERİNDEN ÇALIŞTIĞINA DAİR BELGE İLE GELMEMİZİ SÖYLEDİLER SGKYA HİÇ GİTMEDİM BEN GİTMEM Mİ GEREKİYOR BİRDE İŞ YERİ İLE İLİŞİK KESİLMİŞ OLMASI ŞARTMI ÇÜNKÜ İŞ YERİNDE BABA OĞUL TAKASI SÖZ KONUSU VE EMEKLİLİĞE HAK KAZANMIŞTIR BELGESİ GÖRMEDEN BU TAKAS DURUMUNU HAYATA GEÇİRMİYORLAR BENİM İLK ETAPTA BABAMA BİR RAPOR ALIP EMEKLİ EDEMEZMİYİM EN AZINDAN TAKAS GERÇEKLEŞMESİ İÇİN YANİ HEYETE GİRDİKTEN SONRA ALINAN RAPORUN İŞLEME KOYULMASI GİBİ BİR DURUM SÖZ YAPILAMAZ MI. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM BU ARADA

İsen Buga

Üye
Üye
Sözkonusu Emeklilik MALÜL emeklilik....
Sizin işlemleriniz ise normal emeklilik....

Konu karışmış...

Amaç Emeklilik tamam ama yukarıda dediğim gibi birbirinden farklı..
Nasıl emekli olunur sistemine benzer açıklama yapmışsınız. Ayrıca buna dair emin olmamakla soru soruyorsunuz..

Malül emeklilik söz konusu olunca yukarıda soruların hepsine hayır diyeceğim. SGK kendi sevki ile hastaneye yönlendirir sizi. İsterseniz yukarıda yazdığınız hikayede hastaneye gidip bir deneyin rapor sunun. Bakmazlar. Bildiğim bu bakmazlar.
Rapor gizlice SGK ya gidecek o nedenle elden ele dolaştırmasına izin vermezler(hastane heyette doktor doktor dolaşımında bu rapor elden ele yapılır ama sonuç elden ele yapılmaz prosedür öyle diye biliyorum) Ayrıca SGK ve hastane gerekli görürse sizi Meslek Hastalıkları Hastanesine de yönlendirebilir. Meslek Hastalığı ise o zaman devletten çift maaş alır babamız. Fabrikaya işverene zararı olmaz; siz dava açmadıkça.

Epey uzun hikaye bu..

siz normal emeklilik konusunda bilgi almışsınız takas yapabilesiniz. Ama SGK da Malül emeklilik öyle işlemiyor. İsterseniz bir araştırın.

haliloglu1

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba size bir sorum olacak. %40 engelliyim, kapıcı olarak çalışıyorum. Dün Kocaeli Vergi Dairesi Engelli Bölümüne gidip vergi indirimi için başvuru yapmak istedim fakat görevli bana kapıcılar için vergi ödenmediğini dolayısıyla olmayan verginin indirimi olmayacağını söyledi. Bu sorunu nasıl halledebilirim, bilgisi olan varsa yol gösterirse sevinirim.

Tekerlekli Sandalye