Artık Daha İyi Duyuyorlar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Alanya'da bir kolejde 'İşitme Grup FM' adlı kablosuz işitme cihazı ile özel bir sınıfta eğitim verilmeye başladı.

Alanya Özgün Kardelen Özel Eğitim Okulu, işitme engelli öğrencilerin, öğretmenlerinin sesini rahat duymasını sağlayan 'İşitme Grup FM' adlı kulak arkası kablosuz işitme cihazı ile ses yalıtımlı özel bir sınıfta eğitim vermeye başladı.

Okulun işitme engelliler öğretmenlerinden Rafet Benice, ses yalıtımlı sınıfta 'İşitme Grup FM Cihazı' ile grup eğitimi verdiklerini belirterek, devlet okullarında kullanılan modelin kablolu ve masaya monte edildiği için, öğrencilerin ve öğretmenlerin hareket kabiliyeti kısıtladığını söyledi.

İşitme engelli öğrencilerin kulak arkası işitme cihazların çevredeki tüm sesleri yükselterek aldığına işaret eden Benice, "Ancak bu cihaz, tüm dış sesleri ise yok ederek öğrencinin rahatlıkla öğretmeni duymasını sağlıyor. Cihazın mikrofon kısmı öğretmende, diğer bölümü ise öğrencinin boynunda duruyor. Bu sayede sınıftan uzaklaşsak bile öğrencilerimiz kolaylıkla bizi duyabiliyor ve yönergelerimizi anlıyor" dedi.

Okulun Kurucu Müdürü Feridun Özdeş ise "Bu cihazlar Alanya'da ilk kez kurumumuzda kullanılmaya başlandı. Şu an için 4 kişilik bir grup sınıfımız var. Cihazın temel amacı, işitme engelli öğrencilerimizin yalıtılmış bir ortamda sesi daha iyi algılamalarını sağlamak. Türkiye genelindeki özel kurumlarda kullanımı, maliyeti çok yüksek olduğu için Yaygın değil" dedi. Özdeş, okulda görev yapan 3 öğretmenin hem bireysel hem de grup olmak üzere 23 işitme engelli öğrenciye eğitim verdiğini söyledi.

Tekerlekli Sandalye