Artık Evde de Hemodiyaliz Tedavisi Mümkün

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sağlık Bakanlığı'nın yeni uygulaması ile hastalar büyük konfora kavuşuyor

Artık, evde de hemodiyaliz tedavisi mümkün. Uygulama, başarılı örneklerle yayılıyor. Sağlık Bakanlığı'nın yeni uygulaması sayesinde hastalar büyük konfora kavuşuyor.

Evde hemodiyaliz tedavisi uygulaması 2011'de sağlık bakanlığı tarafından başlatılmıştı. Amaç, hastaların evde rahat etmesiydi. Uygulamadan yararlanan hasta sayısı gün geçtikçe artıyor.

PEKİ EVDE HEMODİYALİZ TEDAVİSİ ALMAK İSTEYEN HASTALARIN NE YAPMASI GEREKİYOR?

Öncelikle, hastaların tedaviye uygun olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, tedaviye uygun hastalara belge veriyor. Hasta diyaliz merkezine başvurduktan sonra ilgili nefroloji uzmanı hastayı değerlendirerek onay veriyor ve hastaya eğitim veriliyor. İlgili merkezin de, Sağlık Bakanlığından evde hemodiyaliz yapılabileceğine ilişkin belge alması gerekiyor.

Belge alındıktan sonra geriye eğitim kısmı kalıyor. Hasta 1 ay teorik eğitim gördükten sonra diyaliz başlıyor.

haykolik

Üye
Üye
yalnız bir sorun var arkadaşlar hemodiyaliz hastalarına yeşil kartlı hastalara diyaliz merkezleri makine vermiyor biz muracaat ettik yeşil kartlı oldugumuz için olmaz dediler yetkililer sgk lı olmak gerekiyormuş bilginize arkadaşlar

Tekerlekli Sandalye