Asgari Ücretten Primi Ödenen Kişi Nekadar Maaş Alabilir

asgari ücrettten primi yatan engelli bugün emekli olsa alacağı maaş ne kadar olur

Alınan maaş asgari ücret tutarını düşmez. Ama net rakamı söylemek çok zor. En azından ben bilmiyorum.

Selam Arkadaşlar,

Emekli maaşı belirlenirken işçinin almakta olduğu son brüt ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Yani son brüt ücret ve toplam prim gün sayısı önemli olan ve bu yüzdendir ki ne kadar emekli maaşınızı belirleyecek olan en son ve tabii yıllar içinde almakta olduğunuz brüt maaşlarınızın ortalaması baz olarak alınır. Asgari ücret sgk de işçiye ödenen en düşük maaş uygulaması olduğundan sgk primi de asgari ücret üzerinden ödenen bir çalışanın emeklilik maaşı da en düşük emekli maaşı olacaktır maalesef :(

SGK ya ödenen primleriniz asgari ücret üzerinden değil de mümkün olan en yüksek brüt ücret üzerinden ödenirse sonuç olarak alacağınız emekli maaşınız da bir hayli yüksek olacaktır.

Merhaba capsi,

Ben de doğum borçlanması yaparken çok düşünmüştüm tavandan mı yoksa tabandan mı ödemem gereken primi yatırayım diye ama sanırım ikimizin borçlanma yapacağı süre farklıdır. Bana söylenen toplamda 14 ay için değmez demişlerdi ve o dönemde benim için en önemli olan bir an önce erken emekli olup işyerinden istifa etmekti. SGK nın doğum borçlanması bölümün de her türlü hesaplamaları yapıyorlar ve bana çok fazla bir artış olmayacağını söylediler ben de hesapladım gerçekten 14 ay için tavandan borçlanma yapmama gerek yoktu.

Aslına bakarsan benim borçlanma yaparak o kadar acele etmeme bile gerek yoktu :) kader diyelim çünkü hala aynı bankada çalışıyorum :)

Sevgili capsi, senin adına en uygun hesaplamanın SGK askerlik borçlanması bölümüyle görüşmenin uygun olacağı kanısındayım. Emin ol ki bu konuda en iyi uzman o bölümde çalışanlar. Bana kalırsa tavandan borçlanmanın etkisi mutlaka olumlu yönde olur ama ne kadar olur ? ve buna değer mi gerçekten ? ya da senin tavandan borçlanma yapabilecek durumun var mı? En önemlisi tavandan borçlanmanın emekli maaşına ne kadar tam olarak değecek kadar bir artış olup olmayacağı yönünde son kararı sen araştırdıktan sonra vermelisin kardeşim. Bazen öyle durumlar olur ki alacağın fayda ödeyeceğin bedeli fazlasıyla karşılar :) bunu iyice araştır askerlik borçlanması servisinden...

Sağlıcakla kal,

Geri