Askerliğimide saydırıp erken emekli olabiliyormuyum?

iyi günler ben %57 rapor aldım ssk grişim 01.09.1999 tarihinde işe başladım 3990 günüm var buna göre ne zaman emekli olabilirim ve maaşım ne kadar olur eğerki emekli olmak için zamanım varsa askerliğimi saydırıp daha erken emekli olabilirmiyim eğerki cevaplarsanız sevinirim

Merhaba,

18 yıl ve 4080 prim gün sayısıyla emekli olabilirsiniz ancak vergi indirim hakkınızı da 3. dereceden almış olduğunuzu farzedersek yani en az % 40 vergi indiriminiz varsa . 01.09.2017 tarihinden itibaren erken engelli emekliliği için başvuru yapabilirsiniz. Siz daha önce emekli olmayı tercih ediyor olabilirsiniz ama bence askerlik borçlanması yapmak yerine 2017 yi çalışarak tamamlamanız daha yararınıza olacaktır.

İyi aksamar bn bu oranla değil ıkıncı hastaneden aldıgım %61 lık oranla vergi indirimi için başvurumu yaptım bu oran bana ne kadarlık bı indirim getirir emeklılıge hak kazanma ıhtımalım ne olur . ayrıca sureklı engellı rapaorum oldugu ıcın ötv indirimine basvuru yapamıom h sınıfı ehlıyet ve ötv indirimi için izleyecegım resmı yol nedır. hastanelerde buk konularla ılgılı tam bılıgılı bı kişi bulamıom ne yapmam gerekıo

Ne zaman emekli olacağını söylememiz için ilk sigortalılık tarihinizi ve çalıştığınız kurumu (ssk, bağkur, emekli sandığı) bilmemiz lazım. Bunları bilmeden yanıt vermemiz imkansız. Ayrıca ÖTV indirimli araç alırmısınız alamazsınız sorusuna yanıt verebilmemiz içinde tam olarak engelinizin ne olduğunu bilmemiz lazım. Durmunuzu detaylı ve anlaşılır bir dille yazın lütfen...

1.9.1999 tarihinde iş baslangici ssk liyim

her iki ayakta venoz yetmezligim var sol ayaktan 5 sag ayaktan iki kez ameliyat oldum sol ayak bilek kemiklerim kiriklar var ülseratif kolit rahatsizligim var bel boyun fitiklarim var ilk raporum %57 2. Raporum %61 bunlari sag ayagimfdan ameliyat olmadan aldim bn bunlara gore vergi indirimi ne alirim ve ötv indirimi mekanik aksamli arac h sinnifi ehliyet alirmiyim

eğer alirsam raporum surekli oldugu icin h sinifi ehliyet ve indirim li arac alabilmem icin hastanelerden rapor itirazi yapmadan nasil bi basvuru ile alirim sagolun kg

Rapor oranınızı %61 olarak kabul edip cevap yazıyorum. Zira üst mesajda rapor oranınızı daha düşük dediğiniz için yönetici arkadaşımız ona göre hesaplama yapmış. Buna göre; 17 yıl hizmet süresi, 3840 gün prim sayısıyla emekli olursunuz. Bu süreyide (net hesaplamadım ama) doldurmuşa benziyorsunuz.
ÖTV indirimli araç alımı konusuna gelince. Hem sağ ayaktan hem sol ayaktan ÖTV indirimden faydalanabiliyor. Sağ ayaktan engelliler tertibatlı araç alabiliyor, sol ayaktan engelliler ise otomatik vitesli araç. Mevcut raporunuzla alabilirmisiniz? Mevcut yasa ve yönetmeliklere baktığımızda alamazsınız. Raporunuzda buna dair ibarelerin olması gerekli (tertibatlı araç kullanır, otomatik vitesli araç kullanır gibi) Ama yakın zamanda çok yakın bir arkadaşım sağ ayağından engelli olmasına rağmen ve 10 yıl önce aldığı raporla (rapordada herhangi bir ibare yoktu) gidip ötv indirimli aracını aldı. Nasıl aldı bende hayret ettim. Zira yasaya göre alması mümkün değildi. Hatta bu konuyu onla uzun zunda tartışmıştık alım yapmadan önce. Ama o bayi bayi, kurum kurum gezip direterek inat ederek herkese kabul ettirdi. :)

Geri