Askerlik Muafiyeti İçin İşitme Kaybı Sınırı Nedir?

merkur

Üye
Üye
Katılım
Eki 26, 2022
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Puanları
1
Konuyu açmadan önce internette biraz araştırdım fakat kendim için bir sonuca varamadım. İki kulağımda geçerli olmak üzere %40 civarı bir işitme kaybım var. Bunun için bu zamana kadar herhangi bir rapor almadım. Kaybımın desibel olarak nasıl ifade edildiğini bilmiyorum aşağıdan test sonuçlarıma bakabilirsiniz. Muafiyet hakkımın olup olmadığını bilmek istiyorum, çalıştığım çoğu yerde bile bu kadar sorun yasamışken, askerde neler olur bilmiyorum. Muafiyet sebebine neden olacak bir kaybım olması durumunda hangi raporları almam gerekir ve de başka bilmem gereken bir şey varsa söyleyebilirseniz sevinirim, teşekkürler.
IMG_20221026_143413-01.jpg
 

İsen Buga

Üye
Üye
Katılım
May 31, 2010
Mesajlar
2,925
Tepkime Puanı
252
Puanları
83
Östaki borusu basınç değişikliklerini eşitleyecek durumda ve açık olmalı, gerekirse kateterizasyonla kontrol edilmelidir. İşitme kuvveti adaylarda her iki kulakta normal ve eşit derecede olmalı, işitme eşiği 0-25 db arasında olmalıdır. Adayların odiometrik muayenelerinin yapılması zorunludur.

Resmi gazeteden baktım sanırım doğru olan bu. Muafiyet hakkınız var.
Desibel olarak sağ kulak: 37 desibel (fısıltılı konuşmaları duyabilir), sol kulak ise normal konuşmaları duyabilir: 42 desibel.
Kolay gelsin kardeş..
 

mhtysk

Üye
Üye
Katılım
Ocak 18, 2023
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Puanları
1
Hocam benimde sağ kulak 100 de 50 sol kulakta ise 100 de 30 işitme kaybim var bu muafiyet saglarmj bı bilgi versen ve nörolojiddn tedavi goruyum gabaset ilaç kullanıyorum bı cevap versen ben isitmeden muaf olurmuyum heyete sevk edildim
 
Tekerlekli Sandalye
Üst