Aşkta gurur konusunda ne düşünüyorsunuz?

Aşkta gurur konusunda ne düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    0

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Konunun kapsayıcılığını geniş tutmak adına seçenekleri çoğalttım. Testi çözen arkadaşlar yorumlarını da cevap olarak paylaşabilirler.
Not: Anketi birden fazla cevap seçeneği işaretlemek mümkün olacak şekilde oluşturdum.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
ilk iki şıkkı açmak icap edeceğini düşündüm ama fazla uzun olup, sorun çıkarma ihtimali üzerine, detayını buraya paylaşayım dedim:
1- Aşkta gurur olur.’’ Kendimden daha aşağıda(sosyal/maddi vb.) konumda (veya daha yukarda) birine aşık olmam.’’
2- Aşkta gurur olmaz. ‘’Birine aşık olmuşsam onun kim olduğuna aldırmam.’’

kartalreis

Üye
Üye
gururun olduğu yerde aşk olmaz, aşkın olduğu yerde gurur olmaz... İlahi aşk gerçek aşktır, beşeri aşk İlahi aşka götürüyorsa faydalıdır. Yaratılandan yola çıkarak Yaradan a ulaşmak mümkündür.

Evvel Huu, Ahir Huu
Batın Huu, Zahir Huu
Huu aşkına...

balkesli

Üye
Üye
aşkta gurur olur
başka biri için sizi terkedip giden biri 5 ay sonra tekrar size gelse aşkta gurur olmaz diyip kabul edermisiniz.

kartalreis

Üye
Üye
HADÎD suresi 3. ayet

TefhimulKuran - O, Evveldir, Ahirdir, Zahirdir, Bâtındır. O, her şeyi bilendir.

Y.N. Öztürk - Evvel'dir O, başlangıcı yoktur; Âhir'dir O, sonu yoktur; Zâhir'dir O, her şeyde belirir; Bâtın'dır O, gözlerden gizlenmiştir. Her şeyi en güzel biçimde bilendir o.

Elmalılı Orj.- Odur, evvel-ü âhir ve zâhir-ü bâtın, hem o her şey'e alîmdir

Elmalılı S2 - O ilktir, sondur, zahirdir, bâtındır. O herşeyi bilendir.

Diyanet - O, ilk ve sondur. Zâhir ve Bâtın’dır. O, her şeyi hakkıyla bilendir.

Elmalılı S1 - O, ilk ve sondur; görünen ve görünmeyendir. Hem O her şeyi bilendir!

GülerAkköse

Üye
Üye
merhaba;
Bayaaa uzun zaman olmuştu yazmayalı :)

herkesin aşkta gurur olmaz diyebileceği bir anket bu...
ama uygulamaya gecince ben şahsen sadece aşkta değil coğu konuda cok gururluyum :)

konuyu evirdim cevirdim :D farklı bi acıdan bakıyorum şimdi ; her iki tarafda birbirini seviyorsa,
askta gurur olmamalı bence, fakat bu sevgi tek taraflıysa gurur yapılabilir."aman canım ben bu kılıksız
herifin neyine hastayım" ve gibi teselliler verilebilir gerekirse tavsiye ederim.

ama ne olursa olsun ezdirmeyin kendinizi. aciz görünmek her daim olumsuz etki bırakır.
insanlar karşısındakinin acizliğiyle mutlu olan bir tür. karşınızdakini mutlu etmeyin bence.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
aşkta gurur olur
başka biri için sizi terkedip giden biri 5 ay sonra tekrar size gelse aşkta gurur olmaz diyip kabul edermisiniz.

Başka biri için giden bir eşim/sevgilim olsa ve bu gidişi benden(benim hatalarımdan) kaynaklanıyorsa ve ben o insana hala aşıksam eğer, değil geri gelmesi; o adamdan çoğu bile olsa ve bana dönse, kendini eş/sevgili çocuğunu da evladım diye bağrıma basarım. Tabii buradaki şart hatanın benden olması ve hala arada aşkın olmasıdır. Böyle şeyler oturulur konuşulur. (o an için hayatımda biri olmaması, karşı tarafın da ben'de eskisinden daha güçlü bir güven tesis etmesi Vb. şeyler şartıyla neden olmasın.)
Bloglarımda paylaşmadım ama şu söz bana aittir. (Sözümü de hala severim ve arkasındayım.)
‘’Herkes ikinci bir şansı hak eder. Bir yerinde bere var diye elmayı tümden çöpe atarsak hem elmaya yazık olur hem ona sahip olmak için verdiğimiz değere. Bu insanlar için de böyledir. Mevzu bıçakla aldığımızda çürük kısımdan değil kalan sağlam parçadan ısırmaktır.’’ 08.08.2014

zeynep45

Üye
Üye
İkili ilişkilerde ben ikinci bir şansı asla kabul etmem bu gerek erkek olsun özelliklede kadın olsun hata kimde olursa olsun biten bitmiş giden gitmiştir artık dönüşü olmaz benim için belki bu konuda beni biraz geri kafalı düşünebilirsiniz ama benim doğrum bu bana göre ikinci bir şans verilmesi duruma göre değişir ama bu konuda değil

karakoca10

Üye
Üye
benim düşüncemde aynı zeynep seninle giden gitmiştir bitmiştir asla geriye dönüp bakmam bunun geri kafalılıkla ilgisi yok arkadaşım bence gururdan olabilir ancak

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aşkta gurur olmamalı onun için olmaz diyenleri bütün kalbimle kutluyorum. Benim için sadece aşkta değil hayatın her alanında gurur olur ama en çok da aşkta. Aşıksam her türlü fedakarlığı yapabilirim , herşeyden, herkesten ( Can'ım dışında ) vazgeçebilirim ama gururumdan ASLA! Bunun acısınıda çok yaşadım, pişman olmadımda değil ama yine olsa yine aynısını yaparım. Arkadaşlar ben gururum için gerekirse ölürüm o derece yani şimdi kim ne derse desin 5 ay ne demek gitmesine bile gerek yok ki değil ki gidip de geri dönmek vay ne haddine :) gitmeyi yada bir başkasını, bir başka kadını aklının en ücra köşesinden bile geçirebilen birisine değil gidip de döndüğünde kabul etmeyi daha gidemeden, bunu hissettiğim an'da bütün aşkım biter zaten.

Belki aşkta gurur olmamalı ama gururumu kaybedersem ben, ben olamam ki...

Unuttum.29 arkadaşım inan okuyunca çok duygulandım ve bunun adı asla gurursuzluk değil arkadaşım ne mutlu sana ki ikinci bir şans verebilmeyi başaracak kadar güçlüsün, affedicisin, hoşgörülüsün ve gerçekten çok iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. Allah gönlünün zenginliğince versin sana ne diyebilirim başka.

''Aşkta gurur olmaz ve ben gerekirse gururumdan ödün verebilirim aşkım için'' diyen tüm arkadaşlarımı da yürekten tebrik ederim ama ben öyle değilim, olmadım, olamam da...

zeynep45

Üye
Üye
Sen yine çok açıklayıcı yaptın canım arkadaşım benim anlatamadıklarıma tercüman oldun bencede insan ne olursa olsun asla gururundan vazgeçmemeli ben kendi adıma mümkün deği yapamam yapanlarıda asla yargılama hakkım yok

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam zeynep45,

Hani insan bazen yanlış olduğunu bile bile yapar ya hani doğrusunu bilirsin ama bilerek ve isteyerek gidip de yanlışı seçersin ya işte aslında benimkisi tamda öyle. Düşündüğümde belki bugün çok daha mutlu, çok daha zengin yada çok daha farklı bir yaşama sahip olabilirdim ve bunu yapmak için önümdeki tek şey kırmam gereken gururumdu ama diyorum ya yine olsa yine aynılarını yapardım.

Hayatımı yeniden verseler ben yine aynı Ceylan olmak istiyorum :)

İsmi lazım değil birisi demişti ki giderken ''Lanet olası bu gururun yüzünden dünyanın öbür ucuna gideceğim seni unutmak için ve sen çok pişman olacaksın'' demişti ben ona kal diyemedim ama o da kalmayı beceremedi şimdi cehennemin dibine kadar yolu var. Yaşasın gururum :)

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Bu fikri ve aşk konusunu çok düşündüm. Yakın zamana kadar bu konuda ben de arkadaşların ekserisi gibi düşünüyordum. Ama bugün geldiğim noktada düşüncem bu şekilde. Ve bunda inanın çok samimiyim. BEnim anladığım Aşk kelimesi anlamını yitireli belki bir kaç yüzyıl olmuş. Bugün bu kelime çok sathi(yüzeysel) şeyleri anlatmakta kullanılır olmuş malesef. Bugün, biriyle birkaç gün/hafta flört edenler için bile, 'aşk yaşıyorlar' diye tarif edilirken, ben artık bu kelimeyi yazmaya utanır oldum inanın.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Samimiyetine inanıyorum arkadaşım merak etme sen ama Aşk konusunda bende senin gibi düşünüyorum. Günümüzdeki aşklara baktığımda gençler GSM hattı değiştirir gibi sevgili değiştiriyorlar ve bu konuyla ilgili çok güzel bir espri vardı onu hatırlamaya çalışıyorum :)

Aşık oldum yaz ....' e gönder Aşk haftalık olarak cebine gelsin gibi bir şey ama dedim ya tam hatırlayamıyorum :)

zeynep45

Üye
Üye
Ama bak ceylan hiçte pişman değilsin canım haykırarak bağırıyorsun işte yaşasın gururum diye belkide gururundan vazgeçseydin böyle düşünmüycektin pişman olacaktın hakan kardeşimizin bugün biriyle flört edenler adını aşk koyuyorlarya ben artık bu kelimeyi yazmaya bile utanıyorum fikrinede gönülden katılıyorum çok haklı biriki hafta çıkıyorlar sırılsıklam aşığız diyolar ama iki gün sonra koca bir balon gibi sönüyor:) ne oldu hani aşıktınız nasıl birdenbire bitti bu zamanda sevgiyi bile tükettiler ne yazikki herşeyi çok baside indirdiler çok yazık

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) GSM lerin gönderdikleri bedava msj paketleri bitiyor Zeynebim olay tamamen bundan ibaret...

sinandeniz

Üye
Üye
dünyada AŞK diye birşey yok tek aşk annenin çocuğuna duyduğu sevgidir aşk gerisi cepten geçer sevgi olabilir ama aşk ne entel dantellerin uydurduğu bir deyim bence aşk :p

balkesli

Üye
Üye
Başka biri için giden bir eşim/sevgilim olsa ve bu gidişi benden(benim hatalarımdan) kaynaklanıyorsa ve ben o insana hala aşıksam eğer, değil geri gelmesi; o adamdan çoğu bile olsa ve bana dönse, kendini eş/sevgili çocuğunu da evladım diye bağrıma basarım. Tabii buradaki şart hatanın benden olması ve hala arada aşkın olmasıdır. Böyle şeyler oturulur konuşulur. (o an için hayatımda biri olmaması, karşı tarafın da ben'de eskisinden daha güçlü bir güven tesis etmesi Vb. şeyler şartıyla neden olmasın.)
Bloglarımda paylaşmadım ama şu söz bana aittir. (Sözümü de hala severim ve arkasındayım.)
‘’Herkes ikinci bir şansı hak eder. Bir yerinde bere var diye elmayı tümden çöpe atarsak hem elmaya yazık olur hem ona sahip olmak için verdiğimiz değere. Bu insanlar için de böyledir. Mevzu bıçakla aldığımızda çürük kısımdan değil kalan sağlam parçadan ısırmaktır.’’ 08.08.2014

her nekadar insanın kendi hatalarından dolayı gitsede başka biri için gidiyor. düşüncen güzel abi ama senin gibi düşünen insanların az olduğunu düşünüyorum.
elmanın çürük yerini bıçakla kesip aldıktan sonra geriye kalan elma eksik bir yanı olan elmadır.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Dün akşam yatmadan bu konuyu düşündüm.
yakın zamanda izlediğim bir tirad ve bir film geldi aklıma.
İkisi de yerli. Ve hatta tirad saplantılı bir aşk üzerine.
İzlememiş arkadaş vardır konusunu açık etmeyeyim ama film EŞKIYA.
Şener ŞEN ve Uğur YÜCEL başrollerde.
Tirad'da da oyuncu Haluk BİLGİNER.(ve Dikkat:yoğun argo içerir.)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Masumiyet ve Eşkiya :) ikiside Türk sinema tarihinin en unutulmazlarından ama arkadaşım bu iki filminde ortak noktası dediğin gibi aşkın saplantılı hali :( ilk izlediğimde masumiyetten o kadar etkilenmiştim ki Haluk Bilginer'i bile affeder olmuştum bu filmde rolünün hakkını dibine kadar verdiği için.

Filmler çok güzel ama işte hayat filmlerdeki gibi değil her ne kadar içinden geldiği gibi davranmak istesende bazen bir şey seni durdurur, yüreğinin sözlerini söylemeni engeller.. ne mi o? kahrolası Gurur!

Tekerlekli Sandalye