Aslında yok ki birbirimizden farkımız...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu siteye ve diğer engelli sitelerine üye olmanın tek ve en büyük amaçlarından birisidir kendi derdine çare bulabilmek, sorularına yanıt alabilmek ve aynı engel grubunda olan kim varsa onunla bir şekilde tanışıp, yazışarak sorunlarını paylaşabilmektir asıl beyinde yatan sebep. Hal böyle olunca genelde sorusunun yanıtını alan engelli üye, engelini kaldırmışcasına mutlu, mesut, bazende aradığı yanıtlardan bir türlü yeterli derecede tatmin olamamış şekilde geçer gider tıpkı yol kenarında durup da dinlenmek isteyen yolcu misali...

Bu hikayedeki hancı sitenin yöneticisidir. Önceleri pek de kendisini anlayabildiğimi sanmıyorum ama sonrasında yaşadıklarına tanıklık edince ki daha benim bilmediğim, benimle paylaşmadığı nice sıkıntıları da mutlaka epeyce çoktur ama işte diyorum ya hancı olabilmek kolay değil hele ki Sayın Yöneticim gibi dünya tatlısı bir insan Halil Yılmaz'ında içini açsalar kimbilir içine atıp da içinden çıkaramadığı ne dertleri, ne çileleri mevcuttur ama kendisi pek sır verip ser vermez :) Her ne kadar ben bu siteyi kendi sitem diyebilecek kadar sahiplenmiş olsam dahi, ne Halil Yılmaz kadar sabrım ne de onun kadar hoşgörümün olduğunu da sanmıyorum. Oldukça duygusal biri olduğumdandır ki site yöneticiliği asla bana göre bir iş değil, bunu başarıyla yaptığı için ona saygımda sevgim kadar sonsuzdur :)

Gelgelelim asıl konuya hani aynı engel grubundan birisiyle kendi sorunlarını paylaşmak ve kendince belki bir çare arama kısmına :(

İnsanlar...her biri ayrı duyguda, ayrı renkte, ayrı kişilikte ve bambaşka yaşamları olan engelli üyelerin bu karmaşık dünyada çok da dost yanlısı, kendisiyle barışık, engellerini kabullenmiş ve bunu kendine çoktan ifade edebildiği için topluma da anlatma, yol gösterme becerisini sunabilme yeteneği yada isteği diyelim olmayabiliyor ki bu çoğu zaman böyle. En azından benim bu konuda toplamda 15 yılı kapsayan engellilik tecrübem var ki sanırım bu sürenin de engellilerin psikolojilerini anlayabilmem adına yabana atılmaması gerekiyor.

Siteye kayıtlı olduğum günlerde (belki hatırlarsa Halil Yılmaz bilir) yana yakıla benimle aynı problemi yaşayan arkadaş arıyordum ve en çok ortopedik engelli grubuna katılışım bu nedenleydi. Acil ameliyat olmam gerekliydi ve mutlaka birileri vardır kalça ve diz protez ameliyatı olanlar bulunuyordur düşüncesiydi. Çok geçmeden yaşadığım hayal kırıklığını hatırladım bu akşam. Yok.. yok.. yok... koskoca sitede kimse yoktu inanılır gibi değil ama gerçekler basitti: ya kendilerini anlatmak, paylaşmak istemiyorlardı yada üyelikleri yalnızca sorularının yanıtlarını alacak kadar kısa sürmüştü. Kimseye ulaşamadım ve o günlerde kendimce bir karar aldım ne yaşarsam yaşayayım ( engelliliğimi kaldırmak yada hafifletmek amaçlı tüm operasyonlar dahil) herşeyi paylaşmaya ve bunu yaptımda...

Aslında yok ki birbirimizden farkımız hepimiz çeşitli nedenlerle birbirinden oldukça değişik şekillerde engellendiysek hayattan şimdi bildiklerimizi bir başkalarına aktarabilmek neden bu kadar ağır gelir ki insana ???

Bu konuda, bu sitede kendisiyle barışık ve aslında hepimizin örnek alması gereken en büyük paylaşımcı grup psikiyatrik hastalıklar grubunda yeralan arkadaşlarımız hoş kendilerine bu teşhis nasıl olduysa bir şekilde konulmuş ama onları bu kadar içten ve bu kadar cesur oldukları için bir kere daha yürekten kutluyorum. Kullandıkları ilaçları bile yazacak kadar samimi, dürüst, paylaşımı seven cesur yürekler işte ne yazık ki herkes sizin kadar içten ve yardımsever olamıyor. Yapısı gereği bazılarımız oldukça içine kapanık ve aslında kendi engel duvarını aşabilmeyi henüz başaramayanlar...

İçimden geldiğince anlatmaya çalıştım ama sanırım pek de başarılı olamadım. Artık kendi payına kim ne kadarını alırsa razıyım ne diyebilirim başka?

Hepimiz için daha engelsiz, daha özgür, daha sağlıklı, daha paylaşımcı günler dileğimle...

Hayat paylaşınca güzeldir...

Önemli not : Hiçbir engelli grubunu eleştirmek amaçlı yazılmamıştır ve diğer engel gruplarınında daha fazla paylaşımda bulunmasını belki bir nebze teşvik edici olur düşüncesiyle yazılmıştır aman yanlış anlaşılmasın lütfen :)

kartalreis

Üye
Üye
Selam...

Başkalarına yardım etmek, salih amel işlemek, bir gönüle ulaşmak, onu mutlu etmek çok değerli bir davranış. Yunus Baba bir gönül kırdıysan bu kıldığn namaz değil der. Bir gönülde ne hazineler saklandığını bilemeyiz. Her gördüğünü Hızır, her geceyi Kadir bil derler. Vereceğiniz kısa bir cevap belki de size hiç ummadığınız kapılar açabilir... Sayın Gazoz Ağacına bu güzel yazısını bizimle paylaştığı için teşekkür ederim.

Herkese Hayırlı paylaşımlar dilerim...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam kartalreis,

Asıl ben size çok teşekkür ederim. Belki hiç farkında bile değilsiniz ama bir zamanlar paylaşmış olduğunuz konuyu okuyarak, kendisi yada çevresindeki hastalar adına o kadar faydalı bilgiler verdiğiniz satırlardan yola çıkarak sizi hiç tanımadığı halde size hergün dua eden kimbilir kaç engelli yada engelli yakını vardır inanın tahmin bile edemezsiniz. Yukarıdaki yazımı yazarken sadece paylaşımda bulunanları övmek yada bulunmayanları yermek gibi bir amacım yoktu. Ben sadece o akşama özel duygulandığım için kendi üyeliğimden yola çıkarak duygularımı aktarmaya çalışmıştım. Aklımdaydınız ama o akşam yazmayı unutmuşum :(

http://engelliler.gen.tr/f29/basi-yarasi-icin-bal-tedavisi-24857/?highlight=bası+yarası

Bilgi bir hazinedir. Kimi zaman okuyarak, kimi zaman gözlemleyerek, kimi zamanda bizzat yaşayarak, tecrübeyle elde edilir ama önemli olan o bilgiyi başkalarıyla da paylaşabilme nezaketinde bulunabilmektir. Bu anlamda kendi bildiklerini bir nebzede olsa başkalarına aktarma gayretinde olan tüm üyelere teşekkür etmek istiyorum.

Paylaşımlarımızın bizi daha engelsiz, daha umutlu, daha özgür yarınlara kavuşturması dileğimle...

Tekerlekli Sandalye