Astım, Uyku Apnesi, Migren Rapor Oranı?

Eylulun_Oglu

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba. Yeni üyeyim ve yardımınıza ihtiyacım var. Solunum testine girdim ve doktorum astımım olduğunu söyledi. Nefes alışverişim sürekli hırıltılı ve gece uyurken sabaha karşı öksürük krizleriyle uyanıyorum. 2 kat merdiven çıkınca veya 50 mt koşunca bile nefes nefese kalıyorum ve boğulacak gibi oluyorum. SFT testinde çıkan sonuçlar aşağıdaki gibi.

2017-01-20 15.06.18.jpg

Ayrıca Uyku Apnesi var ve bununla ilgili raporun sonuç bölümünde de şu şekilde yazılı;

Polisomnografi klinik ile beraber değerlendirildiğinde ORTA dereceli obstrüktif uyku apne sendromu ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.
Solunumsal olayların tümü sırtüstü pozisyonda görülmüştür. Posizyonda OSAS ile uyumludur.

Bu iki rahatsızlığım için iyi ayrı oran mı yazılır, yoksa SOLUNUM başlığı altında ikisinin oranı birleştirilerek tek oran mı yazılır.?

Bunların yanında en iyi ihtimalde 2 ayda bir kez gelen migren ataklarım var ve bu ataklar genelde 1 gün sürmekte.

Bu rahatsızlıklarımı göz önüne alınca engelli raporu alabilmem mümkün mü.? Eğer mümkünse izlemem gereken yol nedir.?
Yardım ve yorumlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden çok teşekkürler...

Son düzenleme:

svg.42

Üye
Üye
Oncelikle buyuk gecmis olsun rabbim sifa versin suan rapor durumlari nasil ne oran veriyorlar bilgim yok tam olarak ama bende kronik aslim on senedir cekiyorum sadece astlimdan aldigim oran yuzde kirk benim ama agir benimki evde makina filan nebul havalar gibi vs kullaniyorum malasef gec kalmisim senelerdir cekiyorum size tavsiyem ihmal etmeyin geciktirmeyin sagliginiz daha onemli cunku ve bildigim kadari ile ikisi birlesir tek yazilir cunku benim rapordada bir kac bulgu tek olarak kronik agir astlim diye yazildi buyuk ihtimal alirsiniz ama tabi onu doktorunuzla gorusmeniz lazim tekrar gecmis olsun

Eylulun_Oglu

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Size de çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Doktora dün gittim ve çıkan sonuçlar dün yapılan testlerin sonuçları. Migren içinde dün gece MR çekildi, farklı bir problem var mı diye. Ki 3 yıl önce yine MR çektirmiştim ve birşey çıkmamıştı. O MR'dan sonra net olarak migren teşhisi konulmuştu. Dün gittiğim nörolog migren olduğu kesin ama biz yine de MR çektirip tekrar görelim dedi. MR sonucum 26 Ocakta çıkacak. Onu beklemeden gidip Göğüs Hastalıkları doktorumla konuşsam astım ve uyku apnesi için alabileceğim oranı söyler sanırım.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba [MENTION=17276]Eylulun_Oglu[/MENTION]

Arkadaşımızın söylediklerine ilave olarak rapor almak için izleyeceğiniz yol aşağıdaki ekte mevcuttur. Ayrıca size söyleyeceğimiz oranlar sadece cetvelde olanlar olabilir fakat bu oranlar doktorun insiyatifindedir. Hastalığın size verdiği etkiye iyileşme gösterip göstermeyeceğine bağlı olarak değişecektir. Bu yüzden siz rapor vermeye yetkili Kamu hastanelerine başvurmalısınız.

http://engelliler.gen.tr/f25/ozurlu-saglik-kurulu-raporu-nasil-alinir-26973/

UYKU İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR*

1-hafif %5
2-Orta %10
3-Ağır %35

Nörojenik ağrılar için verilen oranlar;

1-Günlük aktiviteyi kısmen etkileyen ağrı:% 5
2. Günlük aktiviteyi orta derecede etkileyen ağrı:% 10
3-Günlük aktiviteyi önemli oranda etkileyen ağrı:% 15

Not: Primer baş ağrıları; nevraljiler; santral veya periferik kaynaklı nöropatik ağrılar (ağrının kronik olması ve tedavi altında iken değerlendirilmesi gereklidir)

Astım için

Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra vegöğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda,solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum FonksiyonTestlerine göre değerlendirme yapılır;

a- Az etkilenme varsa:% 20
b- Orta derecede etkilenme varsa:% 40
c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik korpulmonale gelişmişse:% 80

svg.42

Üye
Üye
Ben aldigim zaman yuzde 40 ama 8 sene once veya daha fazla oldu simdi daha agir gulumse hanim doktorumla girussem yukselirmiki

Eylulun_Oglu

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim, çok sağ olun. Sanırım en sağlıklı bilgiyi doktorumdan alabileceğim. İlgi ve alakanız için tekrar çok teşekkürler arkadaşlar. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=14418]svg.42[/MENTION]

sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.

sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır

svg.42

Üye
Üye
Anladim sagol gulumse hanim bilginiz icin benim raporda surekli daima diye yaziyor kronik astlim oksijene bagli diye bakalim veya hic belli olmaz bu isler ellemeyimde diyor biyanim doktorumla gorusuyumde bi tekrar tesekkur ederim saygilarimla.

Eylulun_Oglu

Üye
Üye
[MENTION=14418]svg.42[/MENTION] ve [MENTION=480]gülümse_hayata[/MENTION] arkadaşlar doktor bana ilaç olarak Evosten şurup, Levmont hap ve Foster sprey verdi. Evosten şurup günde 3 defa 1 ölçek, Levmont hap günde 1 defa 1 tane ve Foster sprey ise günde 2 defa ve her defasında 2 doz şekilde kullan dedi. Araştırmalarıma göre Foster sprey hafif seviyeden ziyade, daha çok orta ve ağır seviyedeki hastalara veriliyormuş ve 1 günde 4 dozdan fazla kullanılmıyormuş. Bana da sabah 2, akşam 2 olmal üzere 4 doz kullan dedi. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba.?

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=17276]Eylulun_Oglu[/MENTION] İlaçlar konusunda bizlerin birşey söylemesi yanlış olur. Söyleyeceğimiz en ufak bir yanlış bilgi sizin sağlığınız üzerinde kötü etkiler yaratabilir. Bu nedenle bu konuda ancak eğitim almış kişiler yani doktorlar söz sahibidir.

Eylulun_Oglu

Üye
Üye
Tekrar çok teşekkür ederim [MENTION=480]gülümse_hayata[/MENTION] çok sağ olun. ??????

Tekerlekli Sandalye