Astım ve alerji riskini azalttığı ortaya çıktı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Erken yaşta bu virüse yakalanırsanız, astım ve alerji olma riskiniz azalıyor...

Yapılan yeni araştırma erken yaşta grip ve benzeri virüsü yakalanmanın ileride astım ve alerji riskini azaltabileceğini gösterdi. 16.12.2010,15:43:40 grip

Soğuk kış günlerinde özellikle zayıf bünyelerin kabusu olan gribal enfeksiyonun sizi astımdan koruyabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Cevabınız hayırsa uzmanlara kulak verin.

Harvard Tıp Okulu öğrencilerinin yaptığı deneyde, kendisine A tipi Grip virüsü bulaştırılan bebek farelerin, büyüdüklerinde bu semptomlara karşı korunaklı hale geldiğini gösterdi. Oysa yetişkin farelerde durum farklıydı. Grip virüsünü alan bu farelerin astım duyarlılıkları aynı kaldı.

Bilim adamları bağışıklık sistemi hücrelerinin alt grubu olan Doğal Öldürücü T (NKT) hücreleri üzerine yoğunlaştı. Bazı NKT hücrelerinin bağışıklık sistemini kontrol altında tutarak astım ve benzeri i alerjik reaksiyonları önlüyor. Gripli bebek farelerde bu hücrelerin sayısının yükseldiği tespit edildi.

Sonuç olarak bu çalışma erken yaştaki enfeksiyonların bağışıklık sisteminin en önemli ayağını oluşturuyor. Bu durumda bünye ileriki yaşlarda karşılaştığı alerji tetikleyicilerine aşır tepki vermiyor.

Bu da astım vb. alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı oluyor. Bu araştırma Clinical Investigation Dergisi'nde yayınlandı.

KAYNAK

Tekerlekli Sandalye