Ayaklarımda karıncalanma ve uyuşma var. Multipl Skleroz başlangıcı olabilir mi.?

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
son bir senedir benim ayaklarımda karıncalanma ve uyuşma var.. (şu an bile karıncalanmayı ve uyuşmayı hissediyorum..) genelde her gün oluyor..

ben laptop tan kaynaklandığını düşünüyordum.. laptop genelde kucağımda oluyor.. dizlerimin üstünde.. ama 2-3 aydır kalın birşeyin üstünde kullanıyorum..

bir de; yine son bir senedir dışarı çıktığımda, arada bir ayaklarım topuktan itibaren çok fena ağrıyor.. o an inanın adım atamıyorum.. olduğum yerde kalakalıyorum..

az evvel; bu mesajı yazarken ciddi ciddi düşündüm.. mesajda adı geçen arkadaşımızın bahsettiği belirtileri; hastalığım ilk önce ayaklarımda uyuşma ve karıncalanma hissi belirtisi ile ortaya çıktı.. zamanla ayaklarımı taşıyamaz olup, ayaklarımda şiddetli ağrı ve sızı sonucu....................son bir senedir bende yaşıyorum..

acaba bendeki bu belirtiler Multipl Skleroz (MS) hastalığının başlangıcı olabilir mi.?! bunun için hangi doktora başvurmam gerekiyor.?!

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhaba Fırtına, ayaklarda uyuşma ve karıncalanmaların birden çok sebebi olabilir. Mesajından yola çıkarak ve sürekli oturduğunu göze alarak benim aklıma uzun süre oturmaya bağlı ayaklarına giden kan'da azalmaya bağlıyorum. Tabi benimkisi sadece bir tahmin. Bununla birlikte en başta söylediğim gibi ayak uyuşmasının birden çok nedeni olabilir. Bu nedenler, bel fıtığı (yada bel fıtığı başlangıcı) şeker hastalığı, huzursuz bacak sendromu, vitamin eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak uyuşma olabilir.

Kesin teşhisin konması için nöroloji doktoruna gözükmende fayda var. Çok basit bir vitamin eksikliğide olabilir, farklı bir şeyde olabilir. Önlem alıp geçiktirmeden doktora başvurmanı öneririm.
Geçmiş olsun. :)

F

Fırtına

Guest
Merhaba Sağlık Teknikeri,

mesajından yola çıkarak ve sürekli oturduğunu göze alarak.................
beni yakinen tanıyan bir arkadaşım gibisin, teşekkürler :)
evet, genelde evdeyim.. sürekli oturuyorum.. evde yapılacak fazla ve yorucu bir işimde olmuyor.. bel fıtığı; şu an kendisini belli etmesede (yorucu ve ağır işler yapmadığımdan..) var olduğunu hissediyorum.. arada bir sol tarafımda, bel ve kalça arasında sabit bir ağrı oluşuyor.. sol bacağıma vuruyor.. ayakta sabit kaldığımda bahsettiğim bölge de ağrı oluşuyor..

bahsettiğin nedenleri dikkate aldım.. en kısa zamanda (pazartesi inşl. ..) doktora gideceğim.. aydınlatıcı mesajın ve geçmiş olsun dileğin için çok teşekkür ediyorum :)

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Rica ederim fırtına. Leptop kuçağımda oturuyorum deyince uzun süre oturduğunu düşündüm. Oradan yola çıkarak o cümleyi kuruverdim. Yanlışta etmemiş sanırım. İsabet olmuş. :)

F

Fırtına

Guest
Evet, tam isabet.. 12 den :) Sağlık Teknikeri; huzur veren sözlerin için tekrar teşekkürler..

Tekerlekli Sandalye