Aylık Gelir artınca Bakıcı Maaşında Sıkıntı Yaşanırmı ??

anatomie

Üye
Üye
merhabalar arkadaşlar,

ben yaklaşık 7-8 aydır baktığım kişi için düzenli olarak bakıcı parası almaktayım arkadaşlar. zaten baktığım kişininde %85 raporu olduğundan dolayı her üç ayda birde 2022 özürlü aylığı almaktayız.

arkadaşlar biz aynı evde 3 kişi olarak yaşıyoruz ve benim eşim sadece evde çalışıp gelir getiren kişidir. bundan önce net 1200 tl aylık maaşı vardı ve bende çalışmıyorum zaten dolayısıylada bakıcı parası ve 3 aylık özürlü parasında herhangi bir sorun sıkıntı şimdiye kadar yaşamadık. fakat bu ay eşimin maaşı net 1500 tl oldu ve ben yine çalışmıyorum acaba bu durum bakıcı parasını yada 3 aylık özürlü parasını engellermi ??

daha önce sitede şöyle bir hesaplama vardı sanki ; toplam gelirin evde yaşayan kişi sayısına bölümü, asgari ücretin üçte ikisini geçmiyorsa bakıcı ve 3 aylık parada sorun çıkmıyor gibi sanki daha önce böyle bir konu okuduğumu anımsamaktayım ama yinede emin değilim arkadaşlar ve siz değerli ustalarımdan ricam bana konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

gerçi asgari ücrette her 6 ayda bir artmaktadır ve acaba şimdi bu 1500 tl maaş la bir sorun sıkıntı yaşanırmı ustalarım ??

anlayışınız için çok tşkler.

değerli cevaplarınızı bekliyorum.

en derin saygılarımla

anatomie :eek:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Toplam şuan ki geliriniz ne kadar ve evde kaç kişi yaşıyor ve işe girince gelir ne kadar olacak?

anatomie

Üye
Üye
şuanki toplam gelirimiz ; eşim net 1500 tl maaş alıyor, ben aylık 630 tl bakıcı maaşı alıyorum ve baktığım kişide 3 ayda 1000 tl almaktadır ama bakıcı parasıyla 3 aylık özürlü parası hesaplamaya dahil edilmiyor galiba çünkü eşim daha önce 1200 tl alıyordu yani sadece 300 tl lik bir maaş zam farkı oluştu !! evdede toplam 3 kişiyiz !!

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
1500 eşinizin maaşı 337 lira aylık 2022 maaşı ortalaması 1837/3= 612 lira olur ve maaşı alamazsınız alıyorsanızda kesilir, ayrıca eşiniz 1200 lira alırken ve 3 aylık maaş alırkende kişi başına düşen geliri aşıyorsunuz o zaman bile 512 lira alıyor size maaşı bağladıklarında gelir durumunuz ne kadardı?

anatomie

Üye
Üye
bize maaşı bağladıklarında eşim 1200 tl alıyordu ve 3 aylık özürlü parasınıda almıyorduk o zamanlar 2011 yılının son aylarıydı ama daha sonra 3 aylık özürlü parasıda bağlandı ve bende bakıcı parası almaya başladım efendim. peki eğer kesilme ihtimali varsa ben eşimin ikametgah adresini başka bir yere taşırsam olurmu o zaman ??

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maaşı siz çocuğunuz içinmi alıyorsunuz? ayırca maaş bağlandığında 1200 lira alıyormuşsunuz 2022 maaşı almıyormuşsunuz yani kişi başına düşen gelir 400 lira ve maaş için uygunmuştu, sonrada 2022 maaşı alınca gelir artmış ve sınır aşılmış şuan dahada fazla artımış yani biraz sıkıntılı durumdasınız maaşı kim için alıyorsunuz siz?

anatomie

Üye
Üye
maaşı eşimin bekar erkek kardeşi için alıyorum. sizce ne yapmalıyımn ??

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kayınbireder için alıyorsunuz anladım ancak eşinizin adresini taşımak söz konusu olamaz çünkü size bakmakla yükümlü adresi degişikte olsa hesaplamaya dahil edilir.

anatomie

Üye
Üye
sayın mehmet yalçın beyefendi,

gerçektende yakın ilginiz vede alakanız için çok çok tşkler. peki o zaman eşim 1200 tl maaşı çalıştığı şirketten hesaba yatıyor şeklinde alsa 300 tl yide elden alsa yani yine eskiden olduğu gibi bir sorun çıkarmı sizce ??

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
1200 lira alsa 337 lirada 2022 maaşı alıyorsunuz 1557 lira eder 3 kişi olunca 517 lira eder ve yine kişi başına düşen gelir hesaplamasının üstüne çıkmış olursunuz. Yine maalesef olmuyor.

okatur

Üye
Üye
işiniz zor çünkü benim başımada gelmişti, kısaca anlatim, 2008 yılında bakım parası almaya başladık ben bakım parasını LMAya başladıktan 3 ay sonrada babam emekli oldu ve bunu bildirmedik SÇH ya, 2 yıl sonra denetlemeye geldiler ve bizden eve giren bütün gelirin dökümanını istediler, bizde gerekli yerlere müracaat edip gelir belgelerini çıkarttık, bunları SÇH ya verdik o zamanlar evdeki kişi başıgelir 243 tl idi ve biz o tutarı babam emekli olduktan sonra aşmışız, bu yüzden 2008 yılının nisan ayından itibaren verdikleri bakım parasını toplu şekilde geri istediler toplam 10 900 tl+ faizi bizde müracaat ederek biz bunun hepsini bir kerede ödeyemeyiz taksit yapın öyle ödeyelim dedik onlarda kabul ettiler toplamda 2 yıldır 13 tl geri ödedik onuda zar zor ödedik ayda 525 tl taksitler ile.
size önerim tez vakitte SÇH ya bütün gelir belgelerinizi çıkarıp gitmenizdir yoksa böyle devam ederseniz sizinde başınıza benim başıma gelenin aynısı gelebilir

okatur

Üye
Üye
mehmet yalçın kardeş bi sorum var, şimdi kişi başına düşen gelir ne kadar acaba, bunu öğrenmek istiyorum, teşekkürler şimdiden...

cilginpalet

Üye
Üye
arkadaşım madem diyosunki her yol mübah alsana bir öneri eşinin ikametini başka yere felan aldrmana yada strese grmene grekyok hanede yaşıyanların sayısını bir kişi daha artırırsan sorun ortadan kalkar yokmu başka akraba felan aldır ikametgahını senn eve olsun bitsin =)

anatomie

Üye
Üye
kardeşim senin dediğin yolla kesin olurmuki öyle ?? peki shçek yetkilileri sormazmı şimdiye kadar niye bu kişi sizinle birlikte ikamet etmiyorduda şimdiden sonra ikamet etmeye başladı diye adama sormazlarmı hiç ??

benim bekar bir kız kardeşim var annem ve babamda emekliler ikiside acaba kız kardeşimin ikametini benim eve aldırsak olurmu ?? sormazlar mı hiç annesi babası dururken sen neden bakıyorsun diye üstelik velilerin ikiside emekliyken ??

Moderatörün son düzenlenenleri:

okatur

Üye
Üye
bunu 13 bin tl yazacaktım yanlış yazmışım düzeltip özür dilerim
13 bin tl geri ödeme yaptık.
bir şey daha ekleyeceğim yazıya, bu borcu bildirdiklerinde bakım parası kesilmişti, bizde abim ile altlı üstlü oturduğumuz için, iki aile birleştik, ondan sonra yeniden başvurduk bakım parası için kab ul edildi ve 3 ay sonra yeniden almaya başladık bakım parasını ve o 13 bin tl yide öyle ödedik, bakım parasını borca yatırdık, yoksa biz ödeyemezdikki onca parayı, umarım verdiğim bu bilgiler yararlı olmuştur...

okatur

Üye
Üye
neden olmasınki anatomie eğer annen ile baban biraz yaşlıysa, öyle bir soru geleceğini sanmıyorum ama sorarlarsa eğerki bu kız kardeşin şimdiye kadar nerdeydi sensde dersinki annem ile babam yaşlandı onlara yük olmasın diye yanıma aldım, böyle bir soru soracaklarını sanmıyorum ben bi dene hiç olmazsa denemiş olursun..

cilginpalet

Üye
Üye
benim bekar bir kız kardeşim var annem ve babamda emekliler ikiside acaba kız kardeşimin ikametini benim eve aldırsak olurmu ?? sormazlar mı hiç annesi babası dururken sen neden bakıyorsun diye üstelik velilerin ikiside emekliyken ??[/QUOTE] şimdi şeytanın avukatı gibi olacak yada güzel yalan söylüyorsun denecek ama olsun ben yinede söyleyim mesela sorarlarsa neden şimdiye kdr yoktuta şimdi var e dersin arada sağa sola gitmem gerekiyor hastayıda yanlız brakmak istemiyorum hem hastaya hem ev işlerine bakmak bazen zor oluyor oda bana yardımcı olsun diye artık bizle kalacak bence gzl bir cevap olurdu tabi bu benim naçizane fikrim yinede sen bilin

anatomie

Üye
Üye
ok çok çok tşkler verdiğiniz bilgiler için...

Tekerlekli Sandalye