Aylin Çiftçi'den ÖMSS Başvuruları Konusunda Önemli Açıklamalar

YassaX

Üye
Üye
Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) gireceklere gerekli tüm kolaylıkların sağlanacağını, soruların özürlü gruplarına göre belirleneceğini bildirdi.

Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başvurularda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgi verdi. 29 Nisan'da 81 ilde yapılacak ÖMSS için başvuruların 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında alınacağını hatırlattan Çiftçi, engelli vatandaşlardan sınavla ilgili çok fazla soru geldiğini belirterek, ''Telefonlarımız kilitleniyor'' dedi.
Sınav kılavuzunun ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandığı anlatan Çiftçi, adaylardan kılavuzu dikkatli incelemelerini istedi. ''Sınavda, görme, işitme, zihinsel ve genel engelli grubu olmak 4 grup olacağını'' ifade eden Çiftçi, şöyle devam etti:

''Görmenin içinde az görenler veya daha az görenlere göre sorular farklı puntolarda sunulacak. Hiç görmüyorsa şekilli soru olmayacak. Tabii tüm sorular içerik olarak aynı olacak. Yine engelli hiç görmüyorsa refakatçi veya okuyucu isteyebilecek. Bunlar kişinin beyanı doğrultusunda ÖSYM tarafından temin edilecek.''

-Başvurularda dikkat edilecek hususlar-

Çiftçi, ''Sınav için iki başvuru olacak. İlki ön kabul dediğimiz il müdürlüklerimize yapılacak başvuru. İkincisi de ÖSYM'ye yapılacak ve sınav giriş belgesinin de alınacağı başvuru'' diye konuştu.

İl müdürlüklerine yapılacak başvurularda engellinin lise diploması ile özürlülük raporuna bakacaklarını ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:

''Rapor mutlaka özürlülük raporu olmalı ve iş göremezlik durumu yüzde 40 ve üzeri olmalı. Bir de özürlülüğün sürekliliği durumu var. Rapor sürekli değilse ve rapor süresi sınav tarihini kapsıyorsa yine sınava girebilirler. Raporda mutlaka 'aslı gibidir' kaşesi bulunmalı. Buna çok dikkat edilmeli. Uzmanlarımızca burada bir de özürlü grupları için hazırlanan soru formlarının kişiye uygunluğuna bakılacak. Burada rapor da dikkate alınarak, adayla birlikte uygunluğa karar verilecek. Aday, bu soru formunun kendisine uygunluğuna dair imza atarak, kendisine uygulanabileceğini kabul edecek.''

-Kime, nasıl soru?-

İşitme engelli okulundan mezun olanlar için daha sade sorular hazırlanacağını vurgulayan Çiftçi, elini kullanamayan bedensel engelliler için ''yazıcı'' görevlendirileceğini söyledi. Çiftçi, ''Psikiyatrik tanılı engellilere genel soru formu verilecek. Eğer isterse yalnız başlarına sınava girebilecekler. Genel engelli ise yazıcı, okuyucu desteği isteyebilecek'' diye konuştu.

Çiftçi, önceliklerinin kamudaki boş 29 bin kadronun doğru şekilde doldurulması olduğunu kaydederek, ''Biz bu sınavda maksimum kolaylığı uygulayacağız. Sınava çok yoğun başvuru bekliyoruz'' dedi.

Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) için başvurular, 20 Şubat-2 Mart tarihleri arasında alınacak. Kura ile atanacak ilkokul mezunları ise 14-25 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapacak.

ÖMSS, 29 Nisan'da 81 il merkezinde saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda yapılacak.

yunusemre

Üye
Üye
burda " Raporda mutlaka 'aslı gibidir' kaşesi bulunmalı." diyor. bu durumda ne yapmam gerekiyor. hastanede herhangi bi doktor mu kaşe bastıracam?

YassaX

Üye
Üye
yunusemre; Senin Raporunun Aslı elinde ise sorun yok... Ancak Raporunun Asli yoksa Fotokopisi kabul edilmez... Orada Aylin Çiftçi'nin demek istediği şudur : Rapor Fotokopisi ile işlem yapılamaz, Raporun Aslı elinizde yoksa; Hastanden ASLI GİBİDİR Kaşeli bir nüshası olmali, oda yoksa Noterden Onaylı Bir Örneği olmalıdır, yunusemre

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aylin Çiftçi Kısa Sürede Kontenjanları Dolduracağız Dedi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi,"Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak, kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz" dedi.

Çiftçi yaptığı açıklamada, bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Özürlü Memur Seçme Sınavı hakkında bilgi verdi.

Sınavın başvurularının alınmaya başlandığını ve başvuruların 2 Mart tarihine kadar süreceğini belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

"Özürlü Memur Sınavı bu yıl ilk defa yapılıyor. Ama daha önce de engeliler Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) giriyordu. Aynı zamanda kamu kurumlarının kendi yaptıkları mülakatlara ya da sınavlara giriyorlardı. Tabii ki bunun zorlukları çok daha fazlaydı. Hem sınava girişte mekan anlamında zorluk çekiliyordu, hem de hiç gözü görmeyen bir kişiye eline kağıt verilip cevaplamasını isteniyordu. Bu nedenle bunların giderilmesine yönelik hazırlanan bu özel sınav programında biz dedik ki engellinin durumuna göre özel sorular soralım. Yöntemleri de ona göre belirleyelim. Aslında sınavın müfredat olarak içeriği KPSS'nin içeriği ile aynı. Açıkçası çok farklılık yok. Ama engel durumunun özelliğine göre ya basitleştirilmiş sorular oluyor ya da bir takım özellikle ona göre ayarlanmış oluyor. Mesela görmeyenler için şekil soruları olmuyor. İşitme engelliler için de belli kelimeler bu sınavda kullanılmayacak. Biliyoruz ki işitme engellilikte bazı kelimeler bütün eğitim hayatı boyunca ne işaret dilinde ne de başka bir dilde kullanılmıyor. Bu nedenle özel tasarlanmış sorular olacak. Ama müfredat olarak İlköğretim ve Ortaöğretim programında ne işliyorsak onlar olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın programları kapsamında neler varsa onlar olacak. Ayrıca sınav öyle zor bir sınavda olmayacak."

Yurt genelinde 29 Nisan'da saat 10.00'da tek oturumda yapılacak sınav öncesi engellilerin kurs aldığını da anımsatan Çiftçi, kursların süresinin yetersiz olduğunu bildiklerini ancak yine de bu kursların faydalı olacağına inandıklarını belirtti.

Devletteki özürlü memur kontenjanının kısa sürede doldurmayı hedeflediklerini de vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti:

"Özürlülerin devletteki memur kontenjanı Çalışma Bakanlığı verilerine göre 20 ile 29 bin arasında. Dolayısıyla bu çok önemli bir rakam. Çok büyük bir potansiyel. Ama biz yapılacak olan bu sınavla da bunu dolduracağımızı çok tahmin etmiyoruz. Çünkü lise mezunu olan kaç engelli var buna baktığımız zaman bu sayıyı çok fazla karşılamıyor. O nedenle bizim daha fazla gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Engelliler olarak daha fazla eğitimin içinde olmalıyız. Diplomamızı alma noktasında daha hırslı olmalıyız. Ancak bu sayede bu boşlukları doldurabileceğiz. Özürlülerin devletteki memur kontenjanı ilk yerleştirmelerde dolmaz ise tekrar sınav yapılacak. Kısa sürede kontenjanları doldurmayı hedefliyoruz."

Çiftçi, sınav sırasında bazı engellilerin durumlarının göz önünde bulundurularak kolaylıklar sağlanacağını da sözlerine ekledi.

-ÖMSS engellileri heyecanlandırdı-

Öte yandan 29 Nisan'da yapılacak sınav Ordu'daki engellileri de heyecanlandırdı.

Ordu Görme Engelliler Derneği Başkanı Vedat Yavuz, ÖMSS sayesinde engellilerin kamu kurumlarında işe yerleştirmelerinin kolaylaştığını ve bu durumun kendilerini oldukça mutlu ettiklerini söyledi.

Uzun yıllar engellilerin istihdamına yönelik uygulamayı beklediklerini de belirten Yavuz, "Sınav hepimizi heyecanlandırdı. Yapılacak olan bu sınav sayesinde kamu kurumlarında engelli kontenjanları da dolmuş olacak. Ben bu sınavın bütün engelli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

Ordu Sakatlar Derneği Başkanı Selma Gürselen ise, sınavın kendileri ve tüm engelliler için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

Sınav öncesi kursların kendilerine bilgi güncellemesi açısında büyük kolaylık sağlayacağını da söyleyen Gürselen, "Bu sınavı en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi.

Gürselen, sınav için başvuru yapmaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

Haberciniz

YassaX

Üye
Üye
Paylaşım için teşekkürler gülümse_hayata :)

egribey

Üye
Üye
özkan bey ben raporun aslı gıbı kaşeli
fotokopisiini aile ve sosyal polıtılara ve ösym basvuru merkezine verdım asıl aslı gıbı rapor bende bi sorun olurmu?

YassaX

Üye
Üye
egribey ; Sorunu biraz karışık sormuşsun... Raporun ASLI sende ; 1 tane ASLI GİBİDİR Kaşeli olanı Aile ve Sos. Pol. Bakanlığına verdin, 1tane ASLI GİBİDİR Kaşeli olanı ÖSYM Merkezine verdin mi demek istedin.. Bu mudur yukarıda anlatmak istediğin.. Senin Kendi Elinde Raporun ASLI kalması yeterli, diğer yerlere de gerekli olanları verdi isen sorun yok.. Senin elinde kalan nusha eger ASLI GİBİDİR kaşeli olan Raporsa onda da sorun olacağını sanmiyorum ancak kendi elinde Raporun Fotoğraflı Aslı kalmasi daha iyidir

egribey

Üye
Üye
bazen konusmamda kendımı iyi ifade edemiyorum :D ANLASILAN YAZISMADADA HIZLI YASMAK İSTEDIGIMDEN OLMALI HERNEYSE EWT SIZIN DEDIGINIZ GIBI DURUM :]

ufuq

Üye
Üye
egribey ; Sorunu biraz karışık sormuşsun... Raporun ASLI sende ; 1 tane ASLI GİBİDİR Kaşeli olanı Aile ve Sos. Pol. Bakanlığına verdin, 1tane ASLI GİBİDİR Kaşeli olanı ÖSYM Merkezine verdin mi demek istedin.. Bu mudur yukarıda anlatmak istediğin.. Senin Kendi Elinde Raporun ASLI kalması yeterli, diğer yerlere de gerekli olanları verdi isen sorun yok.. Senin elinde kalan nusha eger ASLI GİBİDİR kaşeli olan Raporsa onda da sorun olacağını sanmiyorum ancak kendi elinde Raporun Fotoğraflı Aslı kalmasi daha iyidir

''Rapor mutlaka özürlülük raporu

Özkan abi bu Ne Oluyr Vergi Dairesinin yönlendirmesinde Aldigim özürlü raporu geçerlimi..

YassaX

Üye
Üye
bazen konusmamda kendımı iyi ifade edemiyorum :D ANLASILAN YAZISMADADA HIZLI YASMAK İSTEDIGIMDEN OLMALI HERNEYSE EWT SIZIN DEDIGINIZ GIBI DURUM :]

egribey ; Raporunuzun ve Dipolamanızın Aslının sizde kalmasi yeterli .. Gerekli evrakları da oraya vermisseniz hic bir sorun yoktur ...Başvurunuz Hayırlı Olsun ...

YassaX

Üye
Üye
''Rapor mutlaka özürlülük raporu

Özkan abi bu Ne Oluyr Vergi Dairesinin yönlendirmesinde Aldigim özürlü raporu geçerlimi..

ufuq; Aile ve Sosyal Politika Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gittiğinizde Özürlü Raporunun % 40 ve üzeri olmasına bakıyorlar sadece ..Bir de süreli rapor ise ; Süresinin Sınav Tarihini kapsaması gerekir.. Yani bu durumda senin Aldığın Raporda geçerli oluyor ...

paraz80

Üye
Üye
ozkancey bey süreli rapor hangi durumda olanlara veriliyor?yanıtlarsanız sevinirim.Saygılarımla

BLUE MAnN

Üye
Üye
Ön kayıt için hafta sonuda işlem yapılabilir mesajı gördüm sitede bunun üzerine Ankara'daki Kızılay'da bulunan hizmet binasına gittim ön kayıt için fakat hafta sonu memur olmadığını belirtti girişteki görevli elimiz boş döndük benim sormak istediğim bu bilgiler veriliyor ama uygulamada eksiklik var anlaşılan

YassaX

Üye
Üye
BLUE MAnN ; oradaki bilgi sanki Bingöl'deki Uygulama içindi.. Zaten sen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ( Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ) işini halletseydin bile, Hafta sonu okullar yani ÖSYM merkezleri kapalı olacağından, sadece 1. aşamadaki işini halletmiş olacaktin... Tabiki de yoğun yerler için, onu bile halletmek iyiydi.. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Resmi İnternet Sitesinde; Tüm illerde C.tesi -Pazar ÖMSS başvuru mesaisi olacak diye bir açıklama yapılmadı

YassaX

Üye
Üye
ozkancey bey süreli rapor hangi durumda olanlara veriliyor?yanıtlarsanız sevinirim.Saygılarımla

paraz80; bir Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun Süreli mi ya da Sürekli mi olacağına , ilgili doktorların muayneleri sonucunda karar verilen bir durumdur.. Örneğin : Bazı Hastalıklar vardır ki; Tedaviyle iyileşme gösterir ve bu tarz hastalıklara süreli rapor verilir..Genelde 1 yıl sonra kontrol seklinde olabilir.. Size son yönetmelikle ( 14 Ocak 2012 ) Sakatlık Oranı Cetvelinin Lİnkini veriyorum, oradan Oranlara ve Hastalıklara bakabilirsiniz : http://engelliler.gen.tr/f25/sakatlik-orani-cetveli-8377/

YassaX

Üye
Üye
paraz80 ; Rica Ederim ...

Tekerlekli Sandalye