Aynı evde oturmayan kardeşin geliri bakım ücretinde dahil edilir mi?

mustafa300

Üye
Üye
hane halkı gelir durumu hesaplanırken aynı adreste ikamet etmeyen kardeşin aylık gelirde buna dahil edilirmi

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Soru çok kısa. tam olarak ne için soruyorsun?
soruyu birazdaha açarak sor lütfen...

mustafa300

Üye
Üye
kardeşim için evde bakım parası almak istiyorum ben dedemle kalıyorum farklı bir adreste ozurlu kardeşimin yanında sadece geliri olmayan annem ve emekli maası bulunan babam oturmakta benim farklı adreste oturmamdan dolayı benim maasımda hane halkının kişi başına dusen gelire eklenir mi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sizin şuan ki durumunuz eger aşagıdaki kırmızı yerler için uygunsa dahilsiniz, değilse siz dahil edilmezsiniz

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı ifade eder.

mustafa300

Üye
Üye
bu madde ozurlunun bakmakla yukumlu oldugu kişiler oldugu için benim biraz kafam karıstı
25 yasını doldurmadım su anda ozel bir sirkette çalışmaktayım egitimimi tamamladıgım için gelire dahil edilmem yani anladıgım kadarıyla
biz daha once basvurmustuk o zaman aynı adreste ikamet ediyorduk kişi başına dusen gelir benimde maasım dahil edildigi için kişi basına gelir 336liradan fazla idi
su anda baska adreste ikamet ediyorum fakat daha onceki basvurumdan dolayı benim maasım problem yaratırmı
şimdiden teşekkurler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir:

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı ifade eder.

mustafa300

Üye
Üye
arkadaslar ilgi ve alakanız için cok tessekkur ederim
inanın benim aklım allak bullak oldu ne biçim maddedir bu yaaaaaa
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve EŞİNİN KARDEŞLERİ diyor madde
evli olmadıgım ok ama egitimini devam ettirene uymuyorum bunu anlayamadım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neyi anlamadın?
Bende onu anlamadım açıkcası.:)
25 yaşından büyükmüsün, okuyormusun?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef bu durumda senin gelirin de hesaplamaya dahil edilir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
benim merak ettiğim biz evde 5 kişiyiz ben 2 kardeşimin vasisiyim benim ikinci çocuğum samsunda babaannsinin yanın okuyor bizden ayrı şuanda bizi gelirimiz malül emekli olunca istenilen rakamın dışına çıkıyor bu ayrı olan çocuğum gelire dahilmi yardımcı olurmusunuz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hane dışında olan için okuması durumunda yaş sınırı var. Universitede okuyan kişi 25 yaşını dolduruncaya kadar hane dışında olsa bile bakmakla yukumlu olunan birey kapsamında sayılır ve gelir hesabına dahil edilir. 25 yaşından sonra okusa bile bu kapsamda degerlendiirlmez. Okumaması halinde 18 yaşına kadar siz bakmakla mükellefsiniz yani kişi başına gelir hesaplamasına dahildir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
Hane dışında olan için okuması durumunda yaş sınırı var. Universitede okuyan kişi 25 yaşını dolduruncaya kadar hane dışında olsa bile bakmakla yukumlu olunan birey kapsamında sayılır ve gelir hesabına dahil edilir. 25 yaşından sonra okusa bile bu kapsamda degerlendiirlmez. Okumaması halinde 18 yaşına kadar siz bakmakla mükellefsiniz yani kişi başına gelir hesaplamasına dahildir.

yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

Yalnız Kartal

Üye
Üye

oğlumda 17 yaşında samsunda kalıyor

ben birtürlü hesaplamadan anlamıyorum bana yardımcı olurmusunuz bilenlerden rica ediyorum konuya gelince annem 780 tl emekli alıyor 2tane ağır özürlü kardeşim var bakım parası alıyorlar 2side 675tl biri 2ciside 675 tl tabi 3aylıklarıda var 2022 yani aylık ortalama 365 tl 2side alıyor bende bugün malül emekli oldum haberi aldım maşım belli olmadı tahminim 800tl olursa geçermi çok merakettim tabiki sonucunu sosyal hizmetlere bildircem hakkımı gereken yerden ararım ama konunlarıda çiğnemem

ben birtürlü hesaplamadan anlamıyorum bana yardımcı olurmusunuz bilenlerden rica ediyorum konuya gelince annem 780 tl emekli alıyor 2tane ağır özürlü kardeşim var bakım parası alıyorlar 2side 675tl biri 2ciside 675 tl tabi 3aylıklarıda var 2022 yani aylık ortalama 365 tl 2side alıyor bende bugün malül emekli oldum haberi aldım maşım belli olmadı tahminim 800tl olursa geçermi çok merakettim tabiki sonucunu sosyal hizmetlere bildircem hakkımı gereken yerden ararım ama konunlarıda çiğnemem

gülümse_hayata

Üye
Üye
Alınan bakım paraları 1350 yapıyor. 2022 maaşları 730.tl 800 tl de sizin maaşınız dersek toplam eve giren miktar 2280 tl ediyor bunu hanede kalan 5 kişiye böldüğümüz zaman 456 tl yapar buda evde bakım maaşı kriteri olan 448 tl geçer ve maaş kesilir. Bu maaş fazlalığı kuruma bildirilmelidir aksi takdirde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
Alınan bakım paraları 1350 yapıyor. 2022 maaşları 730.tl 800 tl de sizin maaşınız dersek toplam eve giren miktar 2280 tl ediyor bunu hanede kalan 5 kişiye böldüğümüz zaman 456 tl yapar buda evde bakım maaşı kriteri olan 448 tl geçer ve maaş kesilir. Bu maaş fazlalığı kuruma bildirilmelidir aksi takdirde sorunlar yaşayabilirsiniz.

bilgi için çok teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye