Aynı evden iki kişi bakım maaş alabilir mi?

seda34

Üye
Üye
selam benim iki zihinsel özürlü kardeşim var hiçbir sosyal güvencemiz yok babam rahmetli kendimde öğrenciyim üzerimize kayıtlı bişey de yok sadece özülü kardeşimden biri hem bakım hemde 2022 aylığı alıyor.diğer özürlü kardeşimde %71 raporu var başvurduk gelir var diyor sistem ama başka gelirimiz yok ne yapmamız lazım şimdiden teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, aynı evde yaşayan iki kişi hem ayrı ayrı 2022 maaşı alabilir hemde (yine ayrı ayrı) Bakım maaşı alabilir.
Bakım maaşı almak için hastalığı sakatlığı bulunan kişinin raporunda mutlaka ağır özürlüdür ibaresinin bulunması lazım. Bunun yanısıra ailede kişi başına düşen gelirin 366 TL yi geçmemesi lazım. Bu arada şunu asla unutmayan bakım maaşında kişi başına düşen gelir hesaplaması yapılırken alınan yada alınacak olan bakım maaşı hesaplamaya dahil EDİLMEZ.

Yani 366 TL'lik gelir durumu hesaplamasında kardeşin birinin aldığı bakım maaşı hesaplamaya dahil edilmez. Dolayısıyla kardeşinizin biri bakım maaşı alıyorsa diğer kardeşinizin de alabilmesi lazım.
Muhtemelen SHÇ te yetkili memur bu durumu bilmiyordur ve hesaplama yaparken diğer kardeşin aldığı bakım maaşını gelir durumuna dahil etmiştir. Sizin yapmanız gereken şey, SHÇ e giderek bu durumu uygun bir dille anlatmak. Görevli memur yine itiraz ederse bir üst memura çıkınız. Mutlaka kabul edeceklerdir.

seda34

Üye
Üye
merhaba sayın yetkili biz abim için 2022 maaşının çıkmasını istiyoruz.ankaraya başvurduk gelir var diyor.bu duruma nasıl itirazda bulunabiliriz.eve giren gelirde diğer kardeşimin bakım ve 2022 maaşıdır.bu gelir mi sayılıyor. şimdiden tşkrl

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, ben sizin sorunuzu daha doğrusu kardeşinizin evde bakım maaşı alabilmesiyle ilgili sorduğunuzu sanmıştım. Dolayısıyla cevabıda bakım maaşı için vermiştim. Şimdiki sorunuzdan anlıyorum ki gelir durumu hesaplamasını siz evde bakım maaşı için değil 2022 maaşı için soruyorsunuz.
2022 maaşın da gelir durumu şu şekilde hesaplanır. Haneye giren gelir (her ne ad altında olursa olsun) 18 yaşından büyükler için giderler çıkartıldıktan sonra 98 TL yi geçmemesi lazım. Kardeşin biri 2022 maaşı ve evde bakım maaşı alıyorsa gelir durmuna alınan bu iki maaş dahil edilir. Bakım maaşı olsaydı dahil edilmezdi ama 2022 maaşın da dahil ediliyor.
Kardeşiniz 18 yaş üstüyse giderleri (kira, mutfak masrafı v.b gibi) çıkartıp tekrar hesaplayın şayet hesaplama sonucu ön görülen 98 TL lik sınır aşılmıyorsa defterdarlığa yeniden muracaat ederek durumunuzu bir güzel anlatın. Yine kabul etmezlerse ve siz gelir durumunu aşmadığınıza inanıyorsanız hukuki işlem başlatabilirsiniz.
Ama bu türden konularda hukuki işlemler zahmetler olur. Siz defterdarlıkta ki yetkililere durumu uygun bir dille anlatıp ikna etmeya çalışın öncelikle.
Hukuki süreç en son yapılacak iş.

Tekerlekli Sandalye