Ayrı evde ikamet eden kişinin geliri 2022 maaşı ve bakım ücretini etkiler mi?

Merhaba,evde %85 engelli olan ve 2022 maaşı alan babam, evde bakım maaşı alan annem,65 yaş maaşı alan bekar amcam var. 35 yaşında asgari ücretle çalışan bekar erkek kardeşim de, annemin üzerine olan ve gelir getirmeyen küçük dükkanda ikamet ediyor.Acaba evdekilerin maaşı riske girer mi?

Sizinle aynı evde kalmıyor adresi başka yerdeyse etkilemez yaşı 35 diyorsunuz daha küçük olsaydı nerede yaşarsa yasasın bakmakla mükellef olduğunuz için etkilerdi ama sizin durumunuzda etkilemez. Okuyan çocuklar 25 yaşına kadar gelire dahil ediliyor okumayanlar ise 18 yaşına kadar.

Yani, ne 2022 maaşı ne de evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı kesilmez diyorsunuz.Yani kardeşimin ikametgahı olan dükkan evin hemen altında bile olsa kesilmez değil mi?

Çok teşekkür ederim.Evde bakım maaşının kesilmeyeceğinden emindim,korkum 2022 maaşının kesilmesiydi.Bizleri aydınlattığınız için tekrar teşekkür ederim.İyiki varsınız.

Sitemizin amacı belli hiç bir çıkar gözetmeksizin yardım sağlayabilmek. Site yönetimi olarak hepimiz bilgisi doğrultusunda sorularınızı cevaplamaya hazır. Bir sorununuza ışık tutabilirsek ne mutlu bizlere.

Gelir hesabına '' ayrı ikamette olsalar dahi bekar ve 25 yaşını aşmamış okuyan çocuklar evde bakım maaşı hesaplanırken gelire dahil edilir'',diye anladım.Ama bu ifade sadece evde bakım maaşı alma kriterlerinde karşıma çıkıyor hep.Yani 2022 maaşı konusunda bu kriterlerden bahsedilmiyor.Bu kriterler ikisinde de geçerlimi yani?

İlk baştada belirttiğimiz gibi 35 yaşında olan kardeşiniz ayrı adreste oturuyor olması ve çalışıyor olması bahsettiğiniz maaşların hiç birini etkilemez. Yaş sınırlaması okuyanlar için 25 okumayanlar için 18 bu sadece evde bakım maaşı için geçerlidir. 2O22 Maaşında sadece önemli olan gelir düzeyiniz yüksek çıkmasın gelirden giderler çıkarıldığında 100 tl geçmesin mesele yok. Zaten rapor oranına falan hiç değinmiyorum bunlar uygunki maaşınız bağlanmış. Yani işin özü kardeşinizden dolayı şuanda alınan maaşlarda herhangibir sıkıntı çıkmaz.

Geri