Ayrı evde yaşıyorum. Benim gelirim bakım ücretinde gelir sayılır mı?

avcankiri

Üye
Üye
merhabalar halil bey benim sorum şu; benim 21 yaşında özürlü bir kardeşim var özür oranı %83 evde bakım maaşı alıyoruz. ekim 2011e kadar ben calısmıyordum ve aılemle bırlıkte yasıyordum bu ay itibariyle baska bir ile atamam oldu ve aılemin yanından ayrıldım artık aynı evde yasamıyoruz ben 26 yaşındayım benim gelirim gelir hesabına dahil edilirmi. şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir:
Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı ifade eder.
Siz 26 yaşında olduğunuz ve ayrı evde oturduğunuz için sizin geliriniz evde bakım ücretinde kişi başı düşen gelir hesaplamasına dahil edilmeyecektir.

avcankiri

Üye
Üye
halil bey bu konuyla ilgili birşey daha sormak istiyorum; benim çalısmaya basladıgımı ve evden ayrıldıgımı bildirmek gerekiyor mu bildirmezsek yaptrımı ne olur

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet 15 gün içinde kuruma bildirme zorunluluğunuz var.

Tekerlekli Sandalye