B Sınıfı ehliyeti olanlar yeni düzenlemede nasıl H'ye dönüştürecekler?

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Yeni çıkan yasaya göre mevcut B sınıfı ehliyetimi nasıl Ötv indirimine uygun ehliyete çevirebilirim. Sürücü Kursu bilmiyor emniyet bilmiyor kanun yeni olduğu için kimseden sağlıklı cevap alamıyorum. Raporumda H sınıfı ehliyet alabilir Özel tertibatlı otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor. Eskiden B sınıfını H ye çevirmek için Direksiyon kursuna gidilip 800-1000 TL arasında bi masraf yapıp alınıyordu yeni yasanın artıları eksileri nedir bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Hocam B sınıfı H sınıfına çevirmek derken zaten H sınıfı ehliyetler yürürlükten kaldırıldı. Yeni düzenlemede ise halen sürücü belgesi bulunan herkesin sürücü belgesi 5 yıl içerisinde değişecek. Bu değişiklikte mevcut ehliyetin yeni düzenlemede karşılığı neyse onla yapılacak ve ücret olarakta 15 tl alınacak.

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Nasıl yani kursa gitmeden B sınıfı ehliyetimi sadece 15 TL ye Engelli ehliyetine çevirebilecek miyim? Eğer öyleyse süpermiş sürücü kursu sadece direksiyon sınavı için 960 TL para istedi. Peki ozaman ehliyet değişikliği için gittiğimde benden özel tertibatlı otomatik vitesli bir araçla direksiyon eğitimi almamı istemeyecekler mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon bir yanlış anlaşılma oldu sanırım. Sizin şuan B sınıfı ehliyetiniz var. Yeniden rapor çıkardınız ve raporunuzda "h sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi var. Sizde mevcut ehliyeti nasıl H ye çeviririm diye soruyorsunuz. Buraya kadar doğru anlamışım değil mi?
Eğer doğru anladıysam yapılacak işlem şudur, mevcut raporunuza istinaden yeniden kursa gitmelisiniz o zaman size H değilde yeni düzenlemeye göre H sınıfına karşılık gelen B sınıfı engelli sürücü belgesi verilecek.

Ercan6791

Üye
Üye
Iyi gunler benim 2008de aldigim B sinifi ehliyetim var 2010 da kaza gecirdim ve %96 ben simdi arac kullana bilirmiyim ne yapmam gerekiyor yoksa rapor çıkartıp emliyete gidip yenilemem mi gerekli

balkesli

Üye
Üye
hastaneden rapor almanız gerekiyor otamatik vites araç kullanır gibi ve sürücü kursuna müracat edip engelinize uygun araçla direksiyon sınavına girmeniz gerekiyor

Ercan6791

Üye
Üye
benim anlamdıgım tekrar neden kursa gidiyoruz raparu direk emliyetten işletemiyormuyuz zaten B sınıfı ehliyet var kursa ne gerek var

antalyalı07

Üye
Üye
Merabalar 2012 yılında b sınıfı ehliyetim vardı. 2014 yılında iş kazası geçirdim sağ el 2,3,4 parmaklarım ampute oldu. Şimdi emniyet ehliyetime el koydu devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu aldım ama H sınıfı otomatik vites araç kullanır yazıyor ama ben b ehliyetimi geri alamk istiyorum engel raporum %34 lerde bana bi yardım olursanız memnun olurum b yi vermezlerse nakil yaptırcam
ben h de istemiorum ötvsine ben pazarcılık yapıorum otomatik vites kamyonet yok bildiğm kadarıyla

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Pardon bir yanlış anlaşılma oldu sanırım. Sizin şuan B sınıfı ehliyetiniz var. Yeniden rapor çıkardınız ve raporunuzda "h sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi var. Sizde mevcut ehliyeti nasıl H ye çeviririm diye soruyorsunuz. Buraya kadar doğru anlamışım değil mi?
Eğer doğru anladıysam yapılacak işlem şudur, mevcut raporunuza istinaden yeniden kursa gitmelisiniz o zaman size H değilde yeni düzenlemeye göre H sınıfına karşılık gelen B sınıfı engelli sürücü belgesi verilecek.

yılbaşından önce dediğiniz gibiydi ama yeni yasaya göre bir kolaylık bir değişiklik var mı acaba birde kursa gideceksiniz derken sadece direksiyon sınavına girmem gerektiği söylenmişti doğru mu acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@antalyalı, kimlerin hangi sınıf sürücü belgesi kullanacağına varsa hastalığı, sakatlığı ona bakarak DR karar verir. Ve H sınıfı ehliyetle ticari araç kullanamazsın, DR parmaklarda ki amputasyona bakarak h sınıfı ehliyet vermiştir. Ona yapacak bir şey yok malasef. İllada ben uğraşacam derseniz rapora itiraz edebilirsiniz. Rapor itiraz süreci yanılmıyorsam raporu aldıktan sonra 1 ay içinde itiraz etme hakkı var.
@Erdoğan SAKA yeni yasada buna ilişkin bir kolaylık olduğunu sanmıyorum. Kaldıki yeni yasaya göre sürücü belgesi almak çokdaha zor. Avrupa normlarına göre sürücü belgesi verilecek. Kısaca bir kolaylık yok. Ve evet önceden sadece direksiyon sınavına giriliyordu ehliyet değişikliğinde yeni yasada da muhtemelen öyle olması gerekmekte. Yasa yeni olduğunda uygulamada nasıl işlem yapılacağına dair net bilgi yok malasef.

balkesli

Üye
Üye
bugün hastaneye ehliyet raporu için gittim yeni uygulamanın nasıl işleyeceğini kimse bilmiyor sağlık kurulunun verdiği bilgi şu şekilde önce aile hekiminden engelinizle ilgili doktora sevk alacaksınız o doktora gidip rapor alacaksınız o raporu sağlık müdürlüğünde onaylatacaksınız. benim anladığım bu yakında gidicem yeniden o zaman daha net anlatırım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Balkes bu konuda gerçektan bir bilinmezlik var. Sen bire bir başından geçenleri yeni konu açarak anlatırsan herkesin işine yarar.

Tekerlekli Sandalye