B sınıfı Ehliyetimi değiştirme

meçhul78

Üye
Üye
B sınıfı ehliyetim var sol bacaktan engelliyim ehliyetimi h sınıfına çevirmek istiyorum ama kursu aradım birisi 1050 tl diğeri 1500 tl istedi, emniyete giderek sağlık raporumuzu göstersek ehliyetimizi değiştirmezler mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık raporunda hangi sınıf ehliyet kullanmanız uygun görünmüşse o sınıf ehliyeti kullanırsınız. Şu an raporda ne yazıyor?

meçhul78

Üye
Üye
Henüz almadım raporu ama doktor h sınıfı alır ve otomatik vites araç kullanırsın şeklinde rapor alabileceği mi söyledi bende kursu aradım değiştirme için verdikleri fiyat yukarıda yazdım. benim öğrenmek istediğim aldığım rapor ile direk emniyete gitsem b sınıfı ehliyetimi değiştirirler mi kursa tekrar kayıt olmadan.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önce rapor alacaksın, sonra kursa yazılacaksın. Sadece diireksiyona gireceksin. Daha sonrada trafik şubeye giderek yeni sürücü belgesini alacaksın.

meçhul78

Üye
Üye
Halil bey ben size onu sormuyorum. Ben diyorum ki sadece aldığım rapor ile emniyete gidip ehliyet değiştiriliyor mu bunu öğrenmek istedim. Prosedürün öyle işlediğini biliyorum zati ama bazı şahıslar aldıkları sağlık raporu ile emniyette değiştirilebileceğini söylüyorlar kursa gitmeden.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yukarda prosedörü yazdım. Bunda anlaşılmayacak ne varki. Öyle raporu emniyete götürüp değiştiremezsiniz.

meçhul78

Üye
Üye
ben size anlamadım demedimki. ben size sadece sağlık raporunu emniyete götürüp değiştirme imkanı var mı diye sordum. :) neyse saol cevapların için

leo

Üye
Üye
öncelikle merhabalar kardeş,Halil Yılmaz arkadaşında dediği gibi maalesef trafiğe gidip değişim yapamıyorsun.tekrar kursa yazılıp yanlızca trafiksınavlarına gireceksin,(motor vs sınavlarından sorumlu olmayacaksın)ve son olarakta direksiyon sınavlarına gireceksin.ondan sonra trafikten değiştirme hakkına sahip olabiliyorsun.saygılarımla...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam meçhul78,

:) keşke sizin dediğiniz kadar kolay olsaydı yada ehliyet değiştirmek isteyen engelliden yeniden kurs ücreti alınmasaydı zaten kursun ücretsiz olması gerekir diye düşünüyorum mantık da şu ; Bir insan sağlıklıyken almış olduğu ehliyetini daha sonra engelli olduysa raporunu sunması yeterli olmalı ... yeniden ehliyet sınıfı değiştirmek için kullanmak istediğinde neden kursa tabi olsun ki ? zaten araç kullanmayı biliyor ? yeni baştan öğrenecekmiş gibi ücret ödemesi ve sınavlara girmesi çok saçma değil mi ? rapor yeterli olmalı...

Boşuna dememişler yarası olan gocunur diye :( benim de B sınıfı ehliyetim var ve ben de hala ehliyetimi değiştirmedim ve biliyorum ki bana h sınıfı ehliyet vermeyecekler öyleyse neden uğraşayım ki ? gerekirse zaten araç kullanmayı biliyorum B sınıfıyla ehliyetimle idare ederim..Hani derler ya dinsizin hakkından imansız gelir :( napıyım insanı zorla suça teşvik ederlerse olacağı budur...

leo

Üye
Üye
meçhul78 arkadaşım seni ehliyet konusunda aydınlatırken bi konuda yanlış yazmışım özür.trafik dersi sınavı diye yazmışım ondanda muafsınız yanlızca ilk yardım dersi ve direksiyondan sorumlusunuz.diğerlerinden muafsınız.
ayrıca gazoz ağacı arkadaşıma katılıyorum.önceden sınavlara girerek b ehliyetialmış bir kişi nedendir anlaması zor tekrardan sınava tabi tutularak hemen hemen eşdeğer h ehliyeti için kursa gitmesi öngörülür bende anlamış değilim.şu olabilir,sonradan engel oluşan bir kişi için rapor doğrultusunda ücretsiz direksiyon sınavına tabi tutularak geçiş sağlansa o zaman mantık oturur,buna bir söz söylenmez.ama para nasıl kazanılacak.yaaa engellilerden de küçük prosedürler için hiç ücret alınmaması gerekir.teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye