B sınıfı ehliyetten H'sınıfına geçiş ve ÖTV geri alımı.

F4T1H

Üye
Üye
Arkadaşlar iyi akşamlar,

Yaklaşık 4 yıl önce kadar geçirdiğim kaza sonucu sağ bacağımda hasar meydana geldi ve bu sebepten dolayı askerlikten muaf tutuldum. Kazayı geçirdiğim zaman ehliyetim vardı, halen B sınıfı ehliyetimi kullanıyorum. Devlette öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Sağ bacağımdaki güç kaybı bir süredir sorun yarattığı için doktora gittim ve ÖTV vergi indirimi ile ilgili durumu öğrendim. Öncelikle sormak istediğim;

1)Nisan 2015 tarihinde yeni bir araç aldım ve doğal olarak ÖTV vergisini ödedim. B sınıfından H sınıfına geçiş ile ödediğim ÖTV'yi geri alabiliyor muyum?
2) H sınıfına geçiş ile mevcut aracımı yeni ehliyetim ile kullanabilecek miyim? Orjinalinde cruise kontrol olduğu için direksiyondan gaz ve fren dahili olarak var. Bunun haricinde sağ bacağımdanki sorundan dolayı ne gibi bir işlem yapılabilir araca?
3) Bunun dışında bu raporu aldığımı varsayarsak öğretim görevlisi olarak ne gibi ekstra haklara sahip olurum ya da yaptırımlara maruz kalırım?

Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Evet sağ baçaktan engelliler ÖTV indirimden faydalanabilir. Buna göre motor silindir haçmi 1600 cc yi geçmeyen araçlarda ÖTV indirimi %45 tir. Buda sıfır araç alımında ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır. ( ÖTV indirimli araç hesaplama için tıklayınız:> ÖTV Hesaplama Robotu )
Bunun dışında sizin mevcut aldığınız araç için ödediğiniz ÖTV yi geri alamazsınız. Bunun için yapmanız gereken şey ya mevcut aracı satıp yada satmadan ikinci bir otomobil almak.

İzlemeniz gereken yolu kabaca şu şekilde özetleyeyim. Sağlık kurulu raporu almak için hastaneye başvuracaksınız. Hastaneden alacağınız raporda "A veya B sınıfı ehliyet alır, tertibatlı araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmektedir. Bu arada 1 Ocak 2016 itibariyle engellilere verilecek sürücü belgelerinde de değişiklik oldu. Bundan böyle engellilere (sakatlık durumlarına göre) Ya A veya B sınıfı sürücü belgeleri verilecek.
Daha fazla bilgi için bakınız:

http://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-almak-icin-yapilmasi-gerekenler-24126/

http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-artik-a-veya-b-sinifi-surucu-belgesi-alacak-27835/

Son olarak elbetteki ÖTV indirimli araç almanın size bir yaptırımı olmaz. Bu ve buna benzer haklar devletin engellilere pozitif ayrımcılık uygulamasıdır. İçiniz rahat olsun bu konuda. Başka ne gibi haklardan faydalanacağız konusu oldukca geniş bir konu. İlk aklıma gelen vergi indirimi alabilirsiniz. Sakatlık oranınıza bağlı olarak alınan vergi indiriminin maaşınıza yansıması aylık 30 ila 130 tl arasındadır. Ücretsiz seyehat kartı alabilirsiniz. Erken emekli olabilirsiniz vs vs .

F4T1H

Üye
Üye
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. O zaman en yakın zamanda hastaneye başvurayım. Bu arada diğer konularda okuduğuma göre aile hekiminin sevki vs gibi durumlar vardı. Sanırım artık o durum yok. Tam teşekküllü bir devlet hastanesine gitmem yeterli, doğru mudur?

balkesli

Üye
Üye
sevk alacaksınız bu yasa yeni zaten önceden böyle bir durum yoktu 2016dan itibaren aile hekimiden sevk alarak yetkili bir hastaneye gidiliyor.

F4T1H

Üye
Üye
Bilgiler için teşekkür ederim. Bugün aile hekimine bilgi almak için gittim. Önümüzdeki haftalar rapor için başvurumu yapacağım. Fakat bana belirli bir yüzde sakatlığın olması gerek gibi birşeyler söyledi. Sorunumu yukarıda anlattığım gibi kazadan ötürü 25 cmlik kas kesilmesi ve sinir uçları kesiği ile sinir kaybı var ve kısa süre aralıkları ile aktif olarak kullanabiliyorum. 1 saatten uzun süren yolculuklarda sağ bacağımı kullanmam neredeyse imkansız hale geliyor. Böyle bir durum için bir yüzde aranıyor mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alımında rapor oranının (Yüzdesi) bir önemi yok.

F4T1H

Üye
Üye
Yeniden teşekkür ederim bilgileriniz için. Herkese iyi akşamlar.

Tekerlekli Sandalye