B sınıfı sertifikam var. Ehliyet almaya gittim alamazsın dediler?

haruss

Üye
Üye
Arkadaslar benim sağ kolumda sikma ve bükme birazda kisalik var ama araba kullana biliyorum b sinifi sertifikasi aldim hiç bi sorun yokken emniyette adam ortopediden araç kullanabilir raporu istedi ortopedi doktoruma gittim oda kurula girmen lazim dedi yani ben engelli belgesi mi alicam şimdi bide h sinifi mi ehliyet alicam. Bide arkadaslar rapor %40 üzeri çikarsa h belgesi alip engelli arabasina mi binmek zorundayim son sorumda %40 raporla hem araba alip hemde işe girme imkanim var mi yoksa sadece birini mi yapabiliyoruz

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
% lik raporla en az %40 olursa o raporla işe başvuru yapabilirsiniz, ancak araç almak için %lik rapor vermezler "özel donanımlı araç...." raporu verirler ikisi farklı şeyler.

haruss

Üye
Üye
peki ben şimdi b sınıfını h a çevirebilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
B sınıfı sertifika nedir?
Ehliyet almak için rapor alırsınız, o raporda h, b vb gibi hangi ehliyet kullanacaksanız onu yazar. Örnek H sınıfı ehliyet kullanır. B sınıfını h sınıfına çevirebilirmisin buna ancak dr karar verebilir.

haruss

Üye
Üye
dr onaylarsa benim yapmam gereken bişey var mı bi sınava girme zorunlulugu fln var mı b den h ye cevırmek ıcın

haruss

Üye
Üye
bide az önce b, konu daha açmıştım sağ kolumda güç kaybı hareket kısıklılıgı ve boy kısalıgı var sizce özel araç getirte bilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
haruss forumu çok kötü kullanıyorsun. 50 yere yazıyorsun ve yazdıkların kopuk kopuk olduğundan hiç bir şey anlamıyorum. İşe girmekten bahsediyorsun ne işi bu. Özürlü statüsündemi girmek istiyorsun. ÖTV indiiminden mi yararlanmak istiyorsun? derdini tam ve anlaşılır cümlelerle yaz ki bizde anlayıp sana yardımcı olalım.

haruss

Üye
Üye
ben yarın kurula gidicemde araba kullanabilir raporu almak için bu benim işe girme olasılıgımı etkiler mi yani engelli belgesini ayrı mı alıcam %40 ın üzerinde olacak olan

şimdi benim sağ kolumda kısalık hareket kısıtlılıgı ve güç kaybı var ama ben b sınıfı araç kullanabiliyorum b sertifikası aldım hiç bi sorun yokken emniyette sorun cıkardılar ve ortopedi doktoru onaylı rapor istediler b sınıfı araç kullanabilr diye.ortopedi doktoruna gittim ve bana kurul toplanacak ve öyle karar verilecek dedi bende vazgeçtim kurul toplanınca engelli belgesi alıyorsun fln dediler. buda %40 ın altında olursa kamu personeli engelli kadrosundan yararlanamıyacagımı ögrendım.bende şimdi çok kararsızım acaba bu kurulun verdiği raporla engelli kadrosundan yararlanabilirmiyim ikisi farklı şeyler mi bide b sınıfı ehliyetimi acaba h a çevirsem %40 ustu rapor olursa ötv den faydalanabilirmiyim çok karmasık bı durum ıcındeyım ılk defa basıma gelıyor. o yuzden kusuruma bakmayın

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hah şimdi oldu. Soru sorarken bu şekilde detaylandırarsan daha sağlıklı bilgiler alırsın.
Sırasıyla.
1: Hangi sınıf ehliyet kullanacağına (senin tabirinle) kurul karar verir. Yani kaçış yok. Sana şunu salık veririm. Sağ koldaki kısalık nedeniyle "tertibatlı araç kullanman uygun görülebilir." Buda demek oluyor ki ÖTV indiriminden yararlanırsın. Bunun için raporuna h sınıfı ehliyet alır, tertibatlı araç kullanır ibaresinin yazılması gerek. H sınıfı ehliyeti neden istemiyorsun anlamadım. Eğer sıkıntın araçta bulunacak "engelli amblemi ise" artık o amblemi taktırmak zorunlu değil. İkinci soruna gelince önceden alınan raporla sonradan alınan rapor arasında farklılık olursa ve en önemlisi son rapor %40'ın altında olursa bi sorun çıkar mı. Çıkma ihtimali var evet.

haruss

Üye
Üye
Hah şimdi oldu. Soru sorarken bu şekilde detaylandırarsan daha sağlıklı bilgiler alırsın.
Sırasıyla.
1: Hangi sınıf ehliyet kullanacağına (senin tabirinle) kurul karar verir. Yani kaçış yok. Sana şunu salık veririm. Sağ koldaki kısalık nedeniyle "tertibatlı araç kullanman uygun görülebilir." Buda demek oluyor ki ÖTV indiriminden yararlanırsın. Bunun için raporuna h sınıfı ehliyet alır, tertibatlı araç kullanır ibaresinin yazılması gerek. H sınıfı ehliyeti neden istemiyorsun anlamadım. Eğer sıkıntın araçta bulunacak "engelli amblemi ise" artık o amblemi taktırmak zorunlu değil. İkinci soruna gelince önceden alınan raporla sonradan alınan rapor arasında farklılık olursa ve en önemlisi son rapor %40'ın altında olursa bi sorun çıkar mı. Çıkma ihtimali var evet.

bilgin için teşekkürler dedğin gibi b sınıfını h a çevirip tertibatlı araç alabilirsem eğer bide raporu %40 üstü çıkarsa devlet kadrosundan yararlanabilirsem çok güzel olur ama sadece araçtan yararlanıp devlet kadrosundan yararlanamazsak kötü olur

Tekerlekli Sandalye