Baba annem için bakım ücreti almak istiyoruz. Gelir şartlarımız uygun mu?

computerci

Üye
Üye
Arkadaşlar benim yaşlı 80 yaşında babaannem var şuanda annem bakıyor ancak daha önceden başka akraba bakıyordu ve aldıkları yaşlı bakım parası yüksek gelirden kesilmiş (memurun bize söylediği sebep). Bir kaç aydan beri artık bizde ve sürekli annem bakacak şimdi bizde başvurmak istiyoruz bunun için bazı sorularım olacak:

1) Babam emekli maaşı 1050 tl, evde annem babam ben ve babaannem var yani 4 kişiyiz(kişi başı gelir şartı 423 tl biliyorum bunu) fakat ben de çalışıyorum 18 yaş üstünde bekarım ve benim maaşı(1650 tl) hesaba katacaklar mı?

2) Eğer benim maaşı katarlarsa vermezler sınırı geçer, bu durumda ikematgah adresimi aynı ilde başka adrese aldırsam sıkıntı çıkar mı bize suç işleme gibi? Veya adres değişikliğine rağmen yine de benim maaşı evdeki gelirden sayarlar mı?

3) Daha önceden akrabamızın aldığı o raporla ve annemin başvurusu ile yeni başvuru yapabilir miyiz? (yani tekrar sağlık raporuna gerek var mı)

4) Dün dul olanlar için verilen 250 tl içinde başvurduk, örneğin onu da verirlerse gelir hesabına 1050+250 diye ekleyip öyle mi hesaplayacaz?

Şimdiden yeni üye olarak hepinize teşekkürler..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alabilmek için belli kriterler var
Öncelikle sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi olması gerekiyor. Kişinin kendi ihtiyaçlarını giderememesi dikkate alınıyor örneğin (tuvalet banyo ) gibi ihtiyaçlarında bir başkasının yardımı olmaksızın yapamaz durumdamı değilmi buna bakılıyor. Ayrıca 18 yaşını aşmış bekar ve çalışan durumda olan aile fertlerinin farklı ilde yaşaması veya aynı durumda olup, aynı ilde farklı ikametgeahta yaşaması halinde özürlü ile aynı ikamet adresinde yaşamaması nedeniyle bu kişinin ve gelirinin ailenin toplam gelirine dahil edilerek hesaplanmayacaktır.

Yukarıda bahsettiğim gibi sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi varsa yeni bir rapora gerek yoktur. Sosyal yardım paraları her ay alınıyorsa dahil ediliyor fakat her ay alınmıyor ise senelik hesaplanıp o şekilde uygulama yapılıyor

computerci

Üye
Üye
Tamam o zaman aynı raporla başvurumuzu yaparız ağır özürlü yazıyormuş ki raporda şimdiye kadar alıyordu akrabamız.. Eğer benim ikametgahım başka adreste olursa alabilir bu parayı annem o zaman, gelir de 1050 tl/3 ten 350 tl eğer tabi şu 250 tl lik dul parasınıda alırsak olmaz sanırım öyle olunca gelir 433 tl yapar. Acaba arkadaşlar şu ikametgah olayında herhangi bir şikayetde falan sıkıntı çıkar mı, bekar arkadaşın evini göstermeyi düşünüyorum..?

computerci

Üye
Üye
Birazcık daha yardımcı olur musunuz bana bu konuda..

computerci

Üye
Üye
teşekkürler arkadaşlar..

Tekerlekli Sandalye