Baba malulen emekli anne bakım maaşı alıyor. Ayrıca özürlü maaşıda..?

kafkas

Üye
Üye
merhaba.benim babam malulen emekli olmuş evde bakım aylığı alıyor annem babamın maaşı bin liraya yakın evde bakım aylığı da alıyor annem .babam şizofren .rapor yüzde 80 vermişlerdi ayrıca abimde de şizofren başlangıcı olmaya başladı çalışan kimse yok evde babam için ayrıca özürlü maaşı alma şansımız var mıdır yardımcı olur musunuz

Moderatörün son düzenlenenleri:

septik

Editör
Editör
Babanız malül emekli olmasından dolayı 2022 maaşı malesef alamaz 2022 maaşı için sgk lı olmaması gerekir ve kendi geliri olduğu için bağlanmaz.

Abinizin bakım maaşı alabilmesi için %50 ağır özürlü raporu alması gerekir ve shçk bakım maaşı için başvuru yaptığınız zaman evinize gelip inceleme yapacaklar ve kendi özel işlerini örneğin yemeğini yiyememesi gibi veya banyosunu yapamamsı gibi özel ihtiyaçlarından bir veya bir kaçını yapamaz olması gerektiği için bağlanıp bağlanmaması %50 ağır özürlü raporu ve shçk nin hastayı gördüğünde vereceği karar önemli.

Abinizin 2022 maaşı alma olasılığı var burda yanılgıya düşmemek için giderler çıkarılmadan sadece gelire bakılıyor yani evin tüm gelileri bakım maaşı hariç babanızın maaşı ve mal mülk varsa ev arsa gibi evin rayiç değerinin(belediyeden evinizin değerini öğrenebilirsiniz fakat rayiç değer çok yüksek olmaması gerekir piyasa fiyatının altında bir rakamdır.) 240/1 i gelir kabul ediliyor bu durumda muhtaçlık sınırı 255 tl ye çıktı yani 4 kişi olduğunuza göre 255x4=1020 tl yi aşmayan bir geliriniz varsa ve abinize %40 ve üzeri bir rapor verilmesi durumunda 2022 maaşı alabilirsiniz.

kafkas

Üye
Üye
ortalama 1700 gelir görünüyor olduğu halde de bu durumda abim için bakım maaşı alabilir yiz yani

septik

Editör
Editör
Benim bildiğim kadarı ile sizin aldığınız bakım maaşı gelirinize eklenmemesi lazım.

Bakım maaşı krıterinde kişi başı 510 tl dir yani 510x4=2.040 tl yi geçmeyen bir gelirle bakım maaşına sizin müracat etme hakkınız var.

Bu size söylenen bakım maaşı gelire eklenmesi durumu tam bir saçmalık bakıma ihtiyacı olana maaş bağlandığı için gelir seviyeniz artar bu durumda bakım maaşı verildiği için bakım maaşı verilmez:)

Bildiğim kadarı ile bir ailede kaç bakıma ihityacı olan varsa sınırsız verilmekte şöyle bir hesap yaparsak hiç geliri olmayan 4 kişilik bir ailede 3 kişi bakıma muhtaçsa bakım maaş tutarı 765 tl x3 = 2.295 tl eder ve 2.295/4 kişiye bölündüğünde =574 tl ve bakım maaş gelir krıteri 510 tl bu durumda bir kişi bakım maaşı alamaz ve maaş alanların sayısı sınırlandırılmış olur.

sinandeniz

Üye
Üye
de emeklilere 2022 maaşı verilmiyor babanızda emekliymiş bu durumda 2022 engelli aylığı alamaz

kafkas

Üye
Üye
bana yetkili biri falan demedi d ben başvuru yapabilecek hakım var mı diye sizlere danışmak istedim bşvru yapmadık.bu durumda sizin dediğinize göre babama verilen bakım maaşı gelire eklenmiyorsa bizim gelirimiz 900 küsür bin liraya yakın bu duruma göre abim de alabiliriz yani deil mi şizofren hastalğı

kafkas

Üye
Üye
anladım .tşekkürlr sinan bey

Tekerlekli Sandalye