Babam Evde Bakım Maaşı Alıyor Amcam İçinde Evde Bakım Maaşı Alabilirmiyiz?

forlan37

Üye
Üye
merhaba size bi sorum olucak gulumse hayata.ailemde amcam ve babam bakıma muhtac durumdalar babam uzerıne babannem evde bakım maaşşi alıyor toplam evde 6 kişiyiz babam aynı zamanda emekli babannemde eşinden kalan emekl parasını alıor amcamın bı geliri yok aşiri halde bakıma muhtaçç .eve toplam giren maaşlar babamın evde bakım maaşşida dahıl olmak uzere hesaplandığında kişi başina 410 tl gibi bi rakam çıkıor amcam uzerine bakım maaşşii alablirmiyizz özürlü maaşi almıor aynı zamandada...cevaplarsanız cok sevınırım..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Anladığım kadarıyla amcanızda sizinle birlikte yaşıyor doğrumu? Aynı evde iki kişi için evde bakım maaşı alınabilir amcanız içinde sağlık raporu çıkartınız şayet ağır özürlü ibaresi var ise gelir kriteride söylediğiniz gibi aşılmamış oluyor sosyal hizmetlere başvuru yapabilirsiniz.

forlan37

Üye
Üye
evet amcamda bizimle birlikte yaşiyorr şu almakta olduğumuz evde bakım maşşi hariç toplam gelir 1750 nufus 6 kişi ..ek olarak babamla beraber amcam içinde muracatta bulunmuştuk amcam için olumsuz oldu neden anlamadım bende ..tekrar muracat edıcem tşkk ederimm size...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederim zaten evde bakım maaşı gelir hesaplamasına dahil edilmez. sizin eve giren toplam gelirinizde 6 ya bölündüğü zaman 448 tl olan evde bakım maaşı kriteriniz aşmaz amcanızın sağlık raporunda ağır özürlü yazmıyor ise bundan dolayı reddedilmiş olabilir. siz müracatınızı yapın gelişmeleride bizimle paylaşın.

forlan37

Üye
Üye
evet şimdi ordan geliorum .amcama evde bakım maaşi çıkmıyacağini sölediler .nedeni ise cocuklar olarak yanı benve kardeşlerim toplam maaş evdeki kişi saysına bölünürken biz dahıl edilmıomuşuz amcam bize bbakmakla yukumlu olmadiği için ...toplam maaş 1750 babannnem babam ve amcama bolundüğünde ise krıterin ustunde olduğu için çıkmıcağini soledilerr...benımde aklımda bi şe var gulumse hayata size ozelden yazabılırmıyım musade edersenızz:?

forlan37

Üye
Üye
cocukları hesaba dahıl etmedklerı ıcın gecıor...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evet her nekadar amcanız sizinle yaşıyor olsada size bakmakla yükümlü değil bu bakımdan gelir olan 1750 üçe bölününce 583 yapar bu durumdada 448 tl aşmış oluyorsunuz. Yani evde bakım maaşı bağlamamaları normal bir karardır.

forlan37

Üye
Üye
peki ben bakıcı olduğumdaa sonuç değişirmi yanı ben hesaba katılırmıyımm...:?

forlan37

Üye
Üye
pekiamcamın annesi şu anda yaşiyor çok şükür.babamın bakıcısı durumunda şu anda o var maşida o alıyor amcam ıçın ben bakıcı olarak başvursam kabul edilirmi yanı annesi halen sağ olduğu için bi sorun olurmu acaba bu konuda bı bilginiz varmı acaba..:?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bakıcı illa annesi olacak diye bir kural yok Siz şayet amcanızla aynı adreste iseniz çalışmıyor ve bakımını en az 8 saat üstlenebilecekseniz bakıcı olmamanız için bir mani yok.

Şu kişiler Bakıcı olabilir:
Akraba: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederiz başvurunuzun sonucunu bizlerle paylaşınızki aynı sıkıntıları yaşayanlar faydalanabilsin.

forlan37

Üye
Üye
ewet gelişmeler şu şekilde oldu...ben amcama bakıcı olarak başvurduğumda gelir hesabına dğer ıkı kardeşimde eklenecekmş...benım onlara bakma sorumluluğum olduğundan bakıcıda ben olduğumdan bu şekilde olacaği solendı tahuddutle olduğu için ole oluormuşş .bu şekılde olduğu zaman ıse gelir toplamı 448 altı olduğu için buyuk ıhtımalle cıkacağini solediler...şunu solemek ıstıyorum bole durumlarda ordakı görevlılerden bılgı almadan once bu sıteden yararlanmak bence cok şey kazandırıdı bana yoksa hayatta olmazdı başvurumuzu kabul bıle etmemışlerdı şu şekılde olursa alabılırsınız falanda yok hıc bır bılgı vermıolar....bu maaş çıakrsa bu sıte edıtorlerı sayesınde oluck ..allah hepınızden razı olsunnnnn..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu sitenin amacı sorulara bilgiler nispetinde cevaplar verilip yardımcı olabilmek. Yorumunuzdan bunu başardığımızı anlıyorum bu çok mutluluk verici ,ayrıca sizin adınıza çok sevindim güzel gelişmeler olmuş umarım maaşınızda bir an evvel bağlanır iyi günlerde harcaesınız.

Tekerlekli Sandalye