Babam memur. Bakım ücreti ve 2022 maaşı alabilir miyim?

sero521

Üye
Üye
Ben böbrek nakli oldum. Ilaçlarin yan etkisi nedeniyle bacaklarimda kas hastaliği olan nöropati oluştu ayni zamanda fmf (ailevi akdeniz ateşi) hastaliğina bağli amiloidozis oluştu.bu amiloidozis yaygin ve kötü huylu olaniymiş tiroitde,kaslarda,testislerde oldu.
şu anda tuvalte eğilip kalkamiyorum,merdiven inip çikamiyorum,açikcasi yoluma zor gidiyorum.babam memur ve abim sigortali bir işte çalişiyo ve evde hep beraber kaliyoruz yani evde ben babam annem abim yengem ve yeğenim kaliyoruz sadece abim ve babam çalişiyo babamda memur ve sadece bambamin memur maaşi bize yetmiyo.
Bakim ayliğindan faydalanabilirmiyim ?
2022 den yararlanabilirmiyim ?
Yardimci olursaniz sevinirim....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şartlarının uyması için her iki maaşıda alabilirsin. Şartlardan kısaca bahsedeyim.
Evde bakım maaşı için; en az %50 oranında "ağır özürlüdür" ibareli sağlık raporu, bakıma muhtaç kişinin kişisel ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmadan gerçekleştirememesi ve ailede kişi başı gelirin 673 tl'yi geçmemesi gerekiyor...

2022 Maaşı için; %40 ve üzeri sağlık raporu giderler çıkartıldıktabn sonra (kira, mutfak masrafı, v.b gibi) kişi başı gelirin 100 tl yi geçmemesi gerekiyor...

sero521

Üye
Üye
tşekkürler de abimin maaşı bazen yüksek görünüyo bazen düşük görünüyo prim usulü çalıştığı için değişiyo nasıl olcak ?

sero521

Üye
Üye
birde üzerimize olan araba ev arazi falan engel olurmu bakım aylığı ve 2022 için

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ev gelir getirmiyorsa sorun olmaz arsanında bedeli çok fahiş miktarda degilse sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca primlere göre gelirlerin senelik ortalamasını baz alıp hesaplama yaparlar

sero521

Üye
Üye
çok teşekkürler

Tekerlekli Sandalye