babamdan kalan yetım aylıgını alabılırmıyım

okyonus48

Üye
Üye
degerlı arkadaslarım aralık 2015 te malulen emklılık ıcın basvurdum sgk kurulu ara karar verdı 2 hastaneye sevk ettı hastane k raporunda kalp yetme4zlıgı +hıpertansıyon+mıtral kapak protez+ ef %29 evre 4 +KOAH buda kapl yetmezlıgınden dolayı cıgerlede sıvı bırıkımı var hastane raporuna gore % 100 ozurlu oranın var dedıler (doktorlar) eger sgk ankara malulen emklılık vermezse 1983 yılında babamın vefatından dolayı okudugum ıcın aldıgım yetım aylıgı 48 yasında olsam bıle tekrar alabılırmıyım ? okul bıtınce yetım maası kesılmıstı?tekrar almak ıcın neler yapmam gereklı bılgısı olan arkadaslar cevaplarsa sevınırım sımdıden teskkurler....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet alabilirsiniz. Malul düzeyde engelli olanlar yaşları ne olsursa olsun yetim maaşı alabilirler.

okyonus48

Üye
Üye
tesekkur ederım halıl bey ne gıbı bır yol ızlemem gerek kendı malılıyetın sonucunu bekleyıp mı sonuca goremı hareket edeyım herhalde ssk dan 2 sı bırden maas olmaz neler yapacagımı nerelere basvuracagım .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok 2 maaşıda aynı anda alamazsınız. Önce malulen emklilik başvurunuzun sonucu gelsin eğer red edilirse ona göre SGK ya müracaat edip yetim maaşı almak istediğinizi belirtirsiniz ama öncesinde sonuç bir belli olsun. Malulen emekli olursanız daha fazlşa maaş alırsınız. Sonuçta alacağınız yetim maaşı emeklilik aaşından çok çok az olacak.

Tekerlekli Sandalye