Babamın emekli maaşını ben alabilir miyim?

sonerbicer

Üye
Üye
Merhabalar arkadaşlar
%81 özürlü raporum var
519 gün ssk dan ödenmiş primim var dolayisi ile kendi sigortam üzerinden emekli olamiyorum
babamin bagkurdan emekliliği için başvurdum
ne varki onuda ablam aliyor ablamin eşindende emekli maaşi var hiç bir şekilde hiç bir maddi sikintisi yok
babamin bagkurdaki maaşini ben alabilirmiyim?
şimdiden teşekürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Babanız yaşamıyor degilmi? siz yetim maaşımı almak istiyorsunuz tam anlamadım?

sinandeniz

Üye
Üye
ertuğrul bilerekmi yazdın bunu :D iyi düşün nasıl alamazmış birde soruyu açıklayıcı sormamış ki :)

sonerbicer

Üye
Üye
sinan arkadaşım ben epeydir giremedim internete o sebepden geç yazıyorum kusra bakma
ben durumumu daha net açıklayayım
%81 agır özürlü raporum var
ssk da prim günüm 519 gün dolayısı ile malulen emeklilik için yetersiz
babamdan yetim maaşı alabilirmiyim
babam bagkurlu idi şimdi hayatda değil
bu arada bakım maaşı alıyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranın maluliyet düzeyinin üzerinde olduğu için babadan kalan yetim maaşını alabilirsin...

sonerbicer

Üye
Üye
Babanız yaşamıyor degilmi? siz yetim maaşımı almak istiyorsunuz tam anlamadım?

evet mehmet arkadaşım ben babamdan dolayı malulen emekli olmak için
sana açıkca şöyle anlatauım
babam hayatda değil
babamdan dolayı malulen emeklilik için başvurdum işlemler şu anda devam ediyor bildiğin prosedürler
ben evde bakım maaşı alıyorum
eşim çalışıyor
evde 4 kişiyiz
standartların altında kalıyor maddi durum
bu yüzden babadan malulen emeklilik için başvurdum ikisi bir arada olurmu bagkurdan baglanırsa evde bakım maaşı kesilirmi?

marcus_oredius

Üye
Üye
benim bildiğim kadarıyla alabilirsin. alan bildiklerim var. sigorta durumunun bir önemi yok. sonuç olarak ağır özürlü olarak zaten çalışma kaybın yüksek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@sonerbicer, babadan mallulen emeklilik diye bir şey yok. Babadan kalan yetim maaşıdır o. Bakım ücretiyle yetim maaşını aynı anda alabilirsin. Ama eğer aldığın yetim maaşı bakım ücreti için öngörülen "kişi başı gelir" seviyesinin artmasına neden olursa bakım maaşın kesilir. 2012 ikinci altı ayı için kişi başı gelir 448 tl dir. Bu arada hertürlü gelir artışını SHÇ'e bildirmek zorunda olduğunu unutma.

marcus_oredius

Üye
Üye
zaten maluen emeklilik senin hak edebileceğin bir emekliliktir. halil beyin dediği gibi ancak yetim maaşı alınır. ben sormak istediğim de şu benim ablam yüzde 98 özürlü sıfır sosyal güvençesi var annem ve babam emekli sandığından emekli öğretmenler. ablam 42 yaşında %98 özürü var ( down sendrom ve trioidden dolayı aşrır kilo ve hareket kabileyeti %1) ablamı maluen emekli olma şansı var mıdır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef ismail. Sigortalı olmayan biri hiç bir şart altında malulen emekli olmaz.

sonerbicer

Üye
Üye
@sonerbicer, babadan mallulen emeklilik diye bir şey yok. Babadan kalan yetim maaşıdır o. Bakım ücretiyle yetim maaşını aynı anda alabilirsin. Ama eğer aldığın yetim maaşı bakım ücreti için öngörülen "kişi başı gelir" seviyesinin artmasına neden olursa bakım maaşın kesilir. 2012 ikinci altı ayı için kişi başı gelir 448 tl dir. Bu arada hertürlü gelir artışını shç'e bildirmek zorunda olduğunu unutma.

evet arkadaşim babadan yetim maaşi olarak biliyorum bende fakat ne varki bagkur israrla bunu malulen emeklilik olarak adlandiriyor .))kişi başi gelir seviyemiz eşimin maaşi benim bakim maaşim 467.5 tlye tekabül ediyor

kelebek78

Üye
Üye
benimde babam vefat etti üvey annemin üzerineyiz maaşı o alıyor bende alabilirmiyim (alsam) onun maaşındanmı kesilecek.bakım da alıyorum.yüzde 60 ağır özürlü sürekli yim..birde bakım maaşı alırken isteğe bağlı ssk mı yatırıp emekli olabiliyormuyum tşk ler şimdiden

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kelebek, forumu çok yanlış kullanıyorsun. Kendin soru soracağın zaman başkalarının açtığı konuların altında kendi sorunu sorma. Kendin YENİ KONU AÇIP öyle sor. Bu şekilde hem soruları takip etmek çok zor oluyor hemde kimin neyi sorduğu anlaşılmıyor.

kelebek78

Üye
Üye
tamam öğrenmeye çalışıyorum öz buna şimdi bir cevap verin ..konuları nerden yapıcam:)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Soracağınız soru hangi kategoriye aitse örneğin dul yetim maaşları yada evde bakım maaşı vb.. gibi o kategoriye girip orada sol üst köşede yeni konu aç bölümüne gireceksiniz önce sorunuzla ilgili başlığı yazıp sonra içeriğini yazınız yönetecimizinde söylediği gibi bu şekilde çok karışıklık oluyor hem diğer açılan sorular hemde sizin sorularınız karışıyor.

Tekerlekli Sandalye