Babamın H grubu ehliyet ile alınan aracı kullanabilirmiyim ?

AhmtErtkn

Üye
Üye
Merhaba ;

Babam H grubu ehliyeti mevcut ve ehliyetinde Otomatik tertibatlı araç kullanabilir ibaresi mevcut . Babam sağ ayağında hafif kısalık mevcut araç almayı düşünüyoruz ve alınan aracı oğlu olarak ben kullanabilirmiyim bu konuyla ilgili çelişkili bir çok konu var fakat bilgi sahibi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirse sevinirim . Emsali bir kaç konuda kullanılamaz bazı konularda aracın tertibatı sizin kullanımınıza engel teşkil etmiyorsa kullanılabilir denilmiş aydınlatabilirseniz sevinirim . Yanıt veren arkadaşlara ilgilerinden ötürü teşekkürler .

AhmtErtkn

Üye
Üye
Konuya eklemeyi unuttuğum diğer husus babamın sağ ayak için takılıcak tertibat 2. Bir gaz fren pedalı olabilir bu donanıma dahil birşeymidir .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
17 Nisan 2015 tarihinde KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK yayınlandı ve engelliler adına tescilli araçları kimlerin kullanabileceğine dair yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre:

1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.
http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/

AhmtErtkn

Üye
Üye
Halil bey ilginize öncelikle teşekkürler . Kanun düzenlemesi ile ilgili bilgi sahibiyim . Fakat sağ ayağında engel olanlara U şeklinde bir aparatla gaz pedalını sola çeken aparatlar var bu aracın donanımı ile oynamakmıdır ? Netice olarak sökülüp takılabilir bir aparat orjinal gaz pedalı gene aynı şekilde durucak . Bu cuma aracı alıcağız akabinde benim kullanmam ile ilgili bir problem çıkıcaksa şayet tatsız olur .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin duurmunuz yukarda sayılan 3. maddeye uyuyor. Sorun çıkmaması lazım diye düşünüyorum.

Tekerlekli Sandalye