Babamın üstünden otomobil alımı.

burak783

Üye
Üye
Merhabalar,

Babam doğuştan beri engelli bir birey. %82 oranında raporu bulunmaktadır. Kendisi 68 yaşında. Babamın otomobil kullanması imkansız gözüküyor. peki onun üzerinden ötv indirimli alıp benim kullanma gibi bir ihtimalimiz var mı?

Teşekkürler...

İsen Buga

Üye
Üye
Rapor oranı en az %90 işgücü kaybı oranında olmadıkça; normal bir birey gibi araç alırsınız.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastane babanız için en az %90 oranında rapor verirse siz onun adına araç alabilirsiniz, ancak baba binecek sürecek olsa o zaman ötv den yararlanabilir özel donanımlı araç kullanabilir ibaresi gerekiyor, ama siz baba adına alacağınızdan dolayı %90 ve üzeri olması yeterli.

İsen Buga

Üye
Üye
Hastanelerden ÖTV indirim belgesi almanız gerekiyor felan diye söyleyenler olmuştu. bunun bir aslı yok mu?

Mehmet Yalçın KArdeşimiz cevap verdi; her halükarda %90 olmadan olmaz. ,Ek olarak şunu da ekleyeyim: %90 rapor alırsanız bile siz üzerinize araç alacaksanız ayrıca mahkeme kararı da lazım. Mahkemede vasit ayin edilecek ve vasisi babanızın üzerine mahkeme emri ile araç alabileceğine dair belge de gerekecek.

Bir tek %90 rapor ve üzerine vereceğiniz para ile araç alımı gerçekleşmiyor. Bunu size belirteyim demek istedim.

burak783

Üye
Üye
Teşekkürler İsen Buga.

Araba babamın üzerine olucaktı sadece ben kullanıcaktım diye düşünüyoduk.

İsen Buga

Üye
Üye
babanızın üzerine araç olması için bu nedenle sizih bahsettiğiniz gibi babanızına raçı olsun da siz sürecekseniz; bu nedenle ÖTV MTv muafiyeti araç alımı için geriye tek şart kalıyor babanızın H sınıfı ehliyeti olması. Ayrıca H sınıfı ehliyet yetmez;
Sizin araç kullanabilmeniz için babanızın sakatlığı üst ve veya alt ekstremite sakatlığı ve veya rahatsızlığı olması gerekiyor.
Ayrıca bu önemli özel tetribat olarak sadece "otomatik vites" yazılması yetiyor. Bunun dışında olup yani özel tertibat gereklidir diyorsa o zaman siz kullanamıyorsunuz.
Ek olarak yukarıda yazdığım dışında rahatsızlığı varsa mesela kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği veya işitme engelli veya görme engelli vs.. buna rağmen H sınıfı ehliyeti yine alıyorsa o zaman ÖTV MTV muafiyetinden faydalanmak üzere araç alamıyor.

Şimdi son söz olarak başa dönelim: Babanızın ehliyeti yoksa %90 altında rapor varsa fakat hastalığı üst ve veya alt ekstremite değilse o zaman araç alımında rapor hiç bir işe yaramıyor...

ÖTV muafiyeti ile ilgili Araç alımı üzerine yönetmeliği okumalısınız...

Başka sorunuz varsa; çekinmeden sorabilirsiniz elbette buradan da cevaplarız.

burak783

Üye
Üye
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Babam en son raporunu 15 yıl önce yeniletmiş. Tabi o zamanlar tek kolunu kullanabiliyor ve yürüyebiliyordu. 2 sene önce kalp krizi sonrası artık kollarını kullanamaz hale geldi ve çok zor yürümeye başladı. Tekrar hastaneye gidip raporu yeniletme yani şöyle söyliyim özürlü oranın bi değişme olması mümkün mü?

Limooni

Üye
Üye
Mehmet Yalçın KArdeşimiz cevap verdi; her halükarda %90 olmadan olmaz. ,Ek olarak şunu da ekleyeyim: %90 rapor alırsanız bile siz üzerinize araç alacaksanız ayrıca mahkeme kararı da lazım. Mahkemede vasit ayin edilecek ve vasisi babanızın üzerine mahkeme emri ile araç alabileceğine dair belge de gerekecek.

Bir tek %90 rapor ve üzerine vereceğiniz para ile araç alımı gerçekleşmiyor. Bunu size belirteyim demek istedim.

Babanın zihinsel engeli yoksa mahkeme kararı neden gerekiyor ki?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Engelli yakını için araç alırken vasi belgesi gerekmiyor sanırım rapor yeterli oluyor birde şoför tayin ederken noter gerekiyor başka bir durum yok, vasi evrakıyla ilgili yönetmeliğe bakacagım

Limooni

Üye
Üye
Geçen yaz %98 raporla araba aldım, sadece %90 üzeri raporunun olması yeterli.
Ruhsatta kimler kullabilir diye hiçbir ibare yok, herkez kullanabilecek benim arabayı.
Noterden şöför tayin etme gibi bi işlemde olmadı, sadece plaka işlemleri için noterden bayiye vekalet veriyorsun hepsi bu kadar.

capsi

Üye
Üye
Bravo mesut bey. Net cevap.

Tekerlekli Sandalye