Bacak Uzatma (İlizarov) Ameliyatlarımıza Dair Anılarımız!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
ilizarov.gif

(bu resimdeki demirler/halkalar özge nin femur kemiğine 4 kez takıldı...)

ya arkadaşlar...; ben yazı yazacağım (engellilikle/engelimizle ilgili yaşadıklarımızı...) zaman çok zorlanıyorum... tam yazmaya başladığım an'da, O AN'ı tekrar tekrar yaşıyorum... ''hani bazen boğazına düğümlenir ya kelimeler... anlatmak/yazmak istersin, anlatamaz/yazamazsın...'' işte öyle birşey.?! bazı insan!lar ne kadar rahat yazı yazıyor... günde 2-3 konu birden... imrenmemek elde değil (!)

neyse... biz konumuza dönelim... özge nin ilk bacak uzatma ameliyatını paylaşmak istiyorum sizlerle... arkadaşım halil'e sözüm var...dı :)

özge doğduğu an'dan itibaren hastaneler 2. evimiz oldu... hastaneye her gittiğimde, doktorların sözleri benim için o kadar değerli idi ki...; hep bir ''mucize...'' den bahsetmelerini bekliyordum.?! her gidişimde soru üstüne soru sorardım... ve bi gün doktor beni odasına götürdü... kocaman kalın bir kitabı önüme koydu... ''hadi... özge nin bacağını inceleyelim, nasıl gelişecek, neler olacak...'' dedi... ve beraber inceledik... konuştuk, konuştuk, konuştuk... sohbetimizin sonu beni mutmain etmişti... doktor bir resim gösterip ''özge nin bacağı aynen bu şekilde gelişecek (düz...) kısalık devam edecek ve zamanı gelince uzatılacak...'' dedi.

özge ilk ameliyatını 2.5 yaşında iken oldu... ameliyathaneye alındı ve 4.5 saat süren bir ameliyat sonrası bacağında...; resimde gördüğünüz ilizarov aleti takılı olarak çıktı... (şu an yine durdum... yazmak için zorluyorum kendimi inanın... hiç kolay değil yazmak...) küçücük çocuk ve bacağında kocaman demirler/halkalar.?! küçücük femur kemiğine girmiş en az 8-10 tane çivi.?!

(ne kadar zor yaaa... Rabbim engelli çocuk ve annelerine sabır/güç versin... engelli çocuk ve annelerinin ''yaşadıklarını/duygularını...'' yeryüzünde ''anlayacak/hissedecek...'' bir canlı olduğunu düşünemiyorum.?!)

hastanede 10 gün kaldık... sonrası eve geldik... uzatma işlemini, çivi dibi pansumanını her gün ben yapıyorum... her gün 1 milim kemik uçlarını birbirinden ayırıyorum... iki kemik arasında boşluk oluşuyor... ve 1 ayda 3 cm boşluk oluşmuş oluyor... ve bundan sonra oluşan boşluğun kemikleşmesini bekliyoruz.

ilizarov yöntemi ile uzatma budur... kemik kırılır... ilizarov aleti takılır... ve günde 1 milim kemik uçlarını birbirinden ayırma işlemi yapılır... kemik kaç cm uzatılacak ise bu işlem devam eder... sonrasında boşluğun kemikleşmesi beklenir... (bu işlemler anlatıldığı kadar basit değil tabi ki...)

iliz30.jpg

(kemik kırılmış ve kemik uçları ayrılmaya başlamış...)

w%201.jpg

(burada kemik uçları iyice açılmış...)

bu günlük bu kadar arkadaşlar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu ameliyatın başarısı/başarısızlığı üzerine deneyimlerini paylaşmaya devam et lüften nuran.

F

Fırtına

Guest
halil... anlaştık :) başarı/başarısız, ikisini de yaşadık... paylaşmaya devam edeceğim.

Tekerlekli Sandalye