Bağ-Kur emeklisi anne ve babadan aynı anda yetim maaşı alınabilir mi?

murat tarsuslu

Üye
Üye
selamlar
annem ve babam bağkur emeklisi. babam 2000 yılında vefat edince anneme dul bana yetim maaşı bağlandı. annem kendi hesabına emekli olduğu için babamın maaşını %50/ %50 paylaşıyoruz. ben engelliyim. %81 ağır engelli raporum var. şimdi sorum şu: annemin vefatı halinde şu anda aldığım yetim maaşının miktarında değişiklik olmaz diyorlar. bu doğru mu? hem annemin hem babamın emekli maaşımı bağlanır bana,yoksa sadece birinin maaşımı bağlanır? bu konuda o kadar kafamı karıştırdılar ki, bana yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla
murat çiçek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hem annenden hemde babandan yetim maaşını fazla olanın tamamını az olanın yarısını olmak kaydıyla alabilirsin.

murat tarsuslu

Üye
Üye
teşekkür ederim halil kardeşim. yalnız, eminmisiniz,çevrenizde bu tür örnekler var mı?
yani bağkurdaki uygulama farklı diye duymuştum. sizi yoruyorum kusura bakmayın

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
MADDE 54- Bu Kanuna göre bağlanacak aylık ve gelirlerin birleşmesi durumunda;

a) Uzun vadeli sigorta kollarından;

1) Hem malûllük hem de yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıya, bu aylıklardan yüksek olanı, aylıklar eşitse yalnız yaşlılık aylığı,

2) Malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı ile birlikte, ölen eşinden dolayı da aylığa hak kazanan sigortalıya her iki aylığı, (2)

3) Ana ve babasından ayrı ayrı aylığa hak kazanan çocuklara, yüksek olan aylığın tamamı, az olan aylığın yarısı,

4) Birden fazla çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en fazla ödemeye imkân veren ilk iki dosyadan yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı,

5) (Değişik: 17/4/2008-5754/34 md.) Hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı,

6) (Ek: 17/4/2008-5754/34 md.) Bu Kanuna göre vazife malûllüğü aylığı almakta iken, tekrar sigortalı olanlardan hem vazife malûllüğüne hem de malûllük aylığına hak kazananlara bu aylıklardan yüksek olanı, aylıkları eşitse yalnızca vazife malûllüğü aylığı, bunlardan hem vazife malûllüğü hem de yaşlılık aylığına hak kazananlara, bu aylıkların her ikisi,

7) (Ek: 17/4/2008-5754/34 md.) Evliliğin ölüm nedeniyle sona ermesi durumunda sonraki eşinden de aylığa hak kazananlara tercih ettiği aylığı,

bağlanır.

murat tarsuslu

Üye
Üye
teşekkür ederim halil kardeşim, çok sağol...

Tekerlekli Sandalye