Bağ-kur mensubu engelli vergi indirimi almalı mı?

• Konbuyu başlatan BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM
  • Başlangıç tarihi
B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
arkadaşlar bi yakınım esnaf bakkal dükkanı işletiyor bagkurlu %55 raporu var bagkur girişi 1990 17 sene pirimi var engelli hakkıyla emekli olması için şartlar neler 2008 öncesi ve sonrası bagkurda emeklilik kıriteri şartları nelerdi bilgi verirseniz sevinirim

vergi indirimi belgesi alması lazımmı

Merhaba,
Sakatlık oranı yüzde 50 - 59 arası olan, bağkur mensubu engelliler 16 yıl, 4320 gün sigortalılık süresi ile emkli olur. Prim gün sayısı kaç bilmiyorum ama hizmet süresini doldurmuşsunuz. Primlerde tamamsa direk sgk ya başvurarak emeklilik işlemlerini başlatabilir. Bu arada bağ-kur mensubu engelliler için vergi indirimi alma mecburiyeti yok.

halil abi 2008 öncesi bagkurdan engelli hakkıyla emeklilik varmıydı ali tezelin bi yazısını okumuştum 2008 sonrası artık bagkurlularda engelli hakkıyla emekli olabilecek diyordu yani burdan anlaşılacagı üzere 2008 öncesi bagkurda engelli hakkıyla emeklilik yokmuydu

16 yıl 4320 diyırsunuz pirimide söylüyorsunuz sonra pirim kaç bilmiyorum demişsiniz burasını anlamadım son sorum sgk ya gitti yakınım 3,5 yıl ssk yatırırsanız emekli olursunuz demiş

Evet 2008 öncesi bağkur lu engelliler engelli emeklilik hakkından faydalanamıyordu. Yakının 16 yıl 4320 gün primle emekli olur diyorum. hizmet yılını yazmışsın ama prim sayısını yazmamışsın onu diyorum. Son sorudan birşey anlamadım.

yukarıda yazdım halil abi 1990 girişi 17 sene pirimi var dedim gün olarak yazmadım sgk ya gittmiş 3,buçuk yıl ssk ya geçmen lazım demiş öyle engelli hakkıyla emekli olursun demiş ssk ya geçtikten sonra vergi indirimi alacaksın demişler

SGK sallamış. Yada iletişim kopukluğu olduğundan dediklerini yanlış anlamış olabilirsiniz. Arkadaşının prim günü 4320 ise hemen emekli olabilir değilse tamamlayarak emekli olur. O bahsedilen 3.5 yıl olayı şudur. Son 3.5 yıl içerisinde en fazla hangi kuruma prim yatırılırsa oradan emekli olunur. SSK ise SSK bağkur ise bağkur. Belki arkadaşının eksik primi vardır memurda ssk dan tamamla primlerini deöiştir. ssk mensubu emeklililer bağkur a nazaran birazdaha fazla emekli maaşı alır ama hangi kuruma prim yatıracağınız size kalmış bir durum.

Geri