Bağ-Kur ve SSK hizmet birleştirmesi nasıl yapılır?

selam benim %47 oranında engelli raporum var hem bağ-kur da hemde ssk da primlerim var. şu an halen ssk lı olarak çalışmaktayım 2010 yılında aynı sakatlık oranıyla (%47) vergi indirimi belgemide aldım. hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum.
bağ-kur daki primlerimin ssk ya geçirtmek ve emeklilik süremi kısaltmak yani bunun için ne yapmam lazım veya ben hangi kurumdan emekli olacağım?
ssk dan daha fazla emekli alınıyor benim gönlüm ssk dan emekli olmaktan yana ama işleyiş nasıl olur bilmiyorum.

Merhaba, 5510 sayılı kanun kapsamında son 7 yıl içerisinde hangi kuruma daha fazla prim ödenmişse o kurumdan emekli olunur. Son 7 yıl içerisinde bağ-kur'a daha fazla prim ödemişseniz bağ-kur'dan ssk'ya daha fazla ödenmişse ssk'dan emekli olursunuz. Hizmet birleştirmesi emeklilik tahsis işlemleriniz başladığı zaman yapılacağı gibi önceden de yapılabilir. Ancak emeklilik tahsis işlemleri yapıldığında süreç uzayabilir emeklilik işleminiz uzayabilir. size tavsiyem emeklilik tahsis işleri başlamadan kuruma bir dilekceyle başvurarak ssk ve bağ-kur'daki hizmet sürelerinizin birleştirilmesi talebinde bulunuz.

verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederim halil bey. bir kaç sorum daha olacak size. benim ilk girişim ssk lı olarak yapıldı 7-8 ay ssk lı çalıştım daha sonra 3 yıl bağkurlu çalıştım son 1 yıldırda ssk lı çalışmaktayım yani kaba bir hesapla 2 yıl ssk primim 3 yılda bağ-kur primim var emekli olmadan hizmet birleştirmesi yapın diyorsunuz ve hizmet birleştirmesinde son 7 yıllık primlerin hangi kuruma daha fazla ödendiği baz alınır diyorsunuz. ben ssk dan emekli olmak istiyorum. şimdi başvursam bağkur da birleştirirler siz ne öneriyorsiniz bana?

Emeklilik sürenize daha var. Emeklilik tahsis işlemlerine başlamadan önce "hizmet birleştirmesi" yapın derken yıllar öncesinden yapın demek istemedim. Emekliliğinize 3-5 ay kalada yapabilirsiniz. Burada ki mantık emeklilik süreniz dolduğunda hem emeklilik için başvuruda bulunur hemde hizmet birleştirme talebinde bulunursanız emeklilik süreniz bir kaç uzayabilir. O uzamayı yaşamamak için öncesinden hizmet birleştirmeyi yapınız demek istedim.

Bağ-kurlu devam ederken ssklı, ssklı devam ederken bağkurlu olarak hizmet birleştirmesi yaptırmak mümkün değil. hangi sigorta kolundaysanız eski çalışmalarınızı orada birleştirmeniz mümkün. ama kurumun genel tavrı emeklilik şartlarınız oluşmadığı süraece hizmet birleştirmesi yapmak istemiyorlar...

Emeklilik süresi tam dolmadan hizmet birleştirmesi yapılıyor diye biliyorum ben. Bu konuda kurum sıkıntımı çıkartıyor makri?

Aslında kurum verilen her dilekçenin istemini yerine getirmek zorunda. Yerine getirmiyorsa da neden getirmediğini belirtmek zorunda. Kurum olayı pratikleştirmek ve kolaylaştırmak için emeklilik aşamasında hizmet birleştirmesi yapıyor. Yani iş ve işlemden kaçmak için son kertede birleştirme yapmayı uygun görüyor.

Anladım. Yasal olarak emeklilik süresi dolmadan öncede hizmet birleştirmesi yapılabilir. Yaptıranlarda var. Bazı iş güzar memurlar başlarından savmak için hizme birleştirmesini emeklilik süresi dolmadan yapmıyor olabilir. Ama yasal değil tabi.

Selam Halil Bey

Halil bey bir sorum olacak size ;
Emekli sandığında 21 yıl 3 ay hizmetim var memuriyetten ihraç edildim. 1260 günü aşmadan emekli sandığından emekli olmayı planlıyorum. Bağkur isteğe bağlı açtırdım 10 aydır devam ediyor sigortalılığım hala. Askerlik borçlanmasınıda bağkurda yapabiliyorm. İlk kafama takılan soru Askerlik borçlanması geriye dönükmü ele alınır acaba son 7 yıl (1260) hesabına katılıp bağkurun üzerindenmi yürür. İkinci önemli husus hizmet birleştirmesi, Kamu emeklileri başkanlığı tavsiye etti telefonda son kurumunda yani bağkurda hizmet birşeltirmesi iste oraya toplansın hepsi 1260 günün altında olursan emeklilik talebinde onlar dosyani tekrar bize gönderir yani bizden emekli sandığı kanunlarından emekli olursun. Emeklilik tahisis başvurun alınmadan önce hizmet birleştirmen olmalı hizmet birşetirmen uzun sürebilir boşa maaş kaybı zaman kaybı diye tabir edildi. Bağkur biraz nazlanıyor Acaba diyorum PTT'den Bağkur kaydımı açtırdığım dosyamın bulunduğu sosyal güvenlik merkezine iadeli taahhütlü mektup ilemi dilekce göndersem hizmetimin birleştirilmesi için Mecbur kalıp nazlanmadan işlemler kolayca hallolur yasalmıdır işleme alınırmı endişeliyim.

Son 7 yıl içinde hangi kuruma (emekli sandığı veya bağ-kur) daha fazla prim ödenmişse hizmet birleştirmesi o kurum üzerinden yapılır. Emeklilik tahsis işlemleri başlamadan hizmet birleştirmesini yaparsanız zaman kaybını önlemiş olursunuz. ve evet bağkur a ödenen askerlik borclanması süreyi geri çeker.

Halil Bey:
Kamu emeklilik işlemleri dairesi başkanlığı diyorki prosedürlere göre hizmet birleştirmesini son kurumunuzda yapabiliyorsunuz. Eğer diyorlar; bizden sonraki en son kurumunuz olan Bağ-Kur'da 1260 günü aşmaz iseniz ve emeklilik başvurunuzu Bağ-Kur'a yapar iseniz Bağ-Kur Dosyanızı bize gönderir Emekli Sandığına tabi emekli edilirsiniz diyor. Yinede bir endişe korku var içimde.

İsteğe Bağlı Bağ-Kur ödemelerimi 10 aydır yapıyorum ve aktif sigortalıyım hala sağlık hizmetleri vs. yararlanıyorum. Emekli Sandığı son kurumum olarak nitelendiriyor Bağ-Kuru, Hizmetlerimi burada birleştirmemi söylüyorlar. 1260 günden fazla pirim ödemeden Bağ-Kura emeklilik için başvurmam gerektiğini Bağ-Kur kendilerinde son 7 yılda 1260 günüm olmadığı için emeklilik işlemlerini yapmayarak, Emekli Sandığına Bu kişiyi siz emekli edin diye gönderirlermiş. Bunu iddia ediyorlar ısrarla.

Emekli Sandığından Emekli olabilmem için 2 yıl Bağ-Kur'lu olmam ve Bağ-Kur'da 20 aylık bir Askerlik borçlanması yapmam yetiyor. Çok saçma olacak Bağ-Kur'da hizmet birleştirmem ve Bağ-Kur'a emeklilik talep etmem, Neymiş onlarda Emekli Sandığı'na gönderecekmiş şartlarım Bağ-Kur'dan oluşmadığından. Endişeleniyorum Kaza ile Bağ-Kur emekli eder diye.

Yok yok size doğru söylemişler. Son 7 yıl içinde 1260 gün prim hangi kuruma ödenmişse oradan emekli edilirsiniz. Mesela siz 1259 gün bağ-kur'a prim ödeseniz ve emeklilik için muracaat etseniz kurum sizi emekli sandığına yönlendirir ve oradan emekli eder. Bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Slm Halil Bey

Teşekkürler cevaplarınız için. Asıl düşündürücü olay ise Aylık Bağlama.Ben Emekli Sandığına bağlı olarak 1985 ile 2006 Yıllarında 657 ye tabi olarak görev aldım Emekli Sandığı Son alınan aylığa göre maaş bağlıyordu. Eski kanunlara göre bağlanmalı benimkide diye düşünüyorum. Emekli sandığı hizmetim üzerine son olarak Bağ-Kur devam ettirdiğim için Bağ-Kur daki son aylığa esas kazanç pirim tutarınımı dikkate alırlar acaba? Eğer böyle ise Bağ-Kur isteğe bağlı sigortalılığımı sonlandırmadan önceki son ay pirimimi En Yüksek pirimden ödeme yaparak sonlandırırsam daha güzel olacak. Tabi şu aklımda 1260 güne değmeden sonlandıracağım Bağ-Kuru ve emeklilik müracatımıda sizinde bahsettiğiniz gibi Bağ-Kura ileteceğim onlar artık Emekli sandığına iletirler böylece emeklilik tahsisim Emekli sandığından gerçekleşir.

Geri